Dovolená Ekvádor


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Ekvádor - navigace  
zájezdy Ekvádor Hotely a ubytování Ekvádor
Last minute Ekvádor Informace Ekvádor
Víza Ekvádor Fotogalerie Ekvádor
Mapy a průvodce Ekvádor Recenze hotelů Ekvádor
Diskuze Ekvádor  Ekvádor

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

Česká ambasádaNemocnice, první pomoc, pojištění-->Kde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)Internetové kavárnyMístní dopravaKde se najíst a napít?Ostatní místní službyNákupy, obchody, tržištěOsobní bezpečnostElektrické zásuvky, spotřebičeSpropitnéPolicieSpolečenská etiketa
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Ekvádorská měna se nazývá sucre (S/). Bankovky jsou v hodnotách 50 000, 20 000, 10 000, 5 000, 1 000, 500 a 100, i když bankovky menší než 1 000 jsou vidět jen velmi málo. Mince jsou v hodnotách 1 000, 500, 100 a 50. Mince v hodnotě 50 S je také k vidění pouze v obchodech se starožitnostmi. 1 Sucre se dělí na 100 centavů. 14. března 2000 ustanovil president Gustavo Naboa jako druhou oficiální měnu americký dolar. Vláda předpokládala, že zavedení dolaru dokáže snížit ekvádorskou chronickou inflaci a také snížit státní dluh. Chtěla také ustanovit jasná měnová pravidla pro místní a cizí investory. Byl stanoven fixní kurs 25 000 S za 1 USD (bez záruky). V součastné době se všechny platby realizují v amerických dolarech. Je nutné mít sebou dostatek malých bankovek a mincí, některé hotely a obchody odmítají přijímat velké bankovky.
Některé světové měny lze směnit na několika místech v Quito, Guayaquil nebo v Cuenca, raději s tím však nepočítejte a vezměte si dostatek amerických dolarů. Poplatky za směnu jsou nižší v malých městech. Na některých odlehlých místech, zejména v oblasti Oriente je těžké směnit peníze. V Ekvádoru existuje černý trh se směnou peněz, zejména v okolí větších casas de cambio, poplatky jsou však téměř stejné.

Ceny
Ceny jsou v Ekvádoru poměrně přijatelné. Pokud budete chtít opravdu ušetřit a stravovat se a bydlet v nejlevnějších hotelích, přežijete za 5 – 7 USD na den. Středně movití turisté utratí v průměru 80 – 100 USD za den a pokud si chcete královsky užívat počítejte s průměrnou částkou 150 USD na den. Pamatujte, že například v Quito a turistických oblastech se v sezóně ceny několikanásobně zvýší. Jednoduchý dvoulůžkový pokoj s vlastní sprchou pořídíte okolo 6 USD. Nejlevnější jídlo v restauracích začíná na 2 USD. Taxi není příliš drahé, zejména pokud jedete ve skupině a máte alespoň nějaký přehled o tom kolik by cesta měla stát. Ke smlouvání Vám velice pomůže znalost Španělštiny. Autobusy stojí přibližně 1 USD za hodinu cesty. Vlaky mají dvojí ceny, jedny pro místní a druhé pro turisty, kteří platí několikanásobně vyšší částku. To samé platí i o letenkách a o transferech. Těmto vyšším cenám se místně přezdívá "gringo tax". Za vstup do národních parků a rezervací zaplatíte něco mezi 10 – 30 USD. Objevují se však trendy žádat o bohatých turistů vyšší vstupné. V hotelích mají ceny většinou stejné, jak pro domácí, tak pro cizince, zejména mluvíte-li španělsky a vypadáte jako, že více co děláte. I když v top hotelech platí cizinci také vyšší ceny. Jedinou věcí na které se dá opravdu málo ušetřit je návštěva Galapážských ostrovů.

Banky
Nejlepšími místy na směnu peněz jsou casas de cambio, banky jsou také dobré, ale mnohem pomalejší. Poplatky se liší, podle toho jestli měníte hotovost nebo cestovní šeky. Většinou se pohybují okolo 2%.
Banky jsou většinou otevřené od 9 – 13.30 hodin. Ve větších městech jsou banky otevřené déle, někdy i v sobotu. Pokud se koná trh jsou banky otevřené i v neděli. Casas de cambio jsou většinou otevřené od 9 – 18. hodin. V sobotu je otevřeno dopoledne. Někde počítejte s poledními přestávkami.
Pokud naleznete banku, která je ve spojení s Vaší bankou doma, můžete si nechat poslat peníze na Vaše jméno do libovolné banky. Tato transakce trvá asi 3 dny. Využít můžete i služby společnosti Western Union, tel: 02-502-194, Av República, Quito. Přes tuto společnost si můžete nechat poslat peníze, které Vám ve většině případů budou vyplaceny během několika minut. Ekvádor se řadí mezi jedny z nejvyspělejších zemí Jižní Ameriky, co se týče peněžních služeb.

Bankomaty
Kreditní karty jako Visa, MasterCard, American Express a další hlavní kreditní karty jsou akceptovány také ekvádorskými bankomaty. Ty jsou jen ve velkých městech. Hotovost na kreditní kartu Vám vydají i některé banky, i když ne všechny tuto službu poskytují. Informujte se před cestou u Vašeho bankovního ústavu na poplatky při vybíráni hotovosti z bankomatu v zahraničí.
Platba kartami
Kreditní karty jsou poměrně dobře akceptovatelné, zejména ve velkých hotelích, restauracích nebo obchodech. V levných hotelích, restauracích, obchodech v menších městech většinou kreditní karty nepřijímají. Pokud platíte kartou, téměř všude si k ceně připočítávají 6 – 8% poplatek.

Zajímavé odkazy

Aktuální směnárna - anglicky
Více info o cenách různých služeb, dopravy, potravin - anglicky, ubytování

Průvodci a mapy© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz