Dovolená Dominikánská republika


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Dominikánská republika - navigace  
zájezdy Dominikánská republika Hotely a ubytování Dominikánská republika
Last minute Dominikánská republika Informace Dominikánská republika
Víza Dominikánská republika Fotogalerie Dominikánská republika
Mapy a průvodce Dominikánská republika Recenze hotelů Dominikánská republika
Diskuze Dominikánská republika Okružní plavby Dominikánská republikaDominikánská republika

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informaceNáboženství-->NárodnostiSociální uspořádání
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

 Dominikánská republika - Obyvatelé Dominikánské republiky Původními obyvateli hispánských ostrovů byli indiáni kmene Taíno. Jejich populace, cca 400 000 domorodců, žijících ve vesnicích, vedených náčelníky, byla zničena během 30 let poté, co se na ostrovech usadili Evropané. Po vyvraždění Taínů začali bílí osadníci okamžitě přivážet černé africké otroky - a tento stav vytrval přes 200 let.
V současnosti žije v Dominikánské Republice 8,2 milionů obyvatel, z nichž je 72,5 % míšenců, jak mesticů, tak mulatů. Národnostních menšin je poskrovnu - 16% čistých Caucasianů (Španělů), dalších 10,8% je afrického původu, zbytek jsou asiaté a další národnostní menšiny. Co se týče ekonomického rozdělení, méně než 5% Dominikánců by se mohlo počítat mezi finanční elitu, kolem 35% patří ke střední třídě a více než 60% jsou chudobou stižení lidé bez stálého zaměstnání a vyhlídek na ně. Nezletilí (mladší 15ti let) v současnosti činí cca 50 % obyvatel Dominikánské republiky. V sociálněekonomickém měřítku hraje velkou roli barva pleti obyvatel Dominikánské Republiky, protože většina lidí z vyšší vrstvy je bílá a gheta chudých jsou převážně zalidněna černochy.
Jedno kreolské přísloví říká že: "Chudému mulatovi se říká černoch, bohatému černochu mulat." A tak se rasové rozdělení uplatňuje i uvnitř jednotlivých tříd - a tak čím dále jedete na venkov, tím tmavší pleť vídáte.
Afričané se na ostrov dostali díky otrokářství, pracovali na polích s cukrovou třtinou. Tvrdá dřina a neuvěřitelné útrapy těchto lidí by jistě vydalo na silnou knihu. V roce 1550 tvořili právě tito otroci asi 68% obyvatel ostrova. V roce 1794 však proběhlo jediné úspěšné povstání otroků v Karibiku, pod vedením F. D. Toussaint L´Ouvertura. Toto povstání vedlo k založení Haiti a také k osvobození otroků v Espaňole, jak se tenkrát dnešní Dominikánská republika nazývala. Dnes se Dominikánská republika snaží odlišit od sousední Haiti, kde žijí obyvatelé s téměř výlučně černou pletí.
Přesto jsou Dominikánci milí, laskaví a někdy až příliš ochotní - A sus órdenes?, čím vám mohu posloužit, tak zní nejčastěji používaná věta v Dominikánské Republice. Každý, kdo se trochu vyzná v těchto končinách Karibiku ví, že to není typické, ale lze to odůvodnit. Především tím, že turisté jsou pro Dominikánskou Republiku hlavním zdrojem příjmů, tolik pro její lid potřebných. Úředním jazykem je zde španělština, kterou ovládá každý Dominikánec. Lidé pracující v turistickém průmyslu se většinou domluví jednoduchou angličtinou nebo němčinou. Přesto zde negramotnost dosahuje 30%, převážně ve vesnicích.
Zajímavou kapitolou jsou i váleční emigranti z celého světa – koncem 30tých let dvacátého století prodal prezident Trujillo velkou část půdy na místě, kde se dnes rozkládá město Sosúa několika skupinám amerických Židů, kteří sem dováželi své příbuzné, ohrožované nacistickým režimem v Evropě. První skupina dorazila do Dominikánské republiky roku 1940 a dala základ městu. V roce 1948 žilo v Sosúe 663 uprchlíků před nacisty z celé Evropy (Německo, Rakousko, Polsko, Rusko, Belgie, Francie...) a 23 z nich pocházelo z Československa. Potomci těchto emigrantů žijí na ostrově ještě dnes.


Průvodci a mapy


Dominikánská...
Dominikánská republika
149 Kč
Dominikánská...
Dominikánská republika
20 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz