Dovolená Finsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Finsko - navigace  
zájezdy Finsko Hotely a ubytování Finsko
Last minute Finsko Informace Finsko
Víza Finsko Fotogalerie Finsko
Mapy a průvodce Finsko Recenze hotelů Finsko
Diskuze Finsko Okružní plavby FinskoFinsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéHelsinkyTurkuAlandJižní pobřežíJezerní plošinaZápadní Finsko-->Laponsko a OuluFinská „nej“
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Laponsko a Oulu
Laponsko (ve finštině je to provincie Lappi) je etnograficky chráněné území, žijí zde Laponci a mluví se zde laponsky. Hranice Laponska se táhnou zhruba 100 km jižně od severního polárního kruhu. Laponsko tvoří především nekonečná pustina, plná mokřadů a rašelinišť, s malou hustotou obyvatelstva, zhruba 2 obyvatelé na 1 km2. Krajina doznává výrazných změn směrem od jihu k severu. Na jihu je krajina rovinatá stejně jako ve Finsku, ale dále na sever najdete sem tam nějaký ten pahorek a také ubývá lesů. Najdete zde rozlehlé bezlesé pásy s řídkým porostem smrků, severněji potom pouze malé březové háje, plazivé vrby a jeřáby. Nejvyšší body jsou 500 až 800 metrů nad mořem a najdete je v národních parcích Pallas-Ounastunturi, Lemenjoki a Urho Kekkonen. Nabízí nádherný výhled po okolní krajině. Postupem k severu řídne spolu s civilizací také síť silnic a vzdálenosti mezi obydlími se zvětšují. Obytné čtvrti jsou tvořeny z dřevěných domků, většinou postavených v lese a velice dobře ukrytých. S domorodými Laponci se setkáte nanejvýš u hlavních cest nebo v turistických centrech, kde prodávají ručně vyráběné suvenýry. V letní sezóně se totiž stěhují se svými sobími stády daleko na sever. S prvním laponským stanem a se soby se můžeme setkat přímo na polárním kruhu několik málo kilometrů severně od města Rovaniemi, největšího města a administrativního střediska finského Laponska. Oblíbenou turistickou atrakcí je Joulupukin Pajakylä. Najdete ji zhruba 3 km severně od města, na polárním kruhu. Najdete zde bohatou nabídku finských suvenýrů.
Laponsko je ideální končinou pro milovníky krásné a drsné přírody bez lidí, pro pěší turisty, vodáky a rybáře. Nocleh zde najdete buďto zdarma ve srubech, rozmístěných většinou podél břehů řeky, nebo v chatových osadách, vybodovaných v nejčastěji navštěvovaných lokalitách. Ty jsou velice dobře vybavené a za nocleh v nich musíte samozřejmě zaplatit.
Turistická sezóna je zde v letních měsících červenci a srpnu, kdy denní teploty nezřídka přesahují 20 - 25o C. Ani noci zde nejsou v sezóně nijak chladné a pohybují se kolem 20°C. Z vrcholu Aavasaksa, ačkoli leží jižněji, než je polární kruh, je půlnoční Slunce viditelné už 21. června. Ptačí zpěv zde utichá až kolem půlnoci a nesměle začíná asi od 1 hodiny ráno. Hned po sezóně, zhruba koncem srpna, rychle přichází podzim a v září jsou noci již velice chladné. Koncem září začíná padat sníh a zdejší obyvatelé se připravují na dlouhou a krutou polární zimu.
Hlavní město Laponska Ravaniemi leží na polárním kruhu a má necelých 60 tisíc obyvatel. Někdy je nazýváno „bránou do Laponska“. Koncem 2. světové války bylo město zcela zničeno ustupující německou armádou.
K zajímavostem města patří především muzea jako Laponské krajské muzeum, Laponské lovecké muzeum, Národopisné muzeum a Muzeum nerostů a ptactva. Nedaleko luteránského kostela je pomník původního kostela, který nacisté během druhé světové války srovnali se zemí. Lidským obětem této války je věnován také pomník nedaleko kostela.
Centrum města leží asi 15 km od polárního kruhu. Polární kruh je přesně na 66°33’ 07“. Finové si blízko města postavili vesničku Santa Clause a vše se tu točí okolo Vánoc. Místní slogan „Vánoce celý rok!“ vypovídá o komerčnosti projektu. Santova vesnice je plna obchůdků a nejrůznějších atrakcí, je zde i pošta, která vyřizuje Santovu korespodenci, a Santovy pracovny, kde se s ním osobně můžete vyfotit. Uprostřed vesnice vede tlustá čára znázorňující polohu polárního kruhu. Díky letišti je oblast celoročně hojně nevštěvovaná turisty z celého světa. Slunné noci a Vánoce na polárním kruhu jsou lákavé. V blízkosti města také vyrostl obří zábavní park, celý umístěný pod zemí.

