Argentina


Informace

Argentinská doga
Plemeno argentinské dogy pochází z provincie Cordoba v Argentině. Je to nedávno vyšlechtěná rasa, která je vhodná i pro pracovní využití jako je lovecký nebo služební pes. V Argentině se využívá jako lovecký pes především k lovení pum, jaguárů a divokých prasat nebo také jako policejní pes.
Zakladatelem tohoto plemene je doktor Antonio Nores Martinez. V roce 1927 sestavil základní charakteristiku nového plemene psů a nazval ho argentinskou dogou. Začal křížením čistokrevných psů s bojovým psem z Cordoby (velmi mohutný pes, povahou nevyrovnaný a geneticky neupevněný). Po několika generacích dosáhl doktor Martinez svého cíle. Protože byl Martinez vášnivý lovec, používal tohoto psa při lovech na velkou zvěř. Projevili se při tom užitečné vlastnosti této rasy. 21. května 1964 bylo toto plemeno uznáno argentinským kynologickým svazem za samostatné plemeno a od tohoto okamžiku se tito psi registrují v plemenné knize argentinské agronomické společnosti. 31. července 1973 bylo toto plemeno uznáno také kynologickou federací FCI jako první a jediné argentinské plemeno, a to hlavně díky snaze Dr. Martineze.
Povaha tohoto plemene je veselá, nenáročná, přátelská. Nikdy není agresivní a musí být dokonale pod kontrolou. Při lovu je nehlučný, odvážný, chytrý a bojovný. Protože má vyvinut silný lovecký pud, je nesnášenlivý k jinými zvířatům a cizím psům.
Je to pes středních proporcí. Má pevnou a k tělu pevně přiléhající kůži. Mívá tmavé nebo oříškové hnědé oči.