Dovolená Dominikánská republika


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Dominikánská republika - navigace  
zájezdy Dominikánská republika Hotely a ubytování Dominikánská republika
Last minute Dominikánská republika Informace Dominikánská republika
Víza Dominikánská republika Fotogalerie Dominikánská republika
Mapy a průvodce Dominikánská republika Recenze hotelů Dominikánská republika
Diskuze Dominikánská republika Okružní plavby Dominikánská republikaDominikánská republika

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Přírodopis --> Zvířata

Nebezpečná zvířata
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Ptactvo:
Ve srovnání s Panamou, Kolumbií a Venezuelou - kde některé národní parky obsahují přes 400 druhů ptáků – není Dominikánská republika se zaznamenanými 218 druhy ptáků žádným rájem pro ornitology. Nicméně v Dominikánské republice žije několik zajímavých endemických druhů a mnohé z těch, které se vyskytují ve zbytku světa, jsou zde mnohem krásnější. Uvidíte zde nejen domorodé ptactvo, ale také zimující ptáky, kteří přilétají ze Severní Ameriky. Dominikánská republika je bohatá nejen na exotické ptactvo – kolibříky, pěnice snovače, lesní holuby, sovy, vrány, vlaštovky, plameňáky, papoušky a pelikány.
Mezi endemické druhy patří např. hispánská ještěří kukačka. Je to ohrožený druh a pokud ji jednou uvidíte, nemůžete si ji s žádným jiným ptákem splést. Oči má jasně rudé a tělo stejně jako dlouhý ocas jsou šedomodré. Občas je vidět na krku náprsenka ze světle hnědých per.
Sova hrabavá: tato sova je hnědá s bílými skvrnami, kolem krku má černý pás a má okouzlující žluté oči. Je aktivní jak ve dne, tak i v noci. Pokud je nervózní, sletí na zem a poskakuje na dlouhých nohách. Na zemi také odpočívá.
Plochozobec: tento malý ohrožený pták je snadno identifikovatelný díky světle zeleným zádům a hlavě, bílému bříšku a rudé náprsence. Místní lidé mu říkají Chi-cuí.
Americká poštolka: tato poštolka střední velikosti má nad zobákem jasně rozeznatelný černý proužek, který vypadá jako knírek a modrošedá křídla. Obvykle posedává na telefonních sloupech nebo drátech a během migrace mezi Severní a Jižní Amerikou tisícovky těchto ptáků zaplňují celé nebe.
Hudsonský břehouš: tento ohrožený pták je obvykle jen 35 centimetrů vysoký a kolem krku má na prst široký proužek barvy, který je za hlavou skoro černý a blíže k zobáku přechází do růžové a nakonec do oranžova. Opeřený je šedivě, ale po celém těle prosvítají bílá peříčka. Nohy má černé. Tohoto exoticky vypadajícího ptáka najdete na bahnitých březích řek.
Brkoslavec palmový: je také druh ptáka, který se vyskytuje pouze na tomto ostrově.
Savci:
V Dominikánské republice žije 33 druhů savců. Díky svému izolovanému postavení v geologickém vývoji země je ostrov chudý na větší zvířata. Karibik nemá mnoho druhů savců a tak ani Dominikánská republika není vyjímkou. Mnoho zvířat, které zde dnes spatříte – psi, kočky, prasata, koně, krysy, myši a kance, sem přivezli Evropané. V Dominikánské republice žijí v podstatě pouze dva druhy domácích savců. Jsou to Solenodon a Hutia. Jsou to malá noční stvoření žijící v jeskyních, která vypadají jako krysa. Solenodon je hmyzožravec, velmi podobný kryse, je však o něco hezčí. Má dlouhý čenich a žije v jeskyních a kmenech stromů. Hutia je také hlodavec, který žije také v jeskyních a kmenech stromů. Oba tito savci stojí na pokraji vyhubení a jsou vídáni jen vzácně. Ještě nedávno v Dominikánské republice žilo více druhů savců, ale kácením pralesů a přivezením promyky indické, která měla snížit populaci hlodavců, došlo k vyhubení přirozených druhů savců. V současné době počet zvířat přivezených na ostrov převyšuje počet druhů domácích.
Plazi a ještěrky:
Na ostrově můžete také nalézt několik tuctů druhů plazů a ještěrů, kteří zde však nejsou příliš častí, např. španělského hroznýše, nejedovaté užovky, hroznýše královského, želvy, gekony, leguána nosorožčího nebo ricordova.
Leguán nosorožčí: je druh, kterému hrozí na Hispaniole vyhubení. Tento leguán dává přednost suchým a vyhřátým skalám s křovinatým a kaktusovým porostem. Potkat se s ním můžete nejvíce v okolí jezera Enriquillo. Živí se převážně rostlinnou stravou a jsou aktivní pouze ve dne. Samci mají na čumáku tři malé rohy, velký vak na krku a jakousi ochrannou helmu na hlavě. Jsou to velmi plachá zvířata.
Američtví krokodýli: žijí zde převážně americké druhy krokodýlů. V Lago Enriquillo můžete nalézt kolem 500 amerických krokodýlů a na lodi vyjet na jednu z jejich nejoblíbenějších pláží. Zdejším krokodýlům se tak daří, že představují jednu z největších divoce žijící populací krokodýlů na světě. Dosahují délky až 2,5 metrů (samice) a až 4 metrů (samci). Loví především v noci. Dospělým jedincům nedělá velké potíže přežít v jezeře se slanou vodou, která je v dnešní době asi čtyřikát slanější než voda mořská. Ohrožena je však mladá populace krokodýlů, která takto slanou vodu nesnáší. Pokud se poté vydáte na Isla Cabritos, naleznete zde několik vzácných druhů velkých leguánů.
Mořští živočichové:
Na dvou místech v Dominikánské republice – Bahía de Samana a Puerto Plata, můžete vidět krále všech moří – velryby. Putují ze severního Atlantiku směrem k západní Indii každý rok. V Bahía de Samaná a také v Bahía de Neiba poblíž Barahona můžete také spatřit karibské a antilské kapustňáky, dva ze čtyř druhů. Přezdívá se jim také mořské krávy, pasou se totiž na mořské trávě, zřídkakdy se vzdalují daleko od domova a mohou vážit až 600 kg. Žijí většinou mírumilovně v malých skupinách. Ve vodách omývajících DR můžete také spatřit čtyři z osmi světových druhů mořských želv. Kožatka velká, která má místo krunýře tvrdou kůži může vážit až 600 kg a je to největší žijící druh želvy. Želva zelená, která dostala jméno podle barvy svého tuku, je nejrychlejší ze všech druhů želv, může plout rychlostí až 32 km/h. Právě tato želva je nejoblíbenější k přípravě želví polévky. Želva karetová je proslavená svým krásným krunýřem s černými a tmavě hnědými znaky na žlutém podkladě. Poslední druh má zase hlavu podobnou papouškovi a žije především v pobřežních zátokách a lagunách.


Průvodci a mapy


Dominikánská...
Dominikánská republika
149 Kč
Dominikánská...
Dominikánská republika
20 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz