Dovolená Fidži


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Fidži - navigace  
zájezdy Fidži Hotely a ubytování Fidži
Last minute Fidži Informace Fidži
Víza Fidži Fotogalerie Fidži
Mapy a průvodce Fidži Recenze hotelů Fidži
Diskuze Fidži  Fidži

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Zeměpisné informace

Obecné geografické informace-->PodnebíPřírodní podmínky
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Fidži Fidži má mírné přímořské podnebí bez výrazných výkyvů v průběhu roku. Obrovská vodní plocha moře, která ostrovy obklopuje, má zásadní zásluhu na této poměrné stabilitě. Moře totiž nemění teplotu tak snadno jako pevnina, takže nepodporuje vznik lokálních atmosférických poruch. To ovšem neznamená, že by celé území Fidži mělo po celý naprosto stejné počasí. Převažují východní a jihovýchodní větry, které počasí také výrazně ovlivňují. Na větších ostrovech Fidži zadržují pohoří mraky a dochází k výraznějším srážkách na jejich návětrné východní straně. Naopak závětrná strana disponuje sušším klimatem s vyšším počtem slunečných dnů. Malé ostrovy mají většinou suché a velmi slunečné podnebí.

Počasí na Fidži se dělí na suché a vlhké období. Obecně platí, že vlhké a teplejší období začíná v listopadu a trvá do dubna, zatímco suché a chladnější období přetrvává od května do října. To ovšem neznamená, že by se počasí v těchto obdobích striktně drželo tohoto rozdělení. Déšť může přijít i během suchého období. Výrazně se liší množství srážek například v Suva, které patří k oblastem na návětrné straně a spadne zde přes 3000 mm za rok, a v Nadi, které leží na závětrné straně a roční úhrn srážek tu činí necelých 2000 mm. Nejsilnější deště přicházejí většinou v březnu, ale často silně prší od prosince a toto období trvá až do konce března.

V těchto měsících, včetně listopadu a dubna, přicházejí také tropické cyklony, které známe pod názvy tajfun nebo hurikán. Jedná se o mohutný oblačný vír o průměru několika set kilometrů, vznikající nad tropickými moři, s délkou života kolem jednoho až dvou týdnů. V celé ploše hurikánu vydatně prší; čím více ke středu, tím vydatněji. Podle rychlosti větru v centru se rozdělují hurikány do kategorií. Hurikány s rychlostí větru nad 250 jsou označovány jako katastrofické. Systémy s rychlostí pod 120 se jako hurikán neklasifikují, jsou to pouze tropické bouře. Faktem je, že na Fidži přichází za sezónu obvykle kolem 10 cyklonů, ale jen tak 2 z nich bývají silnější. Posledním, který způsobil na Fidži velké škody, včetně záplav, byl v roce 1993 hurikán Kina. Tropické cyklony je v současnosti již možné dobře monitorovat a předpovídat jejich další postup s několikadenním předstihem, což dává lidem možnost se na ně podle jejich předpokládané síly co nejlépe připravit.

Vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 60 a 80 %. Horké léto může přinést vlhkost až 90 %, která není ve spojení s vysokou teplotou příliš příjemná. Naštěstí ji kompenzuje příjemný vánek od moře.

Fidži Fidži nabízí příjemnou průměrnou teplotu 25 stupňů. V letním období přibližně od prosince do dubna dosahuje 30 stupňů. V nejchladnějším období v červenci a srpnu se teplota pohybuje kolem 20 stupňů, v hornatých oblastech na hlavních ostrovech však může klesnout zvláště v noci mnohem níže. Týká se to však pouze velkých ostrovů, protože teplota na malých ostrovech je více ovlivňována mořem a nedochází tu k takovým poklesům. Teplota moře je vůbec jedním z největších lákadel pro koupání a potápění chtivé turisty. Jeho průměrná teplota se totiž pohybuje mezi fantastickými 25 až 28 stupni!
© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz