Dovolená Dominikánská republika


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Dominikánská republika - navigace  
zájezdy Dominikánská republika Hotely a ubytování Dominikánská republika
Last minute Dominikánská republika Informace Dominikánská republika
Víza Dominikánská republika Fotogalerie Dominikánská republika
Mapy a průvodce Dominikánská republika Recenze hotelů Dominikánská republika
Diskuze Dominikánská republika Okružní plavby Dominikánská republikaDominikánská republika

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Zeměpisné informace

Odkazy na jednotlivé oblasti-->Obecné geografické informacePodnebíPřírodní podmínky
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Dominikánská republika se nachází na ostrově Hispaniola (76 484 km2) ve Velkých Antilách, mezi 17,40 a 19,56 st. sev. šířky a 68,20 a 72,01 st. záp. délky). Ostrov Hispaniola leží asi 960 km jihovýchodě od Floridy a 400 km severně od Jižní Ameriky. Na západě od ostrova leží Kuba a na východě Portoriko. Po Kubě je Hispaniola druhým největším ostrovem v Karibiku. Dominikánská republika má rozlohou 48,442 km2, což je cca 2/3 ostrova - zbytek tvoří Haiti (27 750 km čtverečních). Dominikánská republika je druhým největším státem Karibiku. Délka jejího pobřeží je 1 400 km, vzdálenost ze západu na východ 380 km a ze severu na jih 270 km. Dominikánská republika je o něco málo menší než Čechy. Nejvyšší hora je Pico Duarte 3 175 metrů, nejdelší řeka Río Yaque del Norte (296 km) a největší jezero Lago Enriquillo (200 km čtverečních). Severní pobřeží ostrova omývá Atlantický oceán, východní a jižní - Karibské moře. Časový posun je oproti České Republice v zimě o 5 hodin, v létě o 6 hodin zpět.
Řeky a jezera
Dominkánskou republikou protékají čtyři nejdůležitější toky. Nejdůležitější a největší je Yaque del Norte, která pramení v oblasti údolí Cibao a vlévá se do moře v zálivu Monte Cristi. Řeka Yuna protéká oblastí Vega Real a vlévá se do zálivu Samana. Údolí San Juan je živeno řekou Yaque del Sur, která se vlévá do Karibského moře a řeka Artibonite, teče zase do Haiti.
Ačkoliv jezero Lago Enriquillo, které je čtyřikrát slanější než moře, leží asi 85 km jižně od nejvyššího vrcholu země – Pico Duarte, nachází se 44 metrů pod hladinou moře. Dalším důležitým jezerem je Laguna del Rincon.
Pohoří
Dominikánská republika je zemí kopců a hor. Nejsevernějším pohořím je Cordillera Septentrional, jež se táhne od pobřežního města Monte Cristi na poloostrov Samana na východě – běží paralelně s Atlantickým oceánem. Nejvyšší pohoří v Dominikánské republice je tvořeno Coridillera Central. Napojuje se na Massif du Nord v Haiti a pokračuje jižním směrem. Končí na karibském pobřeží, poblíž města Azua de Compostela. Právě v tomto pásmu hor se nachází nejvyšší vrcholky Západní Indie – Pico Duarte (3 175 m), La Pelona (3 087 m), La Rucilla (3 049 m) a Pico Yaque (2 760 m). V jihozápadním rohu republiky, jižně od Cordillera Central, se nacházejí dva suché a kamenité horské hřebeny. Severnější je tvořen Sierra de Neiba a jižní Sierra de Bahoruco, který přechází v Massif de la Selle na Haiti. Mezi horskou oblast můžeme započítat i Cordillera Oriental, pásmo, které je však nižší než výše popisované. Jedná se spíše o řadu kopců, které se táhnou paralelně s Atlanským pobřežím, podél jižního pobřeží Bahía de Samana a poté splynou s úbočími pohoří Cordillera Central.
Údolí
Díky četným pohořím a horských pásmům se Dominikánská republika chlubí četnými údolími. Například údolí Cibao, kterému se přezdívalo potravinový koš nebo ráj, je nejúrodnější oblastí v zemi. Také údolí Vega Real, které se nachází východně do Cibao, je velmi úrodné. Méně výnosné je polosuché údolí San Juan nacházející se jižně od Cordillera Central. Mezi Sierra de Neiba a Sierra de Bahoruco, na jihu země se nachází další údolí – Neiba. Toto údolí je také známé pod názvem Cul-de-Sac, geologové ho často nazývají povodí Enriquillo. Velká část tohoto území je pod hladinou moře, je zde velké horko, sucho a krajina má polopouštní charakter.
Nížiny
Pobřežní nížina Santo Domingo je největší a nejdůležitější z nížinných oblastí nacházejících se v Dominikánské republice. Rozkládá se severní a východním směrem od Santo Domingo, pokrývá území nalevo do Cordillera Oriental a táhne se až k Atlantickému oceánu. Na západ od Santo Domingo je její šíře omezena na 10 km. Další malé pobřežní nížiny se nachází v okolí Puerto Plata a Azua, kolem zálivu Samaná a na poloostrově Pedernales, na jihozápadě země.
Ostrovy
Mezi dva největší ostrovy se ředí Saona a Beata, které se nacházejí u jižního cípu poloostrova Pedernales. Dva menší ostrovy – Catalina a Alto Velo, leží západně od Saona a Beata. Další tři ostrovy naleznete v jezeru Enriquillo. Jsou to Cabritos, Barbarita a Islita. Písečné ostrůvky se také nacházejí u severního pobřeží, u města Monte Cristi.


Průvodci a mapy


Dominikánská...
Dominikánská republika
20 Kč
Dominikánská...
Dominikánská republika
149 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz