Dovolená Finsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Finsko - navigace  
zájezdy Finsko Hotely a ubytování Finsko
Last minute Finsko Informace Finsko
Víza Finsko Fotogalerie Finsko
Mapy a průvodce Finsko Recenze hotelů Finsko
Diskuze Finsko Okružní plavby FinskoFinsko

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informaceNáboženstvíNárodnostiDalší zajímavostiHudba-->JazykLiteraturaSaunySanta KlausModerní architekturaSlavní Finové
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Jazyk
Finština je původem ugrofinský jazyk. Říká se, že naučit se finsky je značně obtížné pro kohokoliv, kdo nezná nějaký z ugrofinských jazyků. Dokonce je to problém i pro ty, kteří ugrofinské jazyky znají, protože jazyková příbuznost všech jazyků ugrofinské skupiny je zřetelná jen na základě historické mluvnice, a to jen v určitých rysech nebo podobných slovech. Například finština a maďarština, které jsou stejného původu, spolu mají opravdu málo společného. Na vzniku finštiny se podílel M. Agricola, který v roce 1548 přeložil Bibli do nářečí používaném na jihozápadě Finska. Tento překlad začala užívat církev, která ho rozšířila po celé zemi. Slovo "Fin" je skandinávského (germánského) původu a znamenalo asi totéž co "hledač" nebo "lovec". V letech 1640-1820 byla na celém území úředním jazykem švédština. Po roce 1820 se původní spis začal mísit s ostatními nářečími z východu a vznikl zde spor, jaké nářečí ve spisovné finštině používat. Ten vyřešil E. Lönnrot, který ve svém díle elegantně spojil obě nářečí v jeden jazyk. Finsky mluví více než 4,5 mil. osob ve Finsku a po celém světě. Finština má 100 samohlásek na 96 souhlásek a 18 dvojhlásek. Přízvuk je na první slabice. Podstatné jméno má 14 pádů a další přivlastňovací tvary a nemá rod. Sloveso rozlišuje rod činný a trpný, 4 způsoby a 4 časy. Píše se latinkou a diakritika se používá pouze u „ä, ö“.
Jistě jste se setkali s tím, že se Finové sami nazývají "suomalaiset", nebo "Suomi" (= Finsko). Toto slovo je poprvé zaznamenáno v roce 1323 v podobě "Somewesi" jako označení území kolem Finského zálivu. Jeho původ není jistý, je však pravděpodobné, že je prafinského původu a znamenalo "člověk".
Při putování Finskem pravděpodobně budete používat finské mapy. Důležitou informací pro vás tedy je, že ve finštině se výraz řeka (–joki), nebo jezero (-järvi), spojuje s vlastním názvem. V českém překladu se tedy nepoužívá znovu a znovu slovo řeka nebo jezero. Například finský název Kemijoki je do češtiny přeložen pouze jako Kemi.

Zhruba 5 tisíc lidí ve Finsku mluví též laponsky jako další laponské menšiny v okolních státech. Nejvíce je tento jazyk používaný v Norsku. Po celém světě mluví laponsky zhruba 50 tisíc lidí.Pro zájemce o finštinu je v současné době k dispozici v českém jazyce prvně vydaná:

Finština nejen pro samouky, autorka Hilkka A. Lindroos. Nakladatelství LEDA, Praha 2002.

K učebnici můžete zakoupit i dvě kazety.

Orientační cena: 289,- Kč učebnice; 289,- Kč kazety.Další podrobné skriptum finské mluvnice v českém jazyce je určené studentům finské filologie na FF UK, vhodné je však i pro pokročilé studenty finštiny z jiných než univerzitních kurzů:

PhDr. Hilkka Lindroosová, PhDr. František Čermák: STRUČNÁ MLUVNICE FINŠTINY. Univerzita Karlova, Praha 1982.Dalším skriptem o finštině v českém jazyce je publikace:

Hilkka Annikki Lindroosová: Finské postpozice. Univerzita Karlova/Vydavatelství Karolinum. Praha, 1997


Průvodci a mapy


FINSKO...
FINSKO - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz