Dovolená Francouzská Polynésie


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky

Aston-eco


  Francouzská Polynésie - navigace  
zájezdy Francouzská Polynésie Hotely a ubytování Francouzská Polynésie
Last minute Francouzská Polynésie Informace Francouzská Polynésie
Víza Francouzská Polynésie Fotogalerie Francouzská Polynésie
Mapy a průvodce Francouzská Polynésie Recenze hotelů Francouzská Polynésie
Diskuze Francouzská Polynésie  Francouzská Polynésie

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

-->Hlavní město PapeeteArcheologická nalezištěMuzeaPerlové farmyBotanické zahradyLagunáriumLoď AranuiOrganizované výlety
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Papeete
Papeete - hlavní město a nejdůležitější centrum celé Francouzské Polynésie bývá občas nazýváno Las Vegas Tichomoří. Pokud se projdete po bulváru Pomare v čase dopravní špičky, můžete mít pocit, že toto označení je docela výstižné… ale Papeete ve skutečnosti nabízí mnoho kulturních a historických památek a jeho návštěva by ve vašem programu rozhodně neměla chybět.
Historie
Název Papeete znamená v překladu „koš s vodou“ a vymysleli ho Evropané. Vedla je k tomu pravděpodobně skutečnost, že pro vodu se kdysi chodilo do míst, kde později vyrostl palác královské rodiny Pomare a nakonec celé město. Když v roce 1769 přistál v zálivu Matavi mořeplavec James Cook, bylo území dnešního Papeete zcela neobydlené. Evropští objevitelé si ale brzy povšimli výhodné polohy tohoto místa, které je dobře ukryté v zálivu, ale zároveň přístupné i pro větší lodě. Během staletí význam přístavu - jako brány na Tahiti a další ostrovy - stále vzrůstal a město se rychle rozšiřovalo a modernizovalo. Na počátku 60. let vše korunovala výstavba mezinárodního letiště Faaa (v překladu znamená „tam, kde je oheň“), díky kterému na ostrov začaly proudit první davy návštěvníků. S turisty přišlo do města i mnoho Polynésanů z okolních ostrovů, pro které se tu vytvořilo mnoho pracovních příležitostí v oblasti služeb. Počet obyvatel se postupně dostal až k dnešním více než 100.000 (započítáno i s předměstími). Samozřejmě tento rychlý vývoj měl i své stinné stránky a zničení kouzelného starého koloniálního jádra Papeete je jednou z nich.
Přístav
Hlavní město Papeete je samozřejmě především důležitým přístavem otevírajícím Tahiti okolnímu světu. Celý den je tu velmi rušno, neustále přijíždí a odjíždí nákladní lodi, rybářské bárky, turisty přeplněné meziostrovní trajekty i soukromé jachty z celého světa. Neméně zajímavá je přístavní hráz a přilehlé nábřeží, kde začíná být pořádně rušno až večer. Každou noc se sem totiž sjedou pojízdná občerstvení zvaná Les Roulottes, která nabízejí lákavé menu (od polynéských přes čínské až po francouzské speciality) za neméně lákavé ceny. Kouzelnou atmosféru dokreslují bujaří Tahiťané, vyhrávající na ukulele, a šumění vln tajemného Tichého oceánu… je to místo jako stvořené pro romantickou podvečerní procházku.
Tržiště (Marché du Papeete)
Dalším ohromně rušným místem a skvělým výchozím bodem při prozkoumávání Papeete je hlavní tržiště ležící nedaleko nábřeží. Tato dvoupatrová vzdušná budova hýří všemi barvami tropického ovoce, zeleniny a darů moře, vzbudí u vás dosud nepoznanou chuť k jídlu a hlavně vám poskytne věrohodný obrázek o domorodé polynéské kultuře. Můžete se tu hodiny a hodiny brodit záplavou voňavých květů, obdivovat umělecké výtvory zručných polynéských řemeslníků, pestrobarevná parea (tradiční polynéský oděv) a tifaifai (látkový přehoz) a seznamovat se s životem obyčejných Polynésanů. Tržiště je otevřené každý den od 5 ráno do 6 do večera, ale nejlepším časem pro návštěvu je určitě neděle dopoledne, kdy je tu obzvláště živo. Hned po ranních bohoslužbách sem totiž přichází celé tahitské rodiny, aby nakoupily potraviny pro sváteční oběd a večeři. Právě v tuto dobu tu také můžete pořídit ty nejkrásnější fotografie.
Další zajímavosti
Přímo v centru města stojí katolická katedrála Notre Dame postavená v letech 1869 – 1875. Od ní se můžete po avenue Monseigneur Tepano Jaussen (pojmenované po významném katolickém biskupovi) vydat do tzv. Misionářské čtvrti, kde se rozkládá botanická zahrada založená právě monsignorem Jaussenem. Odtud můžete pokračovat do krásných zahrad Biskupského paláce, kterým dominuje malá gotická kaple. Přes veškerou snahu katolických misionářů zůstala většina Polynésanů věrná protestantskému vyznání, které tu bylo již dříve šířeno členy Londýnské misionářské společnosti. Hlavní protestantský kostel Paofai leží na okraji zálivu a poznáte ho podle zářivé růžovo-bílé fasády. Nejlepší doba pro návštěvu je samozřejmě neděle, kdy se tu ke mši svaté schází mnoho polynéských věřících oděných do tradičních sněhově bílých šatů a klobouků. Francouzská Polynésie je zemí mnoha různých vyznání a kromě převažujících katolických a protestantských svatostánků tu najdete také čínský kostel a synagogu.
Mezi bulvárem Pomare a ulicí Generála de Gaulla se rozprostírá park kapitána Bougainvilla, slavného francouzského námořníka šlechtického původu. Mezi spoustou krásných stromů a květin najdete i bustu tohoto velikána, několik námořních kanónů připomínajících doby dávno minulé i zachovalá děla z první světové války.

Zajímavé odkazy

Oficiální webové stránky Papeete:
Stránky letiště Faaa v Papeete
Stránky přístavu v Papeete

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz