Island


Informace

Počasí
Počasí na Islandu patří k nejvíce proměnlivým na světě. I když pouhý název v nás vyvolává představu studené a chladné země, průměrné roční teploty jsou 4 °C, což je zhruba od 9 °C více, než by odpovídalo zeměpisné šířce.
Příčinou tohoto jevu je Golfský proud, který přivádí teplé vodní masy k jihozápadnímu pobřeží. Roční úhrn srážek je na jihu a jihozápadě 100 až 3000 milimetrů, záleží na nadmořské výšce. Na severu a na východě to je 300 až 500 mm. Průměrná zimní teplota v lednu je do 2 °C do -1 °C. Na severu je to -5 °C až -15 °C. V létě (červenec) činí průměrná teplota 7 °C až 12 °C.
Island bývá nazýván často kuchyní, ve které se připravuje počasí pro Evropu. Islandská cyklóna je stabilním tlakovým útvarem a ovlivňuje evropský kontinent.
Vlhkost vzduchu nedosahuje na Islandu více než 50 %. Mnoho návštěvníků tady proto trpí kožními potížemi.
Každý den můžete očekávat deštivé a sychravé počasí. Někdy jsou deště obzvláště vydatné a dlouhé. Může se vám stát, že v letních – slunečných měsících narazíte na zavřený obchod, což bude zdůvodněno „pěkným počasím“. Pokud je tu krásný den, a těch tu opravdu mnoho není, měli byste ho naplno využít. Pro Islanďany je krásný den i když je deštivé počasí.
Léto tu trvá někdy jen dva měsíce.
Výhodou je, že v létě vůbec nepřichází tma, o půlnoci si můžete číst stejně jako ve dne. Svit slunečního kotouče pomalu slábne, ale pak se najdou opět zesílí. V tuto dobu jsou restaurace a divadla zavřená a místní obyvatelé spí opravdu minimálně.
V zimě je tu zase s výjimkou několika hodin stále tma. Lidé spí o několik hodin více, mnoho jich odlétá na cestu do jižních krajů. Ohrožuje to i zdraví Islanďanů – mají potíže s krevním oběhem, dýchací potíže, zrakové poruchy a také deprese. Proto část pobytu v jižních zemích hradí některým islanďanům dokonce pojišťovna.

Podnebí
Oblast Severního Atlantiku má mírné, vlhké a teplé klima. Přes svoji severní polohu má Island mírné klima, které způsobují teplé vody Golfského proudu. Vlivy Golfského proudu lze sledovat zejména na jižním a západním pobřeží Islandu. Míšení chladných a teplých mořských vod má za následek vznik vydatných dešťů. Množství srážek přitom klesá přibližně směrem od jihozápadu na severovýchod.
Léto je tu jen dva měsíce a to v červnu a červenci.


predpoved pocasi, předpověď počasí