Dovolená Kypr


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kypr - navigace  
zájezdy Kypr Hotely a ubytování Kypr
Last minute Kypr Informace Kypr
Víza Kypr Fotogalerie Kypr
Mapy a průvodce Kypr Recenze hotelů Kypr
Diskuze Kypr Okružní plavby KyprKypr

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Historie a politika

Kulturněhistorické údaje-->Politickohistorické údaje
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Kypr je nezávislá republika v jejímž čele je demokratická vláda s prezidentem. Každých pět let je volen ve svobodných volbách prezident a členové parlamentu. Ministři jsou voleni ve sněmovně reprezentantů.
Sněmovna reprezentantů má v zemi hlavní slovo. Skládá se z osmdesáti členů – 56 z nich jsou kyperští Řekové a 24 kyperští Turci. Procentuálně patří 70 % Řekům a 30% Turkům. Jsou voleni na pětileté období. Při založení sněmovny reprezentantů se sněmovna skládala z padesáti členů, z toho 35 jich bylo kyperských Řeků a 15 kyperských Turků.
Soud je nezávislým orgánem na Kypru. V roce 1960 byly vytvořeny soudní organizace jako: vojenský soud, místní soud nebo rodinný soud. Hlavní soud je nejvyšším soudním orgánem na Kypru.
V roce 1974 Turecko obsadilo Kypr, takže dnes zůstalo 37 % území ostrova pod tureckou okupací. Tato akce zničila mnoho monumentů a památek na Kypru. Kolem 200 000 lidí uprchlo z ostrova. Kypr je členem Evropské unie od 4. července 1990.

Kyperská republika je členem těchto organizací: United Nations Organisation, U. N. Agencies a Council of Europe.

Další zajímavosti
Arcibiskup Makarios III
Arcibiskup Makarios III. se narodil 13. srpna 1913 v malé vesničce Pano Panagia na Kypru. Makarios vystudoval na Kypru, později navštěvoval Univerzitu v Athénách. Studia ukončil na teologické fakultě v Bostonu.V roce 1946 se stal biskupem v Kitionu , v roce 1950 byl jmenován arcibiskupem. Arcibiskup Makarios III. působil jak v oblasti náboženské, tak v oblasti politické. Povzbuzoval v lidech pocity svobody, nezávislosti a vlastní identity a celý svůj život věnoval boji za lidská práva.
V roce 1950 ho Britové odsoudili za kolaboraci a podporování terorismu v akcích organizace National Organisation for The Cypriot Struggle, která pracovala pod vedením generála Georgiose Grivase. Přestože nebyl Makarios terorista, ale pouze politik, byl donucen odejít do exilu na Seychelly. V roce 1959 se vrátil na ostrov Kypr. Začal opět působit v politické sféře. Účastnil se několika jednání s Brity, se kterými uzavřel dohodu o nezávislosti Kypru. 13. prosince 1959 byl zvolen prvním prezidentem nezávislé Kyperské republiky.
Zemřel 3. srpna 1977 a byl spálen v katakombách nedaleko kláštera v Kykkosu. Toto místo si sám vybral. Je považován za nejlepšího prezidenta a politika v historii Kypru.

Okupace Kypru
20. července 1974 zahájilo Turecko brutální invazi proti Kypru. Za pomoci asi 40 000 ozbrojených vojáků obsadilo 37 % ostrova. Tento akt byl odsouzen mezinárodní veřejností, generálním shromážděním, Spojenými národy, Evropským společenstvím a Radou Evropy jako porušování lidských práv kyperského lidu. Přes 200 000 kyperských Řeků bylo násilím donuceno během noci opustit své domovy a stali se z nich utečenci. Od roku 1974 je těmto uprchlíkům odepřeno jedno z lidských práv, a to právo návratu a usídlení se. Hlavní město Lefkosia – Nicosia je posledním rozděleným městem v Evropě na dvě částí – severní a jižní. Město hlídají vojáci a jsou zde zátarasy.
Na pomoc kyperským uprchlíkům vznikl projekt „okupovaný Kypr“, který si stanovil konkrétní cíle – vytvořit internetové stránky pojednávající o okupaci a spojující všechny postižené.


Zajímavé odkazy

Odkaz na informace o projektu

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz