Dovolená Finsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Finsko - navigace  
zájezdy Finsko Hotely a ubytování Finsko
Last minute Finsko Informace Finsko
Víza Finsko Fotogalerie Finsko
Mapy a průvodce Finsko Recenze hotelů Finsko
Diskuze Finsko Okružní plavby FinskoFinsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéHelsinkyTurkuAlandJižní pobřežíJezerní plošina-->Západní FinskoLaponsko a OuluFinská „nej“
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Západní Finsko
Západní část Finska je známá jako oblast Pohjanmaa ve finštině, Österbotten ve švédštině a také někdy jako Ostrobothnia, coč je převzato z latiny.
První osady zde v 17. století podél pobřeží zakládali švédští osadníci, kteří využívali bohatých místních zdrojů dehtu, který potřebovalo švédské loďstvo. Poté, co začal obchod s dehtem upadat, se zde řada osadníků usadila a začala farmařit. Tím proměnili přímořskou rovinu ve velice úrodný kraj. Řadě návštěvníku musí tento kraj připadat velice jednotvárný a v krajině se dá zachytit jen několika geografických prvků. V dávných dobách obrovský ledovec, který zakrýval celou Skandinávii, zamáčkl a slisoval toto území. Když led ustoupil, začala se země znovu zvedat. Dokonce i dnes se tato oblast stále zvedá zhruba o jeden centimetr ročně.
V této oblasti se každoročně konají dva významné hudební festivaly. Červencový Pori jazz festival patří mezi největší jazzové festivaly v celé Evropě a ve stejný měsíc se zde schází zhruba 300 folkových kapel na festivalu Kaustinen. Všechny zde stihnou vystoupit během osmi dní.

Vaasa
Vaasa je největším městem západního pobřeží a žije v něm přibližně 55 000 obyvatel. Město je kulturně velice vyspělé a je zde zastoupena řada kultur. Zhruba 27% obyvatel mluví švédsky. Město samo o sobě je největším cizojazyčným centrem ve Finsku.
Historie města sahá do 14. století, kdy zde byla malá vesnička, nesoucí jméno Korsholm. V roce 1606 zde král Karel IX. Založil město Vasa. Jméno je odvozené od slavného královského rodu Wasa.
Hlavní třídou města je ulice Vaasanpuistikko, která prochází centrem města. Samotné centrum není příliš veliké a dá se lehce projít pěšky. V blízkosti centra jsou také na severu a na západě dva ostrovy, které jsou s centrem spojené mosty. Na severu je to ostrov Pikisaari a na západě Vaskiluoto. Druhý zmiňovaný ostrov je velice oblíbeným turistickým místem hlavně mezi Finy. Je zde možnost kempování a volný čas se dá trávit na místních písčitých plážích nebo projížďkou po jezeře. Na ostrově je také zábavní park Wasalandia.

Uusikaupunki
V jižní části západního pobřeží leží město Uusikaupunki (švédsky Nystad). V současné době má zhruba 18 000 obyvatel a je to velice idylické pobřežní město. Příjemný výlet si sem můžete udělat z Turku, které je jen asi 60 km jihovýchodním směrem. Založené bylo již v roce 1617 a je jedním z nejstarších měst Finska. Ve městě je na rozdíl od většiny západního pobřeží jen hrstka švédsky hovořících obyvatel.
Jestliže toužíte poznat trochu inského humoru, navštivte Gong Dynamo Centre. Budete zde seznámeni s příběhem pana Per Bonga, údajně žijícího na přelomu 19. a 20. století, a jeho šílenými vynálezy. Serióznější svědectví minulosti nabízí muzeum Kulttuurihistoriallinen.

Rauma
Další ze skupiny nejstarších měst ve Finsku bylo založeno v roce 1442 a v současnosti čítá zhruba 40 000 obyvatel. V 18. století se proslavilo po celé Evropě výrobou krajek. Historické centrum města je zahrnuto do seznamu památek UNESCO a tvoří ho zhruba 600 dřevěných budov. Je to největší dřevěné historické centrum v severní Evropě. Každá budova zde má své jméno, které najdete v blízkosti vstupních dveří. Srdcem historického centra je budova Kauppatori, postavená v roce 1776. Mezi nejoblíbenější patří také muzeum Marela, které najdete na Kaupakatu 24.
Pori
Ve švédštině se město jmenuje Björneborg a dnes má přibližně 78 000 obyvatel. Díky hlubokým vodám patří mezi nejdůležitější přístavy Finska. Právě zde se každoročně v červenci koná jeden z největších evropských jazzových festivalů. Jeho historie sahá do roku 1966, kdy zde několik nadšenců uspořádalo dvoudenní festival, na který se přišlo podívat zhruba 1 000 lidí. Dnes je jeho návštěvnost několikanásobně vyšší a hotely jsou v době festivalu rezervované již rok dopředu.
Ostrov Kirjurinluoto je malý říční ostrůvek uprostřed města. Je na něm malý park a pláž. Ostrov je dějištěm zmiňovaného festivalu.
Také toto město, jako řada dalších měst v oblasti, patří mezi ty nejstarší. Založil ho v roce 1558 vévoda Juhana, který tou dobou vládl Finsku.
Zhruba 32 kilometrů od města leží ostrov Repossari. Na ostrově je několik labužnických rybích restaurací. Na ostrově je také možnost kempingu.

Švédské pobřeží
V oblasti severně a jižně od města Vaasa, převládají švédsky hovořící obyvatelé. Většinou zde uslyšíte stockholmské rádio, ve stáncích se prodávají většinou švédské noviny a lidé se dívají na švédskou televizi.
Kristinestad (ve finštině Kristiinankaupunki) je malé idylické přímořské městečko, s méně než 10 000 obyvateli. Založeno bylo již v roce 1649 a jméno získalo po švédské královně Kristině.
Närpes (finsky Närpiö) je stejně velké městečko, přibližně 85 kilometrů jihozápadně od města Vaasa. Toto město má nejvíce švédsky hovořících občanů, kterých je zde 93%.
Jakobstad (finsky Pietarsaari) má 20 000 obyvatel a je tu velice dobře udržované historické centrum nesoucí jméno Skata. Tvoří ho řada dřevěných budov z 18. a 19. století. Ve městě je několik zajímavých muzeí, jako je například Muzeum zbraní (Alholmsgatan 8), hned v sousedství Muzeum tabáku (Alholmsgatan 9), nebo Arktické muzeum, zhruba 7 kilometrů západně od města.
Město Kokkola (švédsky Karleby) má téměř 40 000 obyvatel a není žádným turistickým centrem. Má sice historické centrum, ale to obklopuje řada nevzhledných budov, jako jsou supermarkety, a město tím ztrácí na atraktivitě pro návštěvníky.
Pro letní koupání jsou ideální písečné pláže podél pobřeží ve městě Kalajoki. Levnou rodinnou dovolenou zde ale rozhodně nestrávíte. Oblast nabízí řadu kvalitních služeb, je zde řada luxusních hotelů i zábavních parků. Ve městě je také několik muzeí, jako například Rybářské muzeum nebo muzeum prezentující místní historii.
Zhruba 6 kilometrů jižně od města je turistické centrum Kalajoki Särkät, velice oblíbené hlavně mezi Finy. Nabízí jak písečné pláže, tak i golfové hřiště, zábavní park a samozřejmě nesmí chybět ani sauny.

Pohjanmaa
Kdybychom na mapě zapíchli kružítko do přímořského města Vaasa a udělali půlkruh s poloměrem v přepočtu zhruba 60 kilometrů, vyznačili bychom úrodnou nížinnou oblast zvanou střední Pohjanmaa. Jsou to rozlehlé farmy a krajina je jedna velká rovina. Hlavním centrem této oblasti je město Seinäjoki, které leží zhruba 60 kilometrů jihovýchodně od Vaasy.
Seinäjoki
V tomto městě dnes žije více než 30 000 obyvatel a je to komerční a kulturní centrum této oblasti. Každoročně se zde v červenci koná hudební festival folkové hudby. Centrum města tvoří díla architekte Alvara Aaltoa a toto centrum také město proslavilo. Je zde totiž jedno z nejznámějších děl tohoto finského návrháře a architekta. Mluvím zde o městském centru, dnes nazývaném Aalto Centre, které bylo postaveno v roce 1960 a v komlexu je zabudovaný kostel, radnice a městská knihovna.

Průvodci a mapy


FINSKO...
FINSKO - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz