Island


Informace

Island Na Islandu se jezdí po pravé straně. Jsou tu povinné bezpečnostní pásy a to i vpředu i vzadu. Světla je nutné mít stále rozsvícená.
Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h. Mimo obec jsou většinou tyto limity ignorovány. Kvalita cest je celkem dobrá. Doporučuje se ochraňovat přední reflektory před odletujícím kamínky. Kola by měla být chráněna vhodnými kryty.
Na asfaltovaných silnicích je povolená rychlost 90 km/h. Na neasfaltovaných silnicích je limit rychlosti 80 km/h. V oblasti přechodu pro chodce, cyklistických stezek a tras pro jezdectví je maximální rychlost 40 km/h. Dokonce i na hlavních silnicích se na most vejde většinou jen jedno vozidlo. Tabule s označením „Blindhaed“ značí nějaké nebezpečí, proto byste měli zpomalit.
Nejvíce hrozí motoristům brody, pokud někde uvidíte koleje auta přes řeku, ještě to neznamená, že cesta je bezpečná. Ledovcové řeky totiž často mění svůj tok. Před přejezdem řeky si raději ověřte hloubku vody a také stav břehů. Doporučuje se použít automobilu s náhonem na všechny čtyři kola a na výlet by měly jet alespoň dva automobily. Je celkem snadné uvíznout v některém z mnoha brodů. Je nutné vybavit se dostatečnou zásobou pohonných hmot, rezervní olejem, náhradní pneumatikou, nářadím a náhradními díly.
Zakryjte si přikrývkou rozdělovač, zapalování a vypněte světla.
Dalším nebezpečím je písečná bouře, při které může být vozidlo i s osádkou doslova zasypáno pískem. I poroto je lepší jet s více vozidly.
Většina domorodců má ve voze radiostanici pro případ nouze.

Povolený limit obsahu alkoholu v krvi u řidičů motorových vozidel je 0,5 promile, postihy za porušení tohoto limitu jsou velmi přísné.
Na vnitrostátní silnice je doporučeno vyjíždět pouze s terénním vozidlem.Ve vnitrozemí fungují jen tři čerpací stanice Versalir, Hrauneyrar a Kerlingarfjoll.

Hlavní silnice č. 1 je dlouhá 1340 km a vede po pobřeží ostrova.

JIZDA MIMO SILNICE – OFF ROAD JE PŘÍSNĚ ZAKÁZANÁ!!
Většina horských cest bývá do počátku června uzavřena z důvodu nepevného povrchu a tím i pro motoristy nebezpečného povrchu.

Veřejná správa cest – Public Roads Administration
Tel: 00-354-177

Různé informace o cestách najdete v zajímavé brožurce Fjallvegir – „Horské silnice a silnice ve vnitrozemí“.

Autobusy a osobní auta s naftovým motorem platí při odjezdu z Islandu silniční daň, která vyrovnává cenu nafty na cenu obdobnou jako u nás. Benzín v kanystrech se nesmí do země dovážet.


Zajímavé odkazy

Odkaz na info o stavu a sjízdnosti silnic na Islandu
Odkaz na pronájem aut