Enontekiö
Krajina v okolí obce Enontekiö se často nazývá „pravé Laponsko“. Krajina je zde téměř holá, skoro bez jakéhokoliv stromového porostu. Ve městečku žije jen něco málo přes 2 000 obyvatel. V této krajině mají početní převahu sobi, kterých zde žije zhruba 20 000. Hustota obyvatelstva je jen 1 osoba na 4 km2. Jižně od obce je národní park Ounas-Pallastunturi. Jeho celková rozloha je 510 km2 a je protkán 120 km sítí turistických stezek. Je zde řada volně a zdarma přístupných srubů a přístřešků. Můžete si také zamluvit jednu z lepších chat.
Inari
Na břehu největšího jezera Laponska leží největší obec Laponska, kterou je Inari. Sídlí zde laponský parlament a prolínají se zde tři rozdílné kultury a jazyky - severolaponské, inarskolaponské a skoltskolaponské. Turistům toto město slouží jako dobrá základna pro výlety po divočině nebo jako zastávka pro odpočinek. V blízkosti města, na jednom z ostrůvků Inarského jezera, leží staré laponské obětní místo. Dávní Laponci ho považovali za posvátné.
Rovaniemi
Je to velmi živé město s více než 35 000 obyvateli. K dostání je zde vše potřebné pro výpravy do divočiny. Město má velký podíl na hospodářství, turistice a státní správě Laponska.
Zajímavostí je sobí farma Napapiirin Porofarmi, ve které se slavnostně křtí nováčci při přechodu polárního kruhu.
Vrcholek Ounasvaara, který leží v nadmořské výšce 203 m, nabízí nádherný výhled na město a na soutok dvou řek Kemijoki a Ounasjoki.

Oulu
Město založil švédský král Karel IX. v ústí stejnojmenné řeky. Oulu se brzy stalo centrem kraje a rychle se rozvíjelo. V 19. století ale město stihl rozsáhlý požár a stavět se muselo začít znovu.
Požár zničil i katedrálu s cenným oltářním obrazem a dalšími starožitnostmi.
Oulu se nachází na pomezí finského Laponska, specifické části země tisíců jezer. Město je rozhodně největší středisko severu země a se svými 123 000 obyvateli patří mezi největší finské aglomerace. Často se také nazývá „bránou do Laponska“.
Expozici dobových dokumentů o rozvoji mořeplavectví najdete v Krajském muzeu severovýchodní části Finska. Přírodní a geologické sbírky jsou naopak v Uměleckém muzeu. A pokud zavítáte na ostrov Turkansaari, uchvátí vás ojedinělý skanzen. Řada návštěvníků sem přijíždí také kvůli zdejšímu vědeckému centru Tietomaa.
Na rohu ulic Linnankatu a Kirkkokatu naleznete chrám, který v roce 1832 navrhl a postavil C.L.Engel. Dóm se vyznačuje jednoduchostí tvarů.
Tržnice a náměstí bylo v posledních letech přestavěno. Dobře zachovaná a zrekonstruovaná je cihlová secesní tržnice.
Místní univerzita umožňuje volný přístup do zoologického a geologického muzea a do botanické zahrady umístěné na břehu jezera Kuivasjärvi. K té patří i menší zoologická zahrada.
Zhruba 140 kilometrů jižně od města naleznete několikakilometrovou písečnou pláž s nejoblíbenějším kempingovým místem ve Finsku.
Jen 30 kilometrů východně od města leží nejstarší finský dřevěný kostel z roku 1634.
Říčním parníkem se můžete z města vydat proti proudu řeky. Zhruba 14 kilometrů od města leží skanzen Turkansaari, s množstvím historických dřevěných budov a s kostelem z roku 1694.


Průvodci a mapy


FINSKO...
FINSKO - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz