Dovolená Francouzská Polynésie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Francouzská Polynésie - navigace  
zájezdy Francouzská Polynésie Hotely a ubytování Francouzská Polynésie
Luxusní zájezdy Francouzská Polynésie Informace Francouzská Polynésie
Last minute Francouzská Polynésie Fotogalerie Francouzská Polynésie
Víza Francouzská Polynésie Recenze hotelů Francouzská Polynésie
Mapy a průvodce Francouzská Polynésie Diskuze Francouzská Polynésie


Naše tipy zájezdů - Francouzská Polynésie
Čtyři ostrovy v ráji: Tahiti, Moorea, Huahine a Bora Bora
Země: Francouzská Polynésie
Strava: Dle programu
Doprava: 
Cena od: 96890,-
USA - Havaj - Francouzská Polynésie (Moorea / Bora Bora)
Země: Francouzská Polynésie, Spojené státy americké
Strava: Se snídaní, Dle programu
Doprava: pravidelná letecká linka
Cena od: 139490,-

Francouzská Polynésie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Hlavní město Papeete-->Archeologická nalezištěMuzeaPerlové farmyBotanické zahradyLagunáriumLoď AranuiOrganizované výlety
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Archeologická naleziště
Na pozůstatky starobylých marae (přírodních svatyní), nebo sochu tiki určitě natrefíte při toulkách po každém ostrově. Pokud však patříte mezi archeologické nadšence a chtěli byste vidět ty nejlépe zachovalé domorodé památky, určitě byste neměli vynechat návštěvu těchto míst:
Moorea
Archeologická naleziště na tomto ostrově patří k těm nejdůležitějším v celé Francouzské Polynésii. Nachází se převážně v údolí Opunohu. Obyvatelé ostrova o své památky velmi dobře pečují, turisté se tu ukázněně pohybují po chodníčcích, a dokonce mají možnost přečíst si různé zajímavosti na informačních tabulích v angličtině a francouzštině! V údolí Opunohu se rozkládá několik marae (přírodních svatyň), od menších rodinných až po velká obecní, dále jsou tu zrekonstruovaná původní obydlí, plošiny pro lukostřelbu a další zajímavosti. Z údolí se můžete vydat po cestě vzhůru až k místu zvanému Belvedere. Tady se před vámi otevře nádherný výhled na impozantní Mt. Rotui, která rozděluje dva hluboké zálivy.
Huahine
Vesnice Maeva, ležící asi 7 km od místního hlavního města Fare, bývala kdysi sídlem královského rodu a na jejím území se do dnešní doby dochovalo asi 30 marae. Táhnou se směrem z vesnice až na úbočí hory Matairea (v překladu Příjemný vánek) a jejich prozkoumání vyžaduje dost velkou námahu a dostatek pitné vody v batohu – žádný příjemný vánek vás nahoru bohužel nevynese. Také místní velmi aktivní komáři se vám budou snažit znepříjemnit cestu vzhůru, ale přes všechny nástrahy Maeva určitě stojí za návštěvu.
Raiatea
Na tomto posvátném ostrově se nachází nejvýznamnější marae celé Francouzské Polynésie, které nese příznačné jméno: Taputapuatea. Tapu znamená v tahitštině svatý nebo nedotknutelný (tabu) a to, že se v názvu vyskytuje hned dvakrát, už o něčem svědčí. Taputapuatea je zasvěceno bohu války Oro, který byl v 18. století nejvíce uctívaným bohem v Polynésii. Samotné marae bylo postaveno v 17. století, kdy nahradilo původní marae Vaearai zasvěcené stvořiteli ostrovů, bohu Taaroa. Taputapuatea mělo zcela výsadní postavení. Na každé nové marae postavené na některém z okolních ostrovů musel být dovezen jeden kámen z centrálního marae Taputapuatea jako symbol duchovního propojení. Význam tohoto marae dokonce přesahoval hranice Společenských ostrovů. Na důležité obřady sem přijížděli vládci Austral, Cookových ostrovů i maorští panovníci z Nového Zélandu. Do dnešní doby se tu rozprostírá tajemná atmosféra dob dávno minulých, která sem láká mnohé návštěvníky.
Maupiti
Ostrov Maupiti nabízí vzácné petroglyfy (rytiny na kamenech), nacházející se v údolí Haranae u severního pobřeží. Není zrovna jednoduché je najít, nejlepší bude zeptat se domorodců na cestu. Nejkrásnější z místních petroglyfů je obrázek želvy na placatém balvanu napravo od potoka. Kousek odtud najdete i zbytky marae.
Markézy
Markézy bývají označovány jako „archeologické muzeum pod širým nebem“ a o archeologická naleziště všeho druhu tu skutečně není nouze.
Nejznámější jsou ostrovy Hiva Oa a Nuku Hiva, kde najdete vše, na co si vzpomenete: od nejrůznějších marae, přes sochy tiki, tajemné petroglyfy (rytiny na kamenech) až po pae pae, což byly vydlážděné plochy sloužící převážně k setkávání obyvatel vesnice. Dnes se na nich pořádají taneční vystoupení polynéských souborů.
Nejproslulejší jsou asi petroglyfy Vaikivi na ostrově Ua Huka, ostrov Ua Pou zase vstoupil do povědomí údolími Hakaohoka a Hakamoui, kterým se přezdívá „údolí králů“.
Pokud se rozhodnete strávit nějaký čas na Markézách, vypravte se do místního turistického střediska, kde se dozvíte další podrobnosti o místním bohatém kulturním dědictví.

Australy
V tomto souostroví leží ostrov Raivavae, jehož hlavní „dominantou“ je téměř 2 metry vysoký tiki, který je však zcela zarostlý vegetací, a najít ho je skutečně těžké. Na ostrově Rapa je k vidění několik zachovalých pa – pevností na vrcholcích hor. Neznámější z nich mezi zálivy Haurei a Hiri se jmenuje Morongo Uta a je spojená se jménem slavného norského badatele Thora Heyerdahla, který ji spolu s novozélandským antropologem Williamem Mulloyem restauroval v roce 1956.

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz