Dovolená Kypr


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kypr - navigace  
zájezdy Kypr Hotely a ubytování Kypr
Last minute Kypr Informace Kypr
Víza Kypr Fotogalerie Kypr
Mapy a průvodce Kypr Recenze hotelů Kypr
Diskuze Kypr Okružní plavby KyprKypr

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kdo tu žije? - o lidech

Obecné informaceNáboženstvíNárodnosti-->Další zajímavostiSociální uspořádání
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Talisman Nazar Boncugu – modrý růženec
talisman Nazar Boncugu talisman Nazar BoncuguVšeobecně se věří v to, že když někdo na někoho zle pohlédne nebo při tom má špatné myšlenky, může díky tomuto pohledu člověk onemocnět nebo dokonce zemřít. Proto mnoho místních obyvatel u sebe nosí modrý skleněný talisman, který bývá většinou zavěšen na krku. Další ochrana před zlými silami je modlitba. Říká se, že zlé mocnosti mohou poškodit nejen člověka, ale i rostliny, zvířata a domy. U mnoha obydlí můžete proto zahlédnout modrý talisman zavěšený u dveří.

Legenda o Afroditě
Řecká Afrodita bývá ztotožňována s římskou bohyní lásky Venuší. Ve starověkém Řecku byla uctívána jako bohyně krásy, lásky a milostných dobrodružství, bohyně osudu, plodnosti, kvítí, moře, štěstí a prostituce. Její jméno vzniklo z řeckého slova afros, což v překladu znamená pěna. Řecká legenda vypráví, že Afrodita je dcerou Dia a Dióny. Zrodila se z mořské pěny poté, co do moře dopadly Uranovy genitálie. Janované tvrdí, že to bylo u jejich břehů a teprve potom ji mořské vlny odnesly v lastuře až k břehům ostrova Kypru. Na cestě ji doprovázeli mladí bohové větru Zefyrus a Chlóris. Legenda praví, že v místech, kde se její nohy dotkly země začala pučet tráva. Bohové byli Afroditiným půvabem okouzleni a mnohým z nich zamotala hlavu. Její zákonným manželem byl Vulkán – Hefaistos, který musel být velmi tolerantní. Přistihl Afroditu se svým milencem Martem v intimní chvíli. Z krátkého vztahu s Hermesem vznikl potomek Hermafroditos. Nejznámějším milencem Afrodity byl Mars, se kterým měla tři děti. Za syna Afrodity se také považuje známý strážce zamilovaných Eros. Dalšími milenci byl například bůh Anchises a bůh Adonis.
Odnedávna je Afrodita středem pozornosti umělců, kteří jí ztvárňují jako symbol ženského půvabu a erotiky. Je zobrazována se čtyřmi symboly: labuť, lístky myrty, granátové jablko a holubice.

Hudba a tanec
Kyperská hudba
Obyvatelé Kypru milují hudbu a zpěv. Doprovází a zpestřuje jejich životy. V kyperské hudbě se používá mnoho hudebních nástrojů, které jsou podobné nástrojům používaných v Řecku. Nejznámější a nejpoužívanější je hudební nástroj Bouzouki, který vypadá jako mandolína a je podobný tureckému hudebnímu nástroji „saz“ a „bahlama“. Bouzoki se používá jako hlavní nástroj ve tradičním hudebním stylu „rembetika“. Rembetika styl podobný americkému bluesu. Název „rembetika“ pochází z tureckého slova „rembet“, což znamená něco jako vyhnanec, psanec. V rembetice se prolínají různé vlivy různých stylů. Snad největší vliv má styl z let kolem roku 1870, nazývaný „tekedes“, hudba hraná v přístavních hospůdkách a restauracích. Dalším vlivem ovlivňující rembetiku je arabsko-perská hudba z 19. století. Rembetika byla zpočátku velmi oblíbena v Řecku a teprve pak se dostala na Kypr. Tématem písní rembetiky byly problémy obyčejných, chudých lidí 30. let našeho století jako je hašiš, vězení, hráčství. Velká cenzura však tato témata z textů písní vypudila. To změnilo dokonce název tohoto stylu hudby na „laiko tragoudi“ – populární písně. Mezi známé skladatele písní v tomto stylu hudby patří Apostolos Kaldaras, Yiannis Papaioanou, Georgos Mitsakis a Manolis Hiotis. Jedna z nejznámějších zpěvaček rembetiky je žena Sotiria Bellou.
Současná hudební scéna se skládá ze starého a nového, z tradičního a moderního stylu. Mladí kyperští Řekové poslouchají jak rembetiku nebo demotic (lidová hudba), tak řeckou rokovou hudbu.Kyperský tanec
Současný lidový kyperský tanec má své hluboké kořeny až někde u starodávného šamanského tance. Rozdílnosti v tanci mohou být vysledováno v souvislosti s lokalitou, ve které se nacházíte. Některé prvky v kyperském tanci pochází z Řecka.
Jeden z dodnes známých lidových tanců, který se tančí v kruhu – „syrtos“ má znázorňovat starověkou řeckou vázu. Mnoho druhů řeckých tanců, mezi nimi i syrtos, se tančí v kruhu. Legenda říká, že tanečníci vytvářející kruh se tak ubrání před zlými mocnostmi. Téměř všude na ostrově můžete vidět tanec „kalamatianost, který pochází z řecké Kalamaty. Tanečníci stojí v řadě, ruce mají propojené. Dva sóloví tanečníci muž a žena tančí „zeimbekikos a tsiftiteli“. Zeimbekikos je pomalý, stylizovaný, většinou improvizovaný bluesový sólový tanec, tančený mužem. Je doprovázen tleskotem ostatních tanečníků, kteří klečí na jednom kolenu. Tanec je charakterizován spontánním a přirozeným točením se a zvedáním nohou do výšky a to vše podle typu a nálady hudby. Žena představuje tanec Tsiftiteli, spirituální břišní tanec, který se často tančí na stole pro umocnění atmosféry.
Na Kypru existuje velké množství lidových tanců, ale většinu z nich můžete vidět už jen na festivalech lidových tanců nebo na speciálních představeních. Nejznámějším z těchto tanců, je „kartzilamas“. Je to komplex pěti druhů tanců, které se navzájem propojují, ukončen je většinou tancem syrtos nebo zeimbekikos. Kyperské tance dávají předost tanci v páru nebo mužskému sólu s nožem nebo nějakým předmětem, zatímco ho obklopují ostatní tanečníci.
V restauracích je oblíbeným předmětem show tanec „datsia“, kdy tanečník balancuje s tácem plnými sklenicemi plnými vína .
Tancem se nazývá i snažení hostů zapálit předmět, který drží vybraný tanečník Předmětem zájmu jsou většinou obyčejné srolované noviny. Vybraný tanečník se pohupuje a uskakuje, aby ostatním zabránil dosažení cíle snažení.
Tradiční tance na Severu jsou velmi podobné, téměř totožné s tanci na jihu. Jenom nesou jiný název. Kartzilamas je na severu karsilama. Tsifteteli je ciftetelli. V turecké severní části můžete být účastníkem tradičních tanců už jen na tanečních festivalech., většinou pořádaných v Kyrenii, Famagustě nebo na vinobraní v jedné z vinařských vesnic. Také většina restaurací nabízí ukázky tradičního lidového tance.

Mezi známé interprety současné populární kyperské hudby patří zpěvačka Pelagia Kyriakou, která zpívá svým kyperským dialktem, přízvukem. Zpěvák Mihalis Violaris je představitel lidových písní, které byli populární především v 70. a 80. letech. Také používal kyperského přízvuku.
Zpěvačka Anna Vissi zpívá především řecké písně.. Zpěvák z Lefkosie Alikonoos Ioannides má ve svém repertoáru emociální balady, které přecházejí až k rokovém a rapovém stylu. Téměř všechny texty si složil sám. Skladatel a zpěvák Evagoras Karageorgis si skládá texty a hudbu sám. Jeho přízvuk je mixem řeckého a kyperského dialektu.
Na severu ostrova je neznámější skladatel a zpěvák Yitlan Tasci, který mimo jiné vytvořil několik povedených balad.

Lidové umění
Na Kypru se dochovala tradice ruční výroby různých druhů výrobků jako je například výroba keramiky a tkaní krajek.
Jeden z nejznámějších předmětů dovozu v této oblasti je proslulá krajka z Lefkary. Nejkvalitnější krajka na ostrově Kypr se tká v malé vesničce Lefkara v jižní části Troodoského pohoří. Dalším známým kvalitním produktem ruční výroby na ostrově jsou kyperské proutěné košíky a koše. Bohužel výroba proutěných židlí, křesel a nábytku patří mezi postupně zanikající řemesla současnosti. Většina restaurací a ostatních společností dává totiž přednost židlím vyrobeným z umělé hmoty a tak toto úctyhodné řemeslo zaniká. Vysoké kvality dosahují ručně vyráběné výrobky z kovů, převážně ze stříbra a mědi.
Na Kypru najdete velmi kvalitní a vysokou kvalitu u keramických výrobků. Nepřeberné množství různých džbánů, které se nazývají „pitharia“, se používá jak k dekoraci uvnitř domu, tak jako květináče, nebo dekorativní nádoby do zahrady. Původně se pitharia užívala k uskladnění vody, oleje a vína. Ve vesničce Kornos mezi Lemesosem a Larnakou naleznete komunitu sdružující umělce, kteří se věnují vyrábění keramiky. V okolí Pafosu naleznete nepřeberné množství různých druhů keramických nádob.
Většina obchodů s ručně vyrobeným zbožím a většina zpracovatelských dílniček patří do spolku Cyprus Handicraft Service – CHS.


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz