Dovolená Finsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Finsko - navigace  
zájezdy Finsko Hotely a ubytování Finsko
Last minute Finsko Informace Finsko
Víza Finsko Fotogalerie Finsko
Mapy a průvodce Finsko Recenze hotelů Finsko
Diskuze Finsko Okružní plavby FinskoFinsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéHelsinkyTurku-->AlandJižní pobřežíJezerní plošinaZápadní FinskoLaponsko a OuluFinská „nej“
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Aland
Souostroví Aland tvoří tisíce ostrovů a ostrůvků ležících mezi Finskem a Švédskem, asi 150 km od Stockholmu. Zdejší lesy, průlivy a zátoky vytvářejí mozaiku klidu a pohody, tolik vzdálenou ruchu velkoměst a průmyslových center Evropy. Naleznete zde písčité pláže, skalnaté ostrůvky, zarostlé zátoky a borové lesy. Aland tvoří přirozenou hranici mezi Švédskem a Finskem a od roku 1920 je autonomní oblastí patřící k Finsku. Na 6 500 ostrovech žije necelých 25 000 obyvatel.
Toto souostroví má mimořádný strategický význam. Alandský labyrint ostrůvků zasahuje na jedné straně do Botnického zálivu a na druhé do Baltského moře, do bezprostřední blízkosti švédské metropole Stockholmu. Tvoří tedy jakousi bariéru v moři a za války by mohl Alandský přístav uzavřít Botnický záliv, a tím znemožnit proplouvání lodí.

Hlavní ostrov, nesoucí jméno celého souostroví, leží v blízkosti spíše švédského břehu. Okolo něj je zhruba 300 dalších menších ostrůvků. Mezi větší z nich patří Eckerö, Lemland, Lumparland, Föglö, Vardö a Kumlinge. Mezi Alandem, Lemlandem a Lumparlandem, jež leží v bezprostřední blízkosti, se táhne fjord Lumpafjärden. Celková rozloha souostroví Aland je 1 426 km2.
Alandské ostrovy mají autonomní statut na základě zákona z roku 1951, který zaručuje ochranu způsobu života a tradic na ostrovech. Tento zákon byl doplněn jiným z roku 1975, který se týká nakupování nemovitostí. Oba zákony mají ústavní status a mohou být pozměněny pouze na základě přísných parlamentních opatření ochraňujících ústavu.

Kromě těchto ochranných opatření existuje na souostroví provinční shromáždění, Landsting. Toto shromáždění má právo ratifikovat zákony bezprostředně se týkající Aland. Landsting sestává z 30 členů volených poměrným zastoupením na 4 roky. Právo volit mají občané starší 18 let s trvalým pobytem na Alandech. Landsting má právo vydávat zákony, jež se dotýkají administrativy, provinčních daní, policejních záležitostí, dopravy, zdravotní péče a kulturních záležitostí. Otázky týkající se ústavy, národní obrany, zahraniční politiky, soudnictví, zákonů o rodině a občanského práva sahají mimo jeho kompetenci. Všechny zákony vydané Landstingem musí být schváleny prezidentem republiky, který může využít svého práva veta.
Nejvyšší výkonnou autoritou provincie je Provinční exekutivní rada, sestávající ze 7 členů volených Landstingem z jeho vlastních řad.
Guvernér provincie reprezentuje národní vládu. Je jmenován prezidentem republiky, avšak pouze se souhlasem Landstingu, a je zodpovědný za administrativní funkce přesahující kompetence provinčních autorit.
Nejpohnutější období pro Alanďany bezpochyby představovala doba po první světové válce, kdy se rozhodovalo o jejich budoucím statutu. Na ostrovy si dělalo nárok Rusko, které zde vytvořilo vojenskou radu, která aktivizovala obyvatelstvo ostrovů. Část obyvatelstva se však obrátila na švédského krále Gustava V. s výzvou o připojení ostrovů ke Švédsku. Švédsko vyslalo na Alandské ostrovy své vojenské oddíly, což zdůvodňovalo humanitními pohnutkami. Švédské jednotky přinutily ke kapitulaci jak ruskou posádku, tak i Mannerheimovy stoupence, kteří sem přicházeli ozbrojeni z blízkých provincií vlastního Finska. Mezi obyvateli Alandských ostrovů, většinou švédského původu, převládaly po několik týdnů nálady vyzývající k připojení ke Švédsku. Švédské prapory zdobily většinu domů v Maarianhamnu.
V roce 1920 Finsko přijímá Alandskou samosprávu, ale obyvatelé se stále chtějí připojit ke Švédsku. Spory utichly až po přijetí záruky uchování vlastního jazyka, kultury a místních zvyklostí.Mariehamn
Toto město bylo založeno v roce 1861. Založil ho car Alexandr II. a dal mu jméno své manželky. Město má v současnosti pouze zhruba 11 000 obyvatel, ale během letní sezóny se díky turistům počet lidí ve městě několikanásobně zvýší.
Město má dva přístavy, Västra Hamnen a Östra Hamnen. Letiště leží zhruba 4km severozápadně od centra města.
Hlavní pěší třídou města je ulice Torggatan. Na ní také leží hlavní pošta.
Oblíbenou turistickou oblastí je Järsö, vzdálená zhruba 12 km jižně od města, na posledním výběžku poloostrova. Tato oblast je nejkrásnější na jaře a počátkem léta, kdy zemi pokryje obrovské množství kvetoucích rostlin. Jsou zde i dvě stezky na procházky, Natö a Jarsö, obě jsou dlouhé zhruba 2km.


Eckerö
Eckerö je jeden z větších ostrovů souostroví. Jeho populace činí zhruba 800. I tento ostrůvek, blízko švédskému břehu, je velice oblíbenou turistickou oblastí. Ostrov byl od pradávna komunikační spojkou mezi baltskými zeměmi. Až do roku 1910 tudy proplouvaly poštovní lodě. Jako vzpomínka na tyto časy zde stojí stará pošta (Post och Tullhuset), která byla postavena v roce 1828. Navrhl ji známý německý architekt Carl Ludwig Engel, který se také podílel na výstavbě centra Helsinek.


Saltvik
Na tomto ostrově je řada archeologických nalezišť, dokazujících přítomnost Vikingů v 10. století. Existují dokonce názory, že zde leželo hlavní vikingské město Birka. Žádný důkaz pro to však neexistuje. Východně od vesnice Kvarnbo najdete pozůstatky vikingské pevnosti Borgboda. Přímo ve vesnici Kvarnbo je velký kostel Sankta Maria. Postaven byl ve 12. století a je nejstarším kostelem ve Finsku.
V současnosti žije na ostrově zhruba 1 600 obyvatel.


Sund
Dominantou tohoto ostrova je středověký hrad Kastelholm ze 13. století. Zajímavá je i zřícenina pevnosti, dnes muzeum. Z dalších ostrovů stojí za návštěvu ostrov Saltvik s rozsáhlým pohřebištěm Vikingů a ostrov Finstrom s kostelem St. Mikaela, který je významnou architektonickou památkou Finska.
Zajímavou podívanou je šnečí safari, které najdete v Kastelholmu. Je to svíše zábavní atrakce pro děti, ale po ukončení programu si děti odnášejí zajímavé vědomosti o těchto drobných stvořeních.


Severní souostroví
Severní část souostroví Aland je klidnější nežli více obydlená jižní část. Severní část souostroví se dále dělí na dvě oblasti Brändö a Kumlinge.
Brändö sestává z více než 1 100 ostrůvků a žije zde zhruba 550 obyvatel. Centrum této oblasti leží na dvou hlavních ostrovech Lappo a Torsholma. Důležité ostrovy jsou většinou propojeny mosty. Tato oblast je ideální pro cykloturistiku. Hlavní ostrovy nabízí překrásné stezky podél pobřeží.
V oblasti Kumlinge žije okolo 450 obyvatel. V této oblasti se turistický ruch nerozšířil tak jako v ostatních oblastech souostroví. Nejsou tu ani hotely, ani restaurace.


Jižní souostroví
Jižní část se dělí na oblasti Föglö, Kökar a Sottunga.
Föglö je ostrovem rybářů. Také tato oblast nabízí krásné stezky pro projížďky na kole. Na ostrově pobývá zhruba 600 obyvatel.
Kökar je další klidnou oblastí v jižním souostroví a žije zde jen asi 300 obyvatel.
Nejméně obydlenou oblastí je Kotunga s méně než 150 obyvateli. O této oblasti se tvrdí, že je zde více krav než lidí. I přes nízký počet obyvatel má oblast svou školu, banku, obchod a stojí zde také dřevěný kostel z poloviny 17. století.Průvodci a mapy


FINSKO...
FINSKO - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz