Dovolená Finsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Finsko - navigace  
zájezdy Finsko Hotely a ubytování Finsko
Last minute Finsko Informace Finsko
Víza Finsko Fotogalerie Finsko
Mapy a průvodce Finsko Recenze hotelů Finsko
Diskuze Finsko Okružní plavby FinskoFinsko

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informaceNáboženstvíNárodnostiDalší zajímavostiHudbaJazykLiteratura-->SaunySanta KlausModerní architekturaSlavní Finové
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Sauny
Záliba Finů v saunování je velice dobře známá po celém světě. Rychle si získalo řadu příznivců. Ve Finsku je sauna velice rozšířeným kultem a najdete ji snad v každém stavení, jak v městských příbytcích, tak ve vesnických chatách, kde jsou většinou v původní podobě, tedy vytápěné dřevem. Na jednu saunu zde připadá zhruba 2,5 obyvatel. Finové dokonce tvrdí, že se v sauně rodí. I když to zní zvláštně, není to až tak úplně lež. V dřívějších dobách sauny opravdu sloužiliy jako porodnice, díky sterilnímu prostředí, které skýtají. Samozřejmě, že se pro tento účel sauna nerozpalovala na obvyklých 100°C.
Finové se v sauně řídí několika pravidly. Jedno z nich je, že nemá cenu uvnitř zůstávat déle, nežli je vám pohodlné, a další je, že pokud netrpíte srdečními problémy, není nic příjemnějšího, než se hned po ukončení saunování vykoupat v ledovém jezeře, nebo se alespoň zchladit v čerstvém sněhu.
Archeologické nálezy a písemné doklady potvrzují, že potní koupele znaly národy víceméně po celé zemi, především praobyvatelé Asie, Severní a Střední Ameriky a Evropy. Samozřejmě, že horkovzdušné koupele prodělaly během tisíciletí mnohé proměny. Podoba saun se vyvíjela od vyhřátého koutu jeskyně přes jámy zakryté vydělanými kůžemi, později jednoduché sruby až po moderní montované prvky z kvalitního dřeva s vynikající izolací z minerálních vláken. Uvnitř byly původně ohněm rozpálené kameny, které se polévaly vodou z kožených vaků, dnes jsou vyhřívané elektronicky ovládanými kamny.

Nejstarším zachovaným dokumentem popisujícím existenci finské sauny je kronika kyjevského Nestora z roku 1112, kde jsou uváděny dřevěné horké koupele, ve kterých se lidé šlehají proutěnými větvičkami a polévají studenou vodou. Známé jsou jako dřevěné domy postavené pod úroveň terénu, vyhřívané otevřeným bezkomínovým ohništěm obloženým kameny, tedy jako tzv. kouřové sauny. Později se z bezpečnostních důvodů přešlo k používání komínových saun s klasickým odvodem dýmu a v dnešní době je tento typ nahrazen saunou vytápěnou elektrickým proudem.

Saunováním dochází k silnému okysličení těla a tvorbě protilátek a pocením se z těla dostávají škodlivé látky. Lidské tělo získává větší odolnost, která je předpokladem vzestupu obranných schopností organismu, zlepšují se nervově cévní reflexy, upevňují se kožní a slizniční cévy. Nutné je také připomenout, že saunu nesmí navštěvovat nemocný člověk, protože každé další zatížení oslabeného organismu může průběh choroby zhoršit.


Průvodci a mapy


FINSKO...
FINSKO - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz