Dovolená Ekvádor


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Ekvádor - navigace  
zájezdy Ekvádor Hotely a ubytování Ekvádor
Last minute Ekvádor Informace Ekvádor
Víza Ekvádor Fotogalerie Ekvádor
Mapy a průvodce Ekvádor Recenze hotelů Ekvádor
Diskuze Ekvádor  Ekvádor

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Zeměpisné informace

-->Odkazy na jednotlivé oblastiObecné geografické informacePodnebí
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

El Oriente El OrienteEl Oriente – amazonská nížina
El Oriente je součástí Ekvádoru a nachází se na východ od andského masívu, v nížinách patřících k Amazonské pánvi. Spatříte zde hlubokou džungli, domorodé kmeny a také věže na těžbu ropy. Většina turistů navštěvuje severní část El Oriente – města jako jsou Puyo, Tena, Coca, Misahualí a Lago Agrio (Nueva Loja). Oblast na jih od řeky Río Pastaza je dosud poměrně neprozkoumaná a nabízí opravdové dobrodružství.
Ekvádorská amazonská nížina se řadí mezi světově největší a nejdůležitější oblasti s výskytem tropických deštných pralesů. Na jednom stromu, nacházejícím se v této oblasti, žije dohromady více živočišných druhů, než na celých Britských ostrovech. Na jednom hektaru zdejšího lesa žije více druhů žab než v celé Severní Americe. Na tomto úžasném kousku planete neleznete okolo 20% veškerých druhů cévnatých rostlin. Můžete zde potkat opici tak malou, že se Vám posadí na špičku prstu, několikakilogramovou ještěrku, pavouka, který žere ptáky nebo největšího hada na světě – anakondu.
Více než 40% všech sladkovodních toků teče přes Amazonskou pánev. V Amazonce jsou ostrovy velké jako Švýcarsko a ostrovy na které se sotva vejdete. Jsou úseky řeky, ze kterých, pokud se nacházíte uprostřed, nedohlédnete na břehy. Jedním z velmi důležitých přítoků Amazonky je také ekvádorská řeka Napo, která protéká právě oblastí El Oriente.
El Oriente je domovem pro mnoho odlišných národnostních skupin mezi něž patří Siona, Secoya, Cofan, Shuar, Zaparo, Huaorani a Quichua. Tyto kmeny, které žijí v ekvádorském deštném pralese, jsou již po tisíciletí strážci a nejlepší znalci tohoto biologického pokladu.
Z Amazonie pochází i některé oblíbené druhy potravin – avokádo, černý pepř, brazilské ořechy, kakao, baklažány, skořice, zázvor, cukrová třtina, vanilka. Důležité jsou i léky – chinin proti malárii, léky proti roztroušené skleróze nebo Parkinsonově chorobě.
Ekvádor vlastní asi 2% z celkového amazonského území a nabízí jednu z nejlépe vybudovaných turistických infrastruktur v deštných pralesích. Do mnoha míst v El Oriente si můžete udělat jednodenní výlet z hlavního města Quito. Mezi taková místa patří Rezervace Cuyabeno, Národní park Yasuní, horní tok řeky Napo nebo protektorát Huaorani.

Severní Andy Severní AndyJižní Andy Jižní Andy
La Sierra (andské vysočiny)
Oblast La Sierra je nejnavštěvovanější oblastí v zemi. Typickým znakem oblasti jsou kondoři, zasněžené vulkány, barevné indiánské trhy, staré haciendy, mlžné lesy, horská jezera, horké prameny, památky z dob Inků a oblast paramo – vysokohorská křovinatá a travnatá oblast. Andy vytvořily horský masív, který je páteří Ekvádoru a rozděluje ho na dvě části – západní, pobřežní část a východní amazonskou oblast. V La Sierra žije okolo 50% ekvádorské populace a leží zde také Quito, hlavní město Ekvádoru. Není proto žádným překvapením, že právě v této oblasti najdete nejrozvinutější turistickou infrastrukturu, dostatek ubytovacích kapacit, příležitostí k nákupům a mnoho festivalů a slavností.
Oblast na sever od Quito je jednou z nejnavštěvovanějších lokalit. Snad jen málo turistů opustí Ekvádor, aniž by navštívilo neopakovatelný trh v Otavalo.
Do dramatické horské scenérie této oblasti dokonale zapadají oslnivě bílé vesnické kostely a nádherná jezera. V této oblasti si můžete vychutnat i výhled na třetí nejvyšší vrchol v zemi – Cayambe (5 790 m). Naleznete zde několik malých vesnic a měst, které proslavila rukodělná výroba – zpracování dřeva nebo kůže. Navštívit můžete malé koloniální město Ibarra, které je spojeno s pobřežním městečkem San Lorenzo, železnicí nebo město Tulcán.
Z Quito vede přímo na jih Panamerická dálnice. Proplétá se hlubokými údolími, která jsou lemovaná velkým počtem vulkánů. Tomuto řetězci vulkánů se říká Alej vulkánů a můžete zde spatřit vulkán Corazón (4 788 m), Pasochoa (4 199 m), Rumiňahui (4 712 m), Cotopaxi (5 897 m), Illiniza Sur (5 248 m), Illiniza Norte (5 120 m), Carihuayrazo (5 020 m), Chimborazo (6 310 m), El Altar (5 819 m) nebo vulkán Sangay (5 230 m). V tomto centrálním údolí žije skoro polovina ekvádorské populace. Úrodná vulkanická půda je ideální pro rozvoj zemědělství a údolí je také důležitým tranzitním bodem mezi severem a jihem země. Jižně od Quito, směrem ke třetímu největšímu městu Cuenca, se nachází řada zajímavým měst a vesnic, ve kterých život zůstává po staletí téměř nezměněn – Latacunga, Saquisilí, Pujilí, Chugchilán, Ambato, Baňos, Cuaranda, Riobamba, Alausí, Bucay. Navštívit můžete Národní park Cotopaxi, Národní park Llanganates, Národní park Sangay, Národní park Cajas, Rezervaci Chimborazo, ve které stojí nejvyšší hora Ekvádoru – Chimborazo nebo rezervaci Illinizas.

Pobřežní oblast Pobřežní oblastZápadní pobřežní oblasti
Více než 2 800 km pobřeží je kombinací krásných pláží, mangrovníkových porostů, bažinatých oblastí, zátok a malých rybářských vesnic. Severní část je vlhčí, divočejší a relativně neprozkoumaná , známá především díky Afro-ekvádorským komunitám. Období dešťů je zde od prosince do června. V severní části najdete zbytky tropických deštných lesů. Když budete pokračovat směrem na jih, zbytky těchto tropických lesů najdete jen v Národním parku Machalilla. V chladnější a sušší centrální a jižní části najdete populární plážové resorty. Zde jsou nejdeštivější měsíce od ledna do dubna. V oblasti se nachází největší město v zemi – Guayaquil, které je intenzivním rivalem hlavnímu městu Quito. Tyto spory a rivalita mají hluboké kořeny v historii, dnes se však většinou omezily jen na sportovní utkání mezi oblastmi. V provinciích Guayas a El Oro se pěstují banány, kakao, káva, rýže a africké palmy. Mezi další rozvíjející se odvětví patří chov garnátů.

Galapágy
Více informací o Galapážských ostrovech se dozvíte, pokud kliknete na níže uvedený odkaz.

Zajímavé odkazy

Odkaz na info o turisticky zajímavých lokalitách
Více informací o Galapágách

Průvodci a mapy© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz