Dovolená Finsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Finsko - navigace  
zájezdy Finsko Hotely a ubytování Finsko
Last minute Finsko Informace Finsko
Víza Finsko Fotogalerie Finsko
Mapy a průvodce Finsko Recenze hotelů Finsko
Diskuze Finsko Okružní plavby FinskoFinsko

 --> Chcete do země jet? --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat? --> Nemoci, nebezpečná zvířata

-->Které nemoci kde?Nebezpečná zvířata
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Očkování
Není povinné žádné speciální očkování, českým turistům nehrozí o nic větší riziko infekčních nemocí než doma v Čechách. Díky nižším teplotám mimo turistickou sezónu se můžete maximálně nachladit a chytit chřipku.
Jestliže s sebou berete svého čtyřnohého miláčka, budete potřebovat potvrzení o očkování proti vzteklině. Potvrzení musí být ve finštině, švédštině, angličtině, nebo němčině a očkování musí být provedeno minimálně 30 dní a maximálně 12 měsíců před vstupem do Finska.Nemoci
Zde je výčet pouze několika nemocí a obtíží, s kterými byste se mohli setkat, ale ve většině případů jim lze snadno předejít, a proto dbejte na základní hygienická pravidla, zásady a také na to, co jíte a pijete.Spálení
I ve Finsku, a dokonce i v případě zatažené oblohy, se můžete velice rychle spálit – především ve vodě a na horách. V letní sezóně je zde délka slunečního svitu , zejména v Laponsku, neobyčejně dlouhá. Používejte proto opalovací krémy s faktorem 15 a vyšším, noste pokrývku hlavy, triko s dlouhými rukávy a dlouhé kalhoty.
Vyčerpání z horka
Den dlouhý až 23 hodin dokáže rozpálit jinak zmrzlou krajinu do neuvěřitelných teplot. Vyčerpání z horka může být způsobeno dehydratací nebo nedostatkem soli. Když v horku vykazujete fyzickou aktivitu, dbejte na to, abyste přijímali dostatek tekutin. Nedostatek soli se projevuje únavou, letargií, bolestmi hlavy, třesavkou a křečemi ve svalech. Hladinu vody a soli vyčerpává i zvracení a průjem.
Plísně
Abyste předešli výskytu plísní, noste lehké, pohodlné oblečení, pravidelně se myjte a pečlivě utírejte. Ve společných sprchách noste vždy pantofle. Pokud plíseň dostanete, zajděte ihned k lékaři.
Nachlazení
Nachlazení nastává v případě, kdy tělo ztrácí své teplo rychleji, než je schopné ho znovu vyprodukovat, a proto jeho teplota klesá. Je až překvapivě snadné, jak se může z běžného nachlazení vyvinout nebezpečná choroba ještě v kombinaci s větrem, mokrým oblečením, únavou a hladem. Pěší turisté by měli být vždy připraveni na rychle se měnící podmínky. Noste proto pokrývku hlavy, nepromokavou bundu či větrovku, pevné boty a malou svačinu. Projevy nachlazení jsou vyčerpání, znecitlivělá pokožka / především prsty na rukou a na nohou /, třes, nezřetelné vyslovování a mnohdy i agresivita. Pokud se takové příznaky objeví, nejdříve uchraňte daného člověka před větrem a deštěm, svlékněte mu mokré oblečení a nahraďte jej suchým. Dejte mu něco horkého k pití a něco vydatného k jídlu.
Průjem
Průjem může být způsoben změnou vody, stravy či klimatických podmínek, přičemž dehydratace je v tomto případě největším nebezpečím, a to hlavně pro děti, proto je pravidelný a častý přísun tekutin nejdůležitější léčebnou metodou. Dále se doporučuje pít slabý černý čaj s trochou cukru, sodovou vodu nebo některé nealkoholické nápoje. Pokud se váš stav nezlepšil, nebo naopak zhoršil, navštivte lékaře v nejbližší nemocnici.
Pohlavně přenosné choroby
Pohlavní choroby se přenáší sexuálním stykem s infikovaným partnerem, a proto vždy používejte kondom. Kapavka a syfilis jsou nejčastějšími chorobami – projevují se zhnisanými boláky, puchýři a vyrážkou kolem genitálií nebo bolestmi při močení. U žen jsou tyto příznaky mnohdy hůře rozpoznatelné. Symptomy syfilisu nakonec zmizí, ale později mohou způsobit vážné problémy. Kapavka i syfilis se dají léčit antibiotiky.
Virová hepatitida typu A - Onemocnění jater. V čistém prostředí finské divočiny je nebezpečí této nákazy opravdu minimální. Drsné podmínky finské zimy také přispívají vymýení jakékoliv virové nákazy. Ani to však nedává 100% jistotu a člověk nikdy neví. Po počátečních příznacích (zvýšená teplota, nechutenství, odpor k tučným jídlům ) se objeví tmavá moč, světlá stolice a žloutenka. Inkubační doba je 14 až 50 dnů. Původcem je virus, který se vylučuje stolicí. Přenáší se prostřednictvím vody či potravin. Nákaza je běžná v zemích s nižší hygienickou úrovní a patří mezi nejčastější infekce postihující turisty.
Prevencí je očkování. Pro turisty je nejvhodnější vakcína Havrix 1440, která se podává ve dvou injekcích (interval 6 až 12 měsíců). Ochranného účinku je dosaženo 15. den po první injekci a ochrana po druhé injekci trvá řadu let.V případě jednorázové a krátkodobé cesty se lze chránit injekcí imunoglobulinu. Ten chrání před nákazou jen po dobu několika týdnů.
Tetanus - očkování proti tetanu se doporučuje všem cestovatelům ve všech zemích světa.


Průvodci a mapy


FINSKO...
FINSKO - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz