Dovolená Finsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Finsko - navigace  
zájezdy Finsko Hotely a ubytování Finsko
Last minute Finsko Informace Finsko
Víza Finsko Fotogalerie Finsko
Mapy a průvodce Finsko Recenze hotelů Finsko
Diskuze Finsko Okružní plavby FinskoFinsko

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

Česká ambasádaNemocnice, první pomoc, pojištěníKde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)Internetové kavárny-->Místní dopravaKde se najíst a napít?Nákupy, obchody, tržištěOsobní bezpečnostElektrické zásuvky, spotřebičeSpropitnéSpolečenská etiketa
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Taxi
Máte-li špatné zkušenosti s taxikáři například v Praze, zde se takových praktik nemusíte obávat. Prázdný vůz poznáte podle svítícího žlutého nápisu “taksi” na střeše. Vozy taxislužby najdete na vyhrazených stanovištích, na autobusových a vlakových nádražích, nebo si je můžete objednat telefonicky.
Za 5 km jízdy taxíkem zaplatíte zhruba 9 EUR.


Bus
Ekonomicky nenákladnou formou cestování po Finsku je autobus. Jízda autobusem je o poznání levnější než jinde v Evropě. Například jízdenka z Helsinek do Kuopio, což je zhruba 400 km, vás přijde přibližně na 50 euro. Jízdenky se prodávají na autobusových nádražích nebo přímo u řidiče. Čím více cestujete, tím jsou ceny nižší díky slevám. Na zpáteční jízdenku na delší trasy dostanete slevu 10% a nejvýhodnější je si zakoupit jízdenku na určitý počet kilometrů. Jízdenka na 1 000 km vás vyjde zhruba na 70 euro.


Bližší informace:

Oy Matkahuolto Ab

Lauttasaarentie 8, FIN – 00200 Helsinki,

tel. +358 (0)9682 701

fax. 692 2864Vlak
Přímé vlakové spojení existuje pouze z Petrohradu, jinak je vždy kombinované s trajekty. Železniční síť tu zdaleka není tak hustá jako v Čechách. Železnic je ve Finsku mnohem více v jižní části, sever je takřka bez tratí. Jízda vlakem je o poznání levnější než jinde v Evropě. Rozchod kolejí je větší než u nás, také jsou zdejší vlaky prostornější. Vozový park je udržovaný. Rodiny s dětmi ocení pohodlné cestování ve speciálních vozech pro děti. Vlakové soupravy se pohybují průměrnou rychlostí 120 km/hod., s maximální rychlostí okolo 150 km/hod. Pokud nemáte zakoupenou jízdenku již před vstupem do Finska, pak je možno využít řady slev, které poskytují finské železnice. Především je to 50 % sleva pro důchodce, poskytovaná na průkaz totožnosti, tedy cestovní pas. Děti do 6 let cestují zdarma, děti od 6 do 17 let s 50 % slevou. Slevy jsou poskytovány i pro skupiny větší než 3 osoby.
Je možné také zakoupit tří, pěti, nebo desetidenní neomezenou jízdenku.


Pronájem aut
Půjčovny aut naleznete velice lehko. Pravděpodobně na ně narazíte již na letišti. Řada cestovních kanceláří má již v nabídce program „Fly and Drive“, což je letenka a dojednané vypůjčení auta.
Síť čerpacích stanic je na jihu země poměrně hustá. Horší je to v severním Laponsku. Jestliže se vydáte do těchto končin, vezměte si s sebou pro jistotu kanistr s benzínem.
Ceny pohonných hmot jsou stejné jako v celé EU. Za 1 litr zaplatíte zhruba 1,15 EUR. Řada čerpacích stanic má zavírací dobu ve 21 hodin, některé jsou však otevřené nonstop. Velké rozdíly v cenách jsou mezi jihem a severem. Na severu je benzín podstatně dražší.
Silnice mají dobrý asfaltový povrch. V severních částech země se však můžete setkat i se silnicemi s makadamovým povrchem.
Pronájem automobilů OnLinePronájem kol
Finsko je ideální pro cykloturistiku. Je zde vybudovaná hustá síť stezek pro cyklisty a funguje zde řada půjčoven. Najdete je na železničních zastávkách, hotelech a v kempech. Za půjčení kola zaplatíte zhruba 10euro / den, ale výhodnější je si kolo zapůjčit na delší dobu.


Letiště
Finsko, a především Helsinky, má velice dobré letecké propojení s řadou měst na celém světě. Pravidelné linky létají do všech hlavních měst Evropy. Finnair a SAS létají v pravidelných linkách také do New Yorku, San Franciska, Káhiry, Bangkoku, Singapuru, Pekingu, Sydney a Tokia. Do Helsinek létá řada světových leteckých společností jako British Airways, Delta, Lufthansa, KLM a mnoho dalších. V minulosti byly ceny takřka neúnosné, ale v současnosti jsou srovnatelné s cenami leteckých spojů po Evropě. Další větší letiště je v Turku, odkud se denně létá hlavně do Stockholmu. V turistických oblastech, zejména na severu, jsou k disposici aerotaxi. Jsou to hydroplány, které zajišťují vyhlídkové lety i dopravu k odlehlým tábořištím při jezerech v pustinách. O možnosti cestovat letadlem po Finsku získáte informace ve Finnair-toimisto a Finnair Tour Desk v Helsinkách, na tel. (90) 8187900.


Trajekty, lodě
Lodní doprava je nejrozšířenějším druhem přístupových cest do Finska, a to jak při použití hromadných dopravních prostředků, tak i při použití vlastního vozidla. Ani při cestování po Finsku se bez pomoci trajektu daleko nedostanete.

Trajekty spojují Finsko s městy okolních států (Německo, Švédsko, Estonsko, Dánsko), jako je Stockholm, Tallin, Rostock, Kobenhavn, Lü beck nebo Sassnitz.


Odedávna byl problémem lodní dopravy ve Finsku silný led. V době plachetnic nebylo možné se v zimě do finských přístavů nijak dostat. To se ale změnilo s příchodem parního stroje. V roce 1890 Finsko zakoupilo první ledoborec jménem „Murtaja“, což v překladu znamená drtič. S 1 600 koňskými silami se řadil mezi nejsilnější a největší ledoborce Evropy. Finsko se hned od počátku umístilo na špičce ve výrobě ledoborců. V roce 1926 postavilo loď jménem Jääkarhu, což byl první ledoborec s naftovým motorem.
Dnes Finsko vlastní celou flotilu ledoborců, které udržují cesty mezi přístavy průjezdné. Ledoborce si proráží cestu zamrzlým mořem tak, že jejich silné motory tlačí pancéřovanou příď lodi na led a ta ho svou vahou prolamuje pod sebe.

V poslední době se ledoborce navrhují tak, aby byly užitečné i v létě. Používají se například pro pokládání potrubí na dno oceánu nebo jako podpůrné lodě naftových vrtů.
Finsko dokonce vlastní jeden ledoborec určený pro turisty. Jmenuje se Sampo a operuje v severní části Botnického zálivu. Máte možnost se na něm svést od prosince do dubna.Mezinárodní trajektové spoje:

Hlavní trajektové spoje jsou v provozu většinou po celý rok:Finsko - Německo


Helsinki - Rostock

Helsinki - Travemunde/Lubeck


Finsko - Švédsko


Helsinki - Stockholm

Turku - Stockholm

Turku - Mariehamn - Stockholm

Mariehamn - Kapellskar (květen - září)

Naantali - Kapellskar (květen - září)

Vaasa - Umea

Jakobstad (Pietarsaari) - Skelleftea (červen až srpen)

Aland Is. - Grisslehamn


Finsko - Estonsko


Helsinki - Tallinn


Vedle těchto zemí do Finska připlouvá mnoho dalších nákladních trajektů z Francie, Itálie, Holandska, Španělska, Velké Británie, baltských států a z Ruska. Tyto
trajekty mohou být obvykle využity pro přepravu malého množství aut a
pasažérů.Tuzemské trajektové spoje


Ve Finsku se plaví přibližně 200 trajektů. Mnoho z nich vlastní stát a jsou zcela zdarma.


MHD
Ve většině měst převažuje autobusová doprava. V Helsinkách ji doplňuje metro, tramvaje a vodní autobusy. Do autobusů nastupujte předními dveřmi u řidiče, který zároveň prodává jízdenky. Nezapomeňte jízdenku ihned označit. Cenově výhodné jsou několikadenní turistické jízdenky, rodinné jízdenky či série jízdenek.


Stopem
Pravděpodobně nikde na světě není stopování úplně bezpečné, nicméně ve Finsku zpravidla narazíte na přátelské řidiče. Nejlepší je stopovat těsně za městem, platí ale zákaz stopování na dálnicích. Poté, co vám někdo zastaví, se vás pravděpodobně bude ptát, kam jedete, což je ve finštině „Minne matka?“. Stačí tedy říct místo, do kterého míříte, a je to. Nejlépe se stopařům daří mezi většími městy, jako jsou Helsinky a Turku. Horší je to v Laponsku, kde se intervaly projíždějících aut prodlužují.


Nejdelší evropský tunel
Po souši je doprava do Finska možná pouze přes ruský Petrohrad. Největší část v současné době pojmou trajekty, které se do Finska plaví hlavně z Estonska a Švédska. Vše by měl změnit velkolepý plán, který Finové prosazují v EU. Chtějí kolem roku 2010 začít stavěl 80 km dlouhý tunel spojující Estonský Tallin s Helsinkami. Měl by být v hloubce 150 m pod dnem Finského zálivu a budou ho tvořit dvě hlavní tunelové roury s jednou menší uprostřed sloužící k odvětrání tunelu a v případě nehody k úniku cestujících.

Průvodci a mapy


FINSKO...
FINSKO - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz