Dovolená Ekvádor


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Ekvádor - navigace  
zájezdy Ekvádor Hotely a ubytování Ekvádor
Last minute Ekvádor Informace Ekvádor
Víza Ekvádor Fotogalerie Ekvádor
Mapy a průvodce Ekvádor Recenze hotelů Ekvádor
Diskuze Ekvádor  Ekvádor

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kuchyně

-->Všeobecné informaceCo tam nesmím jíst a pítCeny jídel
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Ekvádor je proslavený svým výborným ovocem, rybí kuchyní a nespočetným množstvím druhů andských brambor. Jak se budete pohybovat po zemi, narazíte na obrovské množství pokrmů typických pro tu danou oblast. Ochutnat můžete garnáty marinované v citrónu, pečenou kukuřici nebo pečivo plněné kořeněnou směsí masa. Pokud jste odvážní, můžete vyzkoušet kulinářské lahůdky jako je pečené guinejské prase - guy nebo polévku z býčích žláz. Guy je tradiční jídlo, jehož kořeny sahají do dob Inků. Chutná jako něco mezi králíkem a kuřetem. Místní pekárny nabízí nepřeberné množství chleba, pečiva, sladkých moučníků, empanadas – pečivo plněné masem nebo sýrem, llapingachos – bramborové nebo sýrové palačinky. Tento druh stravování je velmi levnou variantou, pro turisty, kteří šetří svůj rozpočet. Dejte ovšem dobrý pozor na hygienu.
Ekvádor - Ekvádorská kuchyně Hlavní chod - rýže, brambory a maso jsou doplňovány ekvádorskou specialitou a to je aji – horká omáčka. Každá restaurace má většinou svůj vlastní recept a tak se chuť aji na mnoha místech hodně odlišuje. Před tím, než si omáčkou polijete jídlo, tak ji raději ochutnejte! Pokud Vám omáčku k jídlu nedonesou, požádejte o ni. K hlavnímu chodu většinou dostanete i malý salát, rýži, brambory a patacones – opečený zelený banán. Na pobřeží jsou brambory často nahrazovány fazolemi, čočkou nebo jukou.

Ekvádorskou specialitou jsou také polévky. Jsou servírovány většinou jako první chod. Polévka, zvaná Lorco, je vyrobená z avokáda, brambor a sýra – divná kombinace, ovšem výsledek je velmi chutný. Polévka pocházející původně z pobřežních regionů – chupe de pescado – je ze zeleniny a ryb. Odvážlivci mohou vyzkoušet polévku yaguarlocro, vyrobenou z brambor a krve. Ačkoliv to zní morbidně, naše zabíjačková kroupová polévka by Ekvádorcům nahnala možná více strachu. A kdo touží ještě po větším dobrodružství, může okusit polévku caldo de pata – což je masový vývar s kousky kravských kopyt. Místní tuto polévku milují a zejména muži věří, že jim navrátí jejich sílu.
Mezi další pokrmy, které můžete běžně najít v restauracích, patří – seco de pollo – dušené kuře s rýží a plátky avokáda, arroz con pollo – rýže smíchaná s kuřecím masem, pollo a la brasa - pečené kuře podávané s hranolky, lomo salteado – vepřový steak s cibulí a bramborem, seco de chiwo – dušené kozí maso s rýží, churrasco – výživný pokrm z pečeného vepřového,vajec, zeleniny, rajčat, brambor a avokáda, parrilladas – směs vepřového, hovězího a kuřecího grilovaného masa. V pouličních stáncích zakoupíte tortillas de maiz – tenké kukuřičné placky nebo choclo – pečenou andskou kukuřici. Milovníci hamburgerů se však nemusí lekat, ani oni zde nepřijdou zkrátka.

Ekvádor - Ekvádorská kuchyně Mořské pokrmy
Rybí kuchyně je velmi populární po celém Ekvádoru. Za velmi výhodné ceny si můžete dopřávat obrovské lobstry zejména na pobřeží a ve velkých městech. V provincii Esmeraldas, na severním pobřeží, můžete ochutnat specialitu – encocados – dary moře připravené v kokosovém mléce. Běžnými rybami jsou corvina – mořský úhoř nebo trucha – pstruh. Tradičním rybím pokrmem je ceviche, marinované v citrónové omáčce s cibulí, podávané s plátky cibule – je to něco jako sushi na ekvádorský způsob. Ceviche je jak jinak, servírováno s kukuřicí. Ceviche může být vyrobeno z ryb (de pescado), garnátů (de camarones), ústřic (de concha), kalamárů (de calamari) nebo ze všeho dohromady. Pokud si dáváte tento pokrm musíte být přesvědčeni o velmi dobré hygieně v kuchyni, zejména výrobky z ústřic a mušlí by mohli obsahovat nebezpečné bakterie.
Vegetariánská strava
Vegetariáni budou zcela jistě překvapeni velkým výběrem pokrmů, zejména v Quito, Baňos a Otavalo. Mimo tyto tři města neočekávejte příliš mnoho. Můžete si například objednat pollo sin pollo – kuřecí talíř bez masa.
Mezinárodní kuchyně
Zejména v Quito a ve velkých městech najdete nespočet restaurací s mezinárodní kuchyní. Pochutnat si můžete na argentinském steaku, italských těstovinách, francouzském fondue, japonském sushi nebo indickém kari. Ceny jsou většinou mnohem nižší než v Evropě nebo USA. I čínská, arabská, kubánská, mexická nebo indická kuchyně je za přijatelné ceny. Mimo Quito najdete dobrý výběr z mezinárodní kuchyně v Guayaquil nebo Baňos.

Ekvádor - Ekvádorská kuchyně Chody
Ke snídani dostanete většinou vajíčka, pečivo nebo toast. Další alternativou je sladké kukuřičné humitas, které je většinou servírováno s kávou.
Oběh je hlavním chodem dne. V levných restauracích můžete pořídit oběd dne - almuerzo – pod 1 USD. Almuerzo se většinou skládá z sopa – polévky a segundo – hlavního jídla. Hlavní jídlo je většinou podáváno s velkým množstvím rýže. Někdy je to i ryba – pescado nebo různé druhy čočky a fazolí – lenteja, menestra. Na mnoha místech jako hlavní chod servírují salát a postre – desert.
Večeře je hodně podobná obědu. Ptejte se po merienda. Pokud nechcete almuerzo nebo merienda, můžete si vybrat z jídelního lístku, ale ceny jsou o něco vyšší.

Nealkoholické nápoje
Pokud se chcete vyhnout všem problémům pijte pouze balenou vodu. Agua mineral je minerální voda s bublinkami a agua sin gas bez bublinek. Nejoblíbenější značkou je Guitig. Nápoje v lahvích jsou poměrně levné, mnohdy bývá záloha na láhev větší než cena nápoje. Mezi oblíbené soft drinky patří Bimbo nebo Lulu. Pokud chcete chlazený nápoj použijte slovíčko helada pokud chcete nechlazený al clima. Vždy požádejte o nápoj bez ledu – sin hielo. Džusy – jugos, jsou k dostání všude. Můžete si objednat buď čistý – puro nebo s vodou – con agua. Nejoblíbenější džusy jsou mora – černý rybíz, naranja – pomeranč, toronja – grepfruit, piňa – ananas, sandía – vodní meloun, naranjill – místní ovoce chutnající jako hořký pomeranč a papaya.
Kávu dostanete kdekoliv, ale není moc chutná. Většinou se podává s mlékem – en leche nebo vodou – en agua. Expresso je k dostání v lepších restauracích.
Čaj – , se podává černý s citrónem. Té de hierbas – bylinkový čas a horká čokoláda jsou také velmi populární.
Alkoholické nápoje
Místní pivo – cervesa je poměrné dobré, ale drahé. Pilsner dostanete v láhvích o obsahu 650ml a Club v láhvích o obsahu 330 ml.
Rum – ron je levný a dobrý a míchá se z něj spoustu koktejlů.
Místní pálenka vyrobená z cukrové třtiny – aguardiente – je také poměrně dobrá.
Tradičním nápojem vyráběným ve všech andských zemích je chicha. Vyrábí se kvašením kukuřice, rýže nebo juky. V některých oblastech se proces kvašení stále ještě podporuje lidskými slinami.
Dobrá vína jsou pouze z dovozu – Argentina a Chile, jsou však poměrně drahá. Koupíte i vína španělská, francouzská a italská.


Zajímavé odkazy

Odkaz na kapitolu Kde se najíst a napít?

Průvodci a mapy© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz