Dovolená Francouzská Polynésie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Francouzská Polynésie - navigace  
zájezdy Francouzská Polynésie Hotely a ubytování Francouzská Polynésie
Last minute Francouzská Polynésie Informace Francouzská Polynésie
Víza Francouzská Polynésie Fotogalerie Francouzská Polynésie
Mapy a průvodce Francouzská Polynésie Recenze hotelů Francouzská Polynésie
Diskuze Francouzská Polynésie  Francouzská Polynésie

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Přírodopis

Podnebí-->ZvířataRostliny
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Zvířata
SUCHOZEMSKÁ ZVÍŘATA

První přistěhovalci s sebou na pirogách přivezli vepře, psy, holuby a slepice. Krysy přijely později na palubě lodí evropských objevitelů. Vůbec se zde nevyskytují hadi, potkat můžete jen malého hmyzožravého gekona průsvitné barvy nebo chráněné želvy, většinou nakupené okolo útesů. Hmyz je na ostrovech zastoupen vosami, šváby a jejich predátory, až 20 cm dlouhými stonožkami. Dále jsou tu komáři a mušky nono mohou způsobit nepříjemná svědivá bodnutí. Z Chile byli do Francouzské Polynésie přivezeni koně, kteří se chovají na Markézách (žijí tu i četná stáda polodivokých koní). Nedílnou součástí místní krajiny jsou kozy toulající se po loukách. Chov ovcí je typický pro Tahiti, Markézy a Australy.V kanálech na ostrovech žijí úhoři a sladkovodní ráčci, kteří jsou vysoce ceněni v místní kuchyni.

Ptactvo
Ve Francouzské Polynésii žije asi 100 druhů ptáků – manu. Na menších ostrovech si ostrovní ptáci staví hnízda v křoviskách na pobřeží a jejich peří bylo často používáno k výrobě čelenek a ozdobných pásů. Mezi mořské ptactvo patří různé druhy rybáků a buřňáků, kteří se živí výhradně rybami.

MOŘSKÁ FAUNA

Korýši a měkkýši
Teplé prosluněné laguny jsou rájem pro korýše všeho druhu. Za pozornost stojí ráček poustevník, který bydlí v odložených ulitách ostatních korýšů, nebo kokosový krab - kaveu, dorůstající velkých rozměrů, jenž se v noci na břehu láduje kokosovými ořechy. Jeho suchozemský příbuzný tupa zaplavil kokosové plantáže, pod nimiž si hloubí složitou spleť tunelů. Mořští ježci se často obývají praskliny na útesech a do písku na břehu se s oblibou zavrtávají mořské okurky (živočichové šedé či černé barvy podobné párku). Všichni korýši i ostnokožci jsou díky svému výbornému masu vysoce oceňováni v místní kuchyni.
Měkkýši jsou zastoupeni mnoha druhy jedlých mušlí a škeblí, jejichž skořápky také dříve sloužily jako šperky při náboženských obřadech a dnes jsou nedílnou součástí tanečních kostýmů. Naopak velké „porcelánové“ lastury do země lákají mnohé západní sběratele. V posledních desetiletích stále vzrůstá popularita perlorodek, které se uměle chovají na mnoha ostrovech. Černé perly, jeden ze symbolů Francouzské Polynésie, jsou ve světě velmi žádané.

Ryby
K útesům připlouvají velmi často na lov žraloci. V hejnech se v zejména u souostroví Tuamotus vyskytuje asi 2 m velký šedý žralok, naopak třímetrový „citrónový“ žralok (lemon shark) s lehce nažloutlou kůží se většinou pohybuje při dně, a to i v lagunách a občas může být agresivní. Na ostrovech se můžete setkat ještě s dalšími druhy žraloků, o všech však platí, že jsou spíše neškodní. Dalším predátorem pohybujícím se ve větších hloubkách je barracuda (ono), nápadná svým zašpičatělým profilem. V polynéských vodách můžete dále narazit na 3 druhy rejnoků (fafa piti). Rejnok obrovský s tykadly na obou stranách ústního otvoru může mít až 4 m na šířku. O něco menší je rejnok leopardí, který se chlubí nápadnými černými tečkami. Posledním druhem je trnucha, rejnok s nebezpečným jedovatým bodcem na ocase, který se rád drží u dna a částečně se zahrabává do písku.
Mezi stovkami dalších drobných ryb je nejvýraznějším muréna, jasně zbarvený úhoř, často schovaný v korálovém útesu, odkud vystavuje na odiv pouze svou tlamu s ostrými tesáky. Pokud se vypravíte pod hladinu, můžete se osobně seznámit ještě s pyskouny, mřenkami, rozličnými sasankami, krásně zbarveným papouščími rybami, okouny a mnohými dalšími živočichy. Vám jistě dobře známé makrely a tuňáci jsou místní pochoutkou. Zvláštní skupinou jsou ryby s žahavými ostny, které často vypadají krásně na pohled a dodávají podmořskému světu na pestrosti. Zástupcem je tzv. lionfish, ostře červená ryba s bílými pruhy vyzbrojená mnoha ostrými ostny. Nemůžeme zapomenout na pověstnou stonefish, nevýraznou rybu pohybující se u dna. Její škodolibou zábavou je tvářit se zcela nenápadně až kamenně (od toho název stonefish). Pokud ji přehlédnete a dotknete se jí, pomstí se vám nepříjemným bodnutím. Delfíni se pohybují okolo všech souostroví a tzv. trpasličí kosatky (druh delfína) jsou hlavním lákadlem ostrova Nuku Hiva v Markézách. Sdružují se do skupin o několika stovkách kusů, což je zcela zvláštní jev, s nímž se nesetkáte nikde jinde na světě. Hvězdami Austral jsou naopak velryby, s nimiž si tu můžete i zaplavat.

Nebezpečná zvířata
I z hlediska výskytu nebezpečných zvířat splňuje Francouzská Polynésie svou pověst tropického ráje. Nejsou zde hadi, jedovatí pavouci ani jiná vyloženě nebezpečná zvířata, avšak (zejména ve vlhčí části roku) se setkáte se zvýšeným výskytem komárů a much. Některé druhy mohou být původci tzv. Dengue Fever, nepříliš častého tropického onemocnění, vyznačujícího se náhlou horečkou, bolestmi hlavy a svalů. Průběh onemocnění je poměrně rychlý a mírný, doporučuje se především hodně odpočívat.

NONO
Zvláštním případem jsou mušky NONO, pověstné zejména na Markézách. Tyto téměř neviditelné mušky se vyskytují prakticky všude, na plážích i v husté vegetaci, a jejich bodnutí velmi svědí a snadno se zanítí. Veškeré pokusy o vyhubení NONO byly dosud neúspěšné.
Proti komárům, mouchám NONO a dalším druhům hmyzu se nejlépe ochráníte repelenty, (doporučuje se také místní vonný olej MONOI), oblečením s dlouhými nohavicemi a rukávy a popř. moskytiérou (často součást hotelového vybavení). V případě komářího štípnutí je vhodné použít některý z obvyklých ošetřujících krémů a přiložit chladný obklad. O hmyzích bodnutích obecně platí, že jsou spíše bolestivá než nebezpečná.

Podmořská fauna
V ostrovních lagunách se vyskytují některé druhy žraloků, jedná se však zejména o celkem neškodný černý typ. Jejich krmení patří mezi velmi turisty velmi oblíbenou a často vyhledávanou zábavu.
Dále se během potápění, šnorchlování či koupání můžete setkat s velmi ostrými korály, rejnoky, měkkýši, mořskými ježky, kraby, jedovatými tropickými rybami,jako je například stone fish (zdánlivě zkamenělá ryba držící se na mořské dně, vyzbrojená ostrými hřbetními trny) a mnohými dalšími živočichy. Pokud se jich dotknete či na ně šlápnete, mohou vám způsobit nepříjemná a bolestivá poranění, a proto byste neměli zapomínat na obuv do vody a vyhnout se jakémukoli kontaktu s korály a dalšími, byť neškodně vyhlížejícími tvory. Žahavé medúzy se do lagun dostanou jen zřídka.
V případě jakéhokoli poranění se doporučuje ránu dobře vyčistit a vydesinfikovat, popř. vyhledat lékařské ošetření.

Rostliny
Nádherně kvetoucí polynéské rostliny, které naleznete zejména na vlhčích sopečných ostrovech, jsou všechny dovezené. Nejprve Polynésané připlouvající z jihovýchodní Asie na svých pirogách přivezli rozličné rostliny, jež se tu velmi dobře aklimatizovaly. V 19. století je pak vystřídali misionáři a osadníci, kteří kromě okrasných přišli také s užitkovými rostlinami. Květena se na jednotlivých souostrovích výrazně liší. Avšak atoly, kde není moc úrodná půda a stále převládá větrné počasí, jsou spíše křovinaté a setkáte se tu nanejvýš s kokosovými palmami. Naopak sopečné ostrovy nabízí pestrou škálu různých tropických květin a stromů:

Názvy (latinsky, polynésky)

Tiare (Tiare tahitiensis)
Je národní květinou a hlavním symbolem Francouzské Polynésie. Ze sněhově bílých jemně voňavých květů se vyrábí náhrdelníky a místní ženy si je vplétají do vlasů. Pokud ho zabalíte do alobalu a listu banánovníku, vydrží vám i několik dní. Zvláštním druhem je unikátní a přísně chráněná Tiare apetahi, kterou najdete pouze na Mt. Temehani na ostrově Raiatea.

Vanilka (Vanilla tahitiensis, vanira)
Nám důvěrně známá vanilková vůně pochází z asi 20 cm dlouhých lusků epyfitické orchideje (žijící přisedle na jiné rostlině, ale živící se samostatně), která se pěstuje zejména na ostrovech Tahaa, Huahine a Raiatea. Zajímavostí je, že místní (dovezená) vanilka musí být ručně opylována, protože ve Francouzské Polynésii nežije žádný hmyz schopný této činnosti.

Noni, Nono (Morinda citrifolia)
Žlutavé plody této asi nejznámější polynéské rostliny jsou podobné bramborám a jsou jedlé. Avšak jejich kyselá chuť a vůně připomínající kozí sýr nejsou příliš lákavé. Přesto se z něj vyrábí džus, který prorazil na americké trhy a získal si velkou popularitu. Důvodem je studie jednoho amerického vědce, která dokazuje, že noni má blahodárné účinky na lidské zdraví a zabraňuje stárnutí. Většina Polynésanů se rychle vrhla na pěstování noni, ale teprve čas ukáže, zda se jedná jen o chvilkové pobláznění, či zda bude zájem o „elixír mládí“ narůstat.

Kokosová palma (Cocos nucifera, tumu haari)
Je to vůbec nejdůležitější strom ve Francouzské Polynésii a můžete ho najít v podstatě kdekoliv. Předpokládá se, že byl na ostrovy dovezen prvními Polynésany a poté kultivován misionáři. Jeho užití je velmi široké. Kokosové mléko je oblíbeným nápojem a sušený kokos (kopra) je důležitým vývozním artiklem. Kokosový olej je také hlavní surovinou pro výrobu oleje monoi a z kokosového dřeva se zhotovují různé bedny. Kokosová vlákna slouží k výrobě provazů a listy se používají jako střešní krytina či jako materiál pro pletené zboží (klobouky apod.)

Banánovník (Musa sapientum, meia)
Listy tohoto stromu se v polynéské kuchyni používají k zabalení jídla, které se následně upeče v peci. Jeden z jeho druhů se nazývá fei. Jeho plody podobné banánu rostou směrem vzhůru a dají se jíst pouze uvařené.

Banyán (Ficus prolixa, ora)
Tento indický fíkovník má velký počet vzdušných kořenů, které vytváří hustou spleť. Je to posvátný strom a jeho strašidelná silueta se často tyčila v blízkosti církevních staveb. Markézané do změti jeho kořenů ukládali dlouhé kosti a lebku zemřelých ozdobené lasturou.

Chlebovník (Artocarpus altilis, uru nebo maiore)
Tento impozantní strom s šedým kmenem má velké zrnité plody, které jsou základem místní kuchyně. Jeho bělavá vláknitá dužnina je bohatá na škrob a může se jíst uvařená nebo jako zkvašená kaše. Z kůry chlebovníku se vyrábí tradiční tapa – netkaná textilie.

Ahi (santálové dřevo)
Tento rostlinný druh typický zejména pro Markézy byl v průběhu 19. století systematicky ničen přistěhovalci ze Západu. Piliny z tohoto stromu jsou velmi oceňované pro svou jemnou vůni a Markézané ho spolu s kokosovým olejem používají k výrobě vonného oleje monoi.

Flamboyant (Delonix regia)
Tento majestátný strom, který se podobá ohromnému deštníku je původem z Madagaskaru a v prosinci (na začátku vlhkého období) na něm každoročně vykvetou nápadné rudé květy.

Frangipani (Plumeria acuminata, tipanie)
Silně vonící keř s bílými květy lehce zabarvenými dožluta či dorůžova se nejčastěji používá pro výrobu květových korun, které zdobí hlavy tanečníků.

Ibišek (Hibiscus rosinensis, aute)
I nám známý ibišek je na ostrovech hojně rozšířen a jeho pestře zbarvené květy (nejčastěji oranžovo-žluté) vydávají ostrou vůni. Květy ibišku se používají pro výrobu vonného oleje monoi.

Ironwood (Casuarina equisetifolia, aito nebo toa)
Tento strom, který roste nejčastěji na mořském pobřeží či v horách, může být až 20 m vysoký a podobá se borovici. Má velmi tvrdé dřevo, a proto se z něj vyrábí tradiční zbraně (palice, kopí), nářadí a části kanoí.

Mangovník (Mangiferia indica)
Asi není nutné představovat. Ve Francouzské Polynésii se tato plodina hojně pěstuje a na ostrovech můžete najít mnoho druhů. Z kmene mangovníku se vyrábí kanoe, jeho plody jsou v místní kuchyni nepostradatelné.

Mape (Inocarpus fagiferus)
Dříve jste tento strom s bílým dřevem mohli spatřit v blízkosti posvátných staveb, ale v dnešní době se pěstuje spíše na plantážích. Má jedlé plody podobné kaštanům.

Miki Miki (Pemphis acidula)
Křovisko dorůstající 3-5 metrů je charakteristické pro atoly a roste zejména na pobřeží.

Monette (Allamanda cathartica)
Na svých toulkách po ostrovech nemůžete přehlédnout skvostné žluté květy tohoto ozdobného keře, který často roste v blízkosti lidských obydlí.

Pandán (fara)
Tento strom s rozpětím od 5 do 7 metrů snadno poznáte podle jeho vzdušných kořenů, které našikmo vyrůstají z kmene a mají obloukovitý tvar. Silné listy se suší a používají se k výrobě tradiční střešní krytiny, proutěného a tkaného zboží.

Kromě vyjmenovaných plodin charakteristických pro Francouzskou Polynésii se na ostrovech můžete setkat s většinou tropického ovoce, které běžně plní regály v našich obchodech s ovocem a zeleninou. Narazíte tu na ananasy, manga, guavy, avokáda, citrony, limetky, papáju, kešu, vodní i klasické melouny a mnohé další. V této přirozené botanické zahradě pod širým nebem máte výbornou příležitost zjistit, jak vlastně vypadají stromy, na kterých všechny tyto chutné plodiny rostou. V neposlední řadě se můžete přesvědčit o tom, že opravdu zralé mango utržené přímo ze stromu chutná zcela jinak než všechny chemicky ošetřené plody vážící dlouhou cestu až na evropské pulty.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz