Dovolená Kypr


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kypr - navigace  
zájezdy Kypr Hotely a ubytování Kypr
Last minute Kypr Informace Kypr
Víza Kypr Fotogalerie Kypr
Mapy a průvodce Kypr Recenze hotelů Kypr
Diskuze Kypr Okružní plavby KyprKypr

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Sportovně zajímavé

Turistické stezky z PlatresPitsylia (pohoří Troodos)Turistika v oblasti Kyparissia, jezírko GermasogeiTuristika v severní oblasti ostrovaTuristické stezky u vesniček Machiras - Lefkara - Kato Drys - Vavatsinia-->Cesta za vínemCyklistické trasy za poznáním Kypru
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Pokud vás již omrzelo sportování nebo obdivování se památkám, je tu skvělý nápad,jak si zpestřit pobyt na ostrově a poznat něco ze zvyků a tradic místních obyvatel. Můžete se vydat na okružní jízdu po vinohradech a ochutnávat výborné kyperské víno, jehož výroba se pojí s tisíciletou historií.
Tradice vinařství na Kypru patří k nejstarším na světě. Archeologické nálezy ukazují, že již 2000 let před naším letopočtem se tu prodávalo víno. Dokazují to také mozaiky z Dionysova domu v Paphosu. V západní galerii se nachází mozaika zobrazující boha Dionysa, jak učí Icaria znalosti potřebné k pěstování vinné révy. Mozaika s názvem „první ochutnávač vín“ zobrazuje dva omámené ochutnávače. Je také známo, že původ šampaňského pochází právě z ostrova Kypr.
Na svazích ostrova Kypr se pěstuje přes 100 různých druhů vinné révy. Většina vinohradů je malých, některé jsou dodnes obdělávány s pomocí oslů a býků. Hlavními centry pěstování vinné révy a výroby vína jsou oblasti kolem Paphosu a pohoří Troodos. Centrem výroby vín a jejich vývozu je Limassol.
V současnosti je nejznámější vinařskou značkou Commandaria. Je to sladké červené víno a patří k nejstarším druhům vína na světě. Obrovské hrozny révy používané k výrobě tohoto vína se pěstují v pohoří Troodos, ve vesnicích Zoopiyi, Kalokhorio a Agios Konstantinos.

Okružní jízdy za ochutnávkou vín:
1. Limassol

Nedaleko města Limassol se nachází čtyři největší likérky na výrobu vín na Kypru.
Cestu do likérek můžete podniknout i pěšky, nejlépe z přístavu Old Port of Limassol. Všechny čtyři likérky nabízí ochutnávku vín a obchody, kde jsou všechny druhy vín k prodeji. Každé září organizuje město Limassol festival v Municipal gardens, kde se sejde okolo 100 000 lidí a déle než týden ochutnávají různé druhy vín.
Poblíž Limassol ve vesnici Erimi je otevřeno Muzeum vín, které má zobrazit historii a budoucnost výroby vína.


východní oblast Limassolu východní oblast Limassolu2. Východní oblast Limassolu

Překrásné údolí Kourris valley je poseto malými domky a vinohrady. Okružní jízdu můžete začít ve vesnici Laneia, jejíž opravené ulice zdobené květinami lemují obchůdky se suvenýry a umělecké galerie. Další zastávkou může být vesnička Monagri, ve které naleznete moderní likérku Amasgos, opravený klášter a galerii umění. Ve vesnicích Lofou a Sylikou se můžete občerstvit v místních hospůdkách. Dále v horách se nachází likérka Pytsilia winery, ukrytá v borovicovém háji. V likérce jsou k ochutnávce připraveny různé druhy vína. Prohlédnout si tu můžete kostel ze 14. století – Timiou Stavrou. Pokračujte do Platres, překrásného turistického letoviska, ve kterém najdete spoustu hotelů, restaurací, hospůdek, stezek pro turisty a cyklisty a další zařízení pro sportovní vyžití. Kousek od Platