Dovolená Francouzská Polynésie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Francouzská Polynésie - navigace  
zájezdy Francouzská Polynésie Hotely a ubytování Francouzská Polynésie
Last minute Francouzská Polynésie Informace Francouzská Polynésie
Víza Francouzská Polynésie Fotogalerie Francouzská Polynésie
Mapy a průvodce Francouzská Polynésie Recenze hotelů Francouzská Polynésie
Diskuze Francouzská Polynésie  Francouzská Polynésie

 --> Chcete do země jet? --> Zajímavosti, postřehy, informace od návštěvníků

-->Jazyk
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Oficiálními jazyky Francouzské Polynésie je francouzština a tahitština, přičemž tahitsky se tu více mluví, než píše. V turistickém ruchu se běžně používá angličtina, ale pokud se rozhodnete vypravit na některý z menších odlehlejších ostrůvků, bude vám užitečná alespoň minimální znalost francouzštiny. Nemusíte mít strach, na váš zvláštní přízvuk se nikdo ohlížet nebude – i Polynésanům dělá tento jazyk potíže.
Tahitština
Tahitština patří mezi takzvané jazyky maohi, kterými mluví domorodci na Cookových ostrovech, Havajané a Maorové na Novém Zélandu. Společní předci těchto lidí pocházeli z dnešních Markéz a Společenských ostrovů, a jazyky maohi jsou si proto velmi podobné. Ve Francouzské Polynésii můžete narazit na rozličné dialekty tahitštiny jako jsou tuamotština nebo paumotština používané na Tuamotech, markézština typická pro Markézy a mangarevština, kterou se mluví na Gambierech. Důvodem, proč právě tahitština převládla a stala se druhým úředním jazykem, je šíření křesťanství, kdy se projevila snaha o větší jazykovou jednotnost.
Zajímavostí týkající se tahitštiny je vytváření nových slov „slepováním“, tj. v podstatě metodou opisu typickou pro řeč mnoha dalších přírodních národů. Například slovo helikoptéra se tahitsky řekne „manu tautau na te reva“, v přesném překladu „pták zavěšený v prostoru“, pro televizi si Tahiťané našli označení „afata teata“ – „divadelní skříňka“, zatímco lednička „afata fa ato eto eraa maa“ doslova znamená „skříňka ke chlazení jídla“. Nesmíme opomenout skutečnost, že některá tahitská slova se naopak dostala do angličtiny a odtud i do dalších světových jazyků. Je to například slovo tabu (původně psáno tapu, protože tahitská abeceda neobsahuje písmeno b). Druhým známým slovem je anglické „tatoo“, tetování, které pochází z tahitského výrazu tatau.
Tahitská gramatika je roztomile jednoduchá. Neexistují tu rody, skloňování ani časování a množné číslo je naznačeno pouze členem: člen určitý je „te“ v jednotném a „te mau“ v množném čísle. Přítomný, budoucí a minulý čas je vyjadřován předponami či příponami. Jedno tahitské slovo však může zároveň být podstatným jménem, přídavným jménem i slovesem. Například slovo inu může znamenat pít, nápoj nebo pitný – záleží pouze na kontextu. Tahitská abeceda obsahuje pouze 13 písmen: a, e, i, o, u, f, h, m, n, p, r, t, v. Ani výslovnost, která bývá složitá třeba pro anglické rodilé mluvčí, nám Čechům nebude dělat potíže. V podstatě se všechna písmena vyslovují tak, jak jsme zvyklí v naší mateřštině. Avšak jakmile při příjezdu do Polynésie vystoupíte na mezinárodním letišti ve Faaa, nezapomeňte vyslovit všechna tři a. Pokud se hned potom vypravíte na prohlídku hlavního města Papeete, vyslovte obě e. K samohláskám se váže ještě jeden problém. Rozlišují se na krátké a dlouhé, avšak misionáři, kteří vymýšleli tahitský pravopis, k této skutečnosti nepřihlíželi a rozdíly mezi samohláskami nijak neoznačili. Že to byla zásadní chyba, zjišťujeme i dnes. Délka samohlásky totiž může úplně změnit význam slova a nic netušící turisté se potom mohou dostat do značně komických situací.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz