Dovolená Francouzská Polynésie


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Francouzská Polynésie - navigace  
zájezdy Francouzská Polynésie Hotely a ubytování Francouzská Polynésie
Last minute Francouzská Polynésie Informace Francouzská Polynésie
Víza Francouzská Polynésie Fotogalerie Francouzská Polynésie
Mapy a průvodce Francouzská Polynésie Recenze hotelů Francouzská Polynésie
Diskuze Francouzská Polynésie  Francouzská Polynésie

 --> Chcete do země jet? --> Zajímavosti, postřehy, informace od návštěvníků

Jazyk
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Příchod misionářů a šíření křesťanství ve Francouzské Polynésii mělo zásadní dopad na původní náboženství i na jeho posvátná místa a předměty. Naštěstí mnoho z míst, která již zcela upadla v zapomnění a zmizela pod bujnou vegetací, bylo odkryto a některá z nich jsou v poměrně zachovalém stavu přístupná turistům. Jedná se však pouze o svatyně marae postavené z kamenů, kamenné sochy tiki a rytiny na kamenech - petroglyfy. Veškeré předměty rostlinného původu, jako vydlabané kánoe, chýše, oblečení či dřevorytiny, jsou nenávratně ztraceny.
S archeologickými pozůstatky se můžete setkat na všech ostrovech. Zejména Markézy by se daly označit za archeologické muzeum pod otevřeným nebem. Stav jednotlivých památek se do značné míry liší. Někde narazíte na hromadu kamení obrostlou vegetací, která má zanedbatelnou hodnotu. Na druhé straně můžete navštívit mnoho zajímavých a dobře udržovaných míst. Velkým problémem však stále zůstávají informační cedule, které na většině nalezišť chybí. Pokud patříte mezi opravdové zvědavce toužící dozvědět se co možná nejvíce, můžete využít služeb některého z místních průvodců. Tento, pro někoho možná amatérský způsob, vám však připraví nevšední zážitek.

Marae
Veškeré obřady, rituály či jen společenské akce se konaly na zvláštních posvátných místech – tzv. marae. Stavěly se jak na pobřeží, tak na úbočí hor a byly zahaleny do přísného tapu (tabu). Marae se lišily velikostí, od malých, používaných k rodinným oslavám či pohřbům, až k ohromným královským marae sloužícím potřebám celého společenství. Tato významná místa obklopená posvátnými stromy měla obvykle obdélníkový tvar a někdy mohla být delší než 50 metrů. Marae byly postaveny z čedičových kvádrů a vydlážděny korálovými deskami. Menší kameny a oblázky tvořily nízkou zídku obklopující vydlážděnou plochu. Na jednom konci marae byl umístěn oltář – ahu, nejposvátnější místo celé plošiny. Ahu mohl mít několik pater a pak se tvarem podobal pyramidovým svatyním známým z Jižní Ameriky. Naproti ahu jsou umístěny 3 korálové bloky, označované za „čestné kameny“. Uprostřed marae je potom několik dalších korálových kvádrů, tzv. „sedících kamenů“ určených pro kněze a zástupce vyšších vrstev. V blízkosti každé marae se často nacházely dřevěné stavby, které sloužily jako márnice. Do dnešní doby se však žádná nedochovala.

Tiki
Do dnešní doby se zachovaly jen čedičové varianty těchto posvátných soch, avšak dřevěné tiki zhotovují místní řezbáři i dnes. Většina z nich odpovídá stejnému modelu: krátké pokrčené nohy a paže přitisknuté k tělu a zuřivý výraz v obličeji (pokud je obličej zřetelný). Někteří tiki byly jen velmi hrubě vytesáni, jiní mají dobře vyhotovenou hlavu, ale těžko rozpoznatelné končetiny. Pečlivě upravená ústa a oči bývají nejvýraznějším prvkem celé sochy. Tiki se též liší svými rozměry. Největší sochu naleznete na Markézách – je vysoká více než 2,7 m. Pokud se chcete osobně seznámit s některým tiki, pátrejte v blízkosti posvátných míst, kde byli nejčastěji vztyčováni.

Petroglyfy
Jedná se o zvláštní rytiny na kamenech, jejichž význam však dodnes nebyl věrohodně prokázán. Na kamenech jsou často vyobrazena různá zvířata - jako chobotnice či želvy, tradiční kánoe, slunce, různé geometrické tvary, lidské postavy či velmi přesná vyobrazení obličeje. Nejznámější z nich naleznete na Tahiti a Markézách.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz