Dovolená Finsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Finsko - navigace  
zájezdy Finsko Hotely a ubytování Finsko
Last minute Finsko Informace Finsko
Víza Finsko Fotogalerie Finsko
Mapy a průvodce Finsko Recenze hotelů Finsko
Diskuze Finsko Okružní plavby FinskoFinsko

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Zeměpisné informace

-->Obecné geografické informacePodnebíPřírodní podmínky
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Obecné geografické informace
Finsko leží v jiném časovém pásmu nežli Česká republika. Čas je o hodinu dopředu v porovnání se středoevropským, a tedy i s časem v ČR. Finsko hraničí na severozápadě se Švédskem (586 km hranic), na severu s Norskem (716 km), na východě s Ruskem (1 269 km) a na jihu a západě tvoří hranici Baltické moře. Finsko má vzhledem k Evropě a i ve světovém měřítku celkem nízkou průměrnou nadmořskou výšku 150 metrů nad mořem. Hned po Islandu je to nejsevernější země světa. Pobřeží je lemováno řadou drobných ostrůvků, z nichž největší jsou Alandy. Zálivy Finský a Botnický jsou mělké, proto v zimě zamrzají. Téměř čtvrtina Finského území leží za polárním kruhem. Svou rozlohou je Finsko pátou největší zemí Evropy a počtem obyvatel naopak pátou nejmenší. Pravděpodobně každý si spojí Finsko s pojmenováním “Země tisíce jezer”, což je stále ještě celkem střízlivé označení. Ve Finsku je zhruba 188 tisíc jezer.Většinou jde o velice malá jezera, i když zhruba 20 z nich svou rozlohou převyšuje 200 km2. Ve srovnání s největšími evropskými jezery, jako jsou například Ženevské jezero nebo Blatenské jezero, jehož rozloha je 591 km2, jsou 4 největší jezera Finska podstatně větší. Jejich rozloha totiž přesahuje 1 000 km2. Kromě jezer Saimaa, Päijänne a Näsi patří k dalším největším finským jezerům Pielinen v Karelii, Pyhä a Lappa v záp. pobřežním pásmu, dále Oulu ve stejnojmenné provincii a ovšem vzdálené Inari v severním Laponsku. Hloubka finských jezer není nikterak veliká, jen 20 z nich je hlubších, než 50 metrů. Největší jezero je zároveň tím nejhlubším a jeho dno sahá 128 metrů pod hladinu.
Finské řeky jsou z pravidla krátké a mají velký průtok. Většina z nich pouze propojuje jezera, která fungují jako přírodní vyrovnávací nádrže. V Laponsku jsou řeky delší díky menšímu počtu jezer. Jejich průtok je ale i tady celkem vysoký. V jižním Laponsku pramení nejdelší řeka Finska Kemi. Je dlouhá 512 km a vlévá se do Botnického zálivu. I tato řeka se pyšní vysokým průtokem, v průměru zhruba 550 m3, což je pro srovnání přibližně 4x větší průtok, než má Vltava při svém ústí. Další nepřehlédnutelnou řekou je například Oulu (100 km, průtok 230 m3/s), na švédské hranici peřejnatá Tornio, švédsky Torneäly a na jihozápadě Finska Vuoksi (délka 156 km, střední průtok 620 m3/s).

Podél břehů finských řek je vystavěna řada závodů na zpracování dřeva a papíren. Ty ale nijak vodu neznečišťují a kvalita vody je na vysoké úrovni. Po řece se plaví mohutné vory nebo volně plavou klády, které zadržují speciální přehrady u dřevozpracujících podniků. Sílu řek využívá také řada vodních elektráren. Většina z nich je však schovaných přímo v přehradních hrázích.
Při putování Finskem pravděpodobně budete používat finské mapy. Ve finštině se výraz řeka (–joki) a jezero (-järvi) spojuje s vlastním názvem. V českém překladu se tedy nepoužívá znovu a znovu toto slovo. Například finský název Kemijoki je do češtiny přeložen pouze jako Kemi.
Svou polohou mezi dvěma světy a kulturami bylo od pradávna Finsko jakousi spojkou mezi nimi. V dřívější době z toho těžil především obchod, v současné době je to striktně neutrální politika, kterou Finsko vede a kterou si vysloužilo neutrální pověst. Během studené války probíhala v Helsinkách řada celosvětových jednání a v roce 1975 zde byl podepsán Závěrečný akt Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě.
Celých 75% plochy země pokrývají lesy a nemalou část, respektive vzhledem k Evropě největší procento pevniny, tvoří bažiny.
Počet jeskyní ve Finsku může být jen odhadován. Dosud známých je zhruba 1 000. Chladné skalní dutiny využívá díky stabilní teplotě, nezávislé na povětrnostních podmínkách a mrazu, řada živočichů. V teplotách mnohdy několik desítek stupňů pod bodem mrazu zde přežívají motýli, mouchy, komáři, sekáči, pavouci a mnozí další bezobratlí. Vedle těchto živočichů zde tráví zimu netopýři, kteří upadají do zimního spánku, kdy se jejich metabolizmus výrazně zpomalí a teplota jejich těla se blíží teplotě okolí. Netopýři však nesnesou dlouhodobější pokles teploty zimoviště pod bod mrazu.


Průvodci a mapy


FINSKO...
FINSKO - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz