Dovolená Finsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Finsko - navigace  
zájezdy Finsko Hotely a ubytování Finsko
Last minute Finsko Informace Finsko
Víza Finsko Fotogalerie Finsko
Mapy a průvodce Finsko Recenze hotelů Finsko
Diskuze Finsko Okružní plavby FinskoFinsko

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality

Historicky zajímavéPřírodně zajímavéSportovně zajímavéHelsinky-->TurkuAlandJižní pobřežíJezerní plošinaZápadní FinskoLaponsko a OuluFinská „nej“
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Turku
Možná už víte, že Turku je nejstarším městem Finska. Po dlouhou dobu bylo i hlavním městem, až za vlády carského Ruska, v roce 1812, o tento titul přišlo. Nejoblíbenějším místem a dominantou města je středověký hrad, ale po celém městě má silnou konkurenci v podobě muzeí. Těch je zde dokonce více než v Helsinkách, a to více než 50. Město je neoblíbenějším přístavem pro lodní dopravu ze Švédska. Řada vlakových lístků totiž zahrnuje jízdenku na trajekt. Turku je pátým největším městem země.
Založené bylo v roce 1229, nedaleko dnešního středu města. Na počátku 14. století se začalo pilně pracovat na výstavbě hradu a kostela. V té době mělo území pod kontrolou Švédsko a Turku bylo druhým největším městem celého Švédského království.
Město zažilo několik zdrcujících požárů, které vždy zničily podstatnou část města, ale vždy se dokázalo znovu vzpamatovat a obnovit. Velkou ránou pro něj byl rok 1812, tedy již zmiňované jmenování Helsinek hlavním městem. Místní obyvatelé to Helsinkám dodnes neodpustili a o hlavním městě hovoří jako o „vesnici na východě“.

Hlavní poštu najdete na adrese Humalistonkatu 1 a je otevřená od 9 do 20 hodin. S voláním z telefonní budku můžete mít problém, máte-li celostátní telefonní kartu. Jsou zde totiž dva druhy telefonních budek. Některé fungují na celostátní karty, ale některé pouze na speciální karty, které můžete použít pouze ve městě. K dostání jsou oba druhy v krámcích „R-kioski“.
Na internet se dostanete, jako v celém Finsku, ve státních knihovnách. Několik počítačů je k dispozici v druhém patře knihovny na Linnankatu 2. Najdou se zde i útulné internetové kavárničky.

Hrad a muzeum
Jestliže máte v plánu návštěvu Města Turku, rozhodně si naplánujte i návštěvu hradu. Pochází z konce 13.století a za své éry sloužil jako sídlo panovníků. Za zmínku rozhodně stojí například Cout Per Brahe ze 17. století, nebo král Erik XIV. Hrad je díky rekonstrukci, která proběhla v devadesátých letech, ve velmi dobrém stavu. Spolu s hradem je spojené muzeum středověkého města.

Zajímavou podívanou jsou starověká řemesla a dílny v muzeu Luostarinmäki. Podobná muzea najdete v řadě měst po celém Finsku, ale o tomto se tvrdí, že je nejlepší. Je zde dohromady zhruba 30 krámků a dílen. Přes letní sezónu umělci v dobových kostýmech předvádějí práci v kovárnách, tiskárnách, pekárnách nebo v hodinářstvích.

Perlou mezi finskými kostely je evangelicko-luteránská katedrála (Turku Cathedral). Starobylé jádro katedrály pochází z 13. století a další její části průběžně přibývaly ve středověku. Uvnitř je hrobka švédské královny Kateřiny, manželky Erika XIV.

Historické lodě
V městském přístavu jsou zakotveny čtyři plachetnice z přelomu 19. a 20. století. První z nich, Suomen Joutsen, což v překladu znamená Finská labuť, byla postavena na začátku 20. století v roce 1902. V druhé světové válce jí používalo finské námořnictvo jako podpůrné plavidlo pro ponorky a také jako nemocnici. Původně však sloužila pro dopravu ledku z Jižní Ameriky do Evropy.
Nádherný trojstěžník se jmenuje Sigyn a je zakotvený poblíž hradu. Na vodu byl spuštěný v roce 1887 ve švédském městě Gothenburg.
Válečná loď Keihässalmi sloužila za druhé světové války k pokládání min.
Parník Vetäjäv V. byl spuštěn na vodu v roce 1891.

Turistické informační kanceláře:

The Turku City Tourist Office (233 6366, 2627444)
Aurakatu 4

South-West Finland Tourism (251 7333)
Läntinen Rantakatu 13


Průvodci a mapy


FINSKO...
FINSKO - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz