Dovolená Finsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Finsko - navigace  
zájezdy Finsko Hotely a ubytování Finsko
Last minute Finsko Informace Finsko
Víza Finsko Fotogalerie Finsko
Mapy a průvodce Finsko Recenze hotelů Finsko
Diskuze Finsko Okružní plavby FinskoFinsko

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informaceNáboženstvíNárodnostiDalší zajímavostiHudbaJazyk-->LiteraturaSaunySanta KlausModerní architekturaSlavní Finové
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Literatura
Slovesné umění Finska, patřící do r. 1809 kulturně i politicky ke Švédsku a pak až do r. 1917 k Rusku, se vyvíjelo především v ústním podání. Ještě před počátkem středověku se tvoří 3 základní formy: epika a lyrika kalevalského metra, písně s refrénem a písně ceremoniální (písně svatební aj.) Kolem 1150-1540 si vytvářejí lidoví pěvci po vzoru překládaných severských balad a v duchu tradic vlastní balady a legendy. Novější lidová píseň měla velký vliv na první údobí finského básnictví.Z psané a tištěné finské literatury se dochovalo jen velmi málo památek:- několik latinsky psaných žalmů, Missale abonense a švédsky psané legendy svatých. V údobí reformace (1540-1640) se finština stává bohoslužebným jazykem.

Až do 18. stol. má finská literatura převážně náboženský ráz. Nejvýznamnějšími díly 17. stol je překlad celé bible a vydání básnických skladeb karteziánského filosofa Juhany Cajanuse a Mathiase Salamnia.

R. 1775 založil Gabriel Porthan první finské noviny.Mezi nejznámější díla finské literatury vůbec patří finský národní epos Kalavela, který ze zachovaných lidových zpěvů sestavil a v letech 1835-36 vydal sběratel lidové slovesnosti, filolog a lékař Elias Lönnrot. Tato tzv. stará Kalevala měla 32 run a 12 078 veršů a r. 1849 byla rozšířena na 50 run o 22 795 verších. Kalevala znamená Kalevalova země- podle mytického Kalevaly, otce 12ti bohatýrů, zakladatelů finského národa. Hrdinou eposu je božský a moudrý Väinömöinen, zázračný zpěvák a objevitel „kantele“, finské citery, který spolu s kovářem Ilmarinenem, tvůrcem nebeské klenby a zázračného mlýnku sampo, a záletným Lemmikäinenem táhne do půlnoční země Pohjoly a zde se utkává s její krutou vládkyní Louhou. V epose jsou ještě další hrdinové a příběhy, které původně vznikaly nezávisle na sobě od pohanských dob až po křesťanství a vyjadřují představy svých lidových tvůrců o vzniku světa, o boji dobra se zlem a o zápase finského lidu za svobodu.Pod vlivem nových literárních proudů válečné a poválečné literatury evropské stojí skupina finských literátů sdružených v organizaci Tulenkantaja (Nositelé ohně). Jedním z nejvýraznějších a vůdčích představitelů tohoto hnutí je prozaik Mika Waltari. V prvních dílech se zabýval složitou morální problematikou poválečné generace, po 2. světové válce se soustředil na historickou prózu. Vrcholem jeho tvorby je EGYPŤAN SINUHET, životopisný román s titulní postavou egyptského lékaře z 2. tisíciletí př. n. l., který byl přeložen do mnoha světových jazyků.Není však zdaleka jediným významným představitelem finské literatury. Z dalších autorů přeložených do češtiny a vydaných v českých zemích je např.:

Kivi Alexis a jeho román Sedm bratří z r. 1870, jež patří mezi první románové dílo finské literatury. Je komickou epopejí s výrazným folklórním půdorysem, nejdříve považovanou za hanebnou skvrnu finské literatury a až po smrti Kiviho, jež trpěl těžkou duševní chorobou, v něm bylo rozpoznáno originální dílo, které svým významem přesahuje hranice finské literatury.Larni Martti - levicově orientovaný prozaik a žurnalista. Je autorem satirických a humoristických románů. S ironií a nadsázkou píše o životě finských vystěhovalců v Severní Americe (Čtvrtý obratel aneb Podvodníkem proti své vůli) a ostře kritizuje mravy vlastní domácí buržoazie (Ve znamení Panny aneb Paměti hospodářské radové M.Karlsson-Kanasenové).Linnankoski Johannes – Běženci, z r. 1908. Novoromantismem ovlivněný krátký román finského prozaika, dramatika a žurnalisty, zobrazující vnitřní konflikt jedince plynoucí z touhy po pomstě, z jejího nenaplnění a obrácení proti samotnému mstiteli.Sillanpää Frans Eemil pocházel z chudé rolnické rodiny. Po studiích přírodních věd se věnoval spisovatelské tvorbě, překladatelství a publicistice. Jeho realistické prozaické dílo vyrůstalo z jeho romantického názoru na život a okouzlení severskou přírodou. V jeho prvotině Zbožná bída vylíčil bouřlivou atmosféru finské občanské války v letech 1917-1918. Sociální téma má i vesnický román Mužova cesta.V nejslavnějším románě Umírala mladičká z r. 1931 vyjádřil na tragickém příběhu chudé venkovské dívky Silji, jejího osamělého dětství, veliké lásky a smrtelné nemoci jedinečným způsobem symbiózu člověka a přírody. Jednoduchá linie vyprávění je prolnutá popisem přírody, často uváděným do vztahu se stavem duše. Opakovaný motiv léta jako symbol životního naplnění hrdinky ostře kontrastuje s její osudovou a nevyhnutelnou smrtí, jejíž finále je připravováno od samého počátku. Autor za tento román obdržel v r. 1939 Nobelovu cenu.Linna Väinö – Neznámý voják, z r. 1954. Román z druhé světové války, opřený o autentické válečné zážitky autorovy. Získal světový ohlas a v kontextu světové literatury je řazen vedle válečných děl H. Barbusse, E. M. Remarqua, E. Hemingwaye aj.Meri Veijo Väinö – Manilský provaz, z r. 1957. Tragikomický román s válečnou tématikou, jež bývá kladen vedle Haškových Osudů dobrého vojáka Švejka, byl přeložen do řady jazyků.
V posledních letech se soustřeďuje finská literatura na všední život lidí nejrůznějších společenských vrstev.Z cestopisných knih o Finsku vydaných u nás můžeme jmenovat např. Finsko, jak je neznáme od Miroslava Dočkala nebo knihu Země lesů a jezer od ruského autora Gennadija Fiše.
Průvodci a mapy


FINSKO...
FINSKO - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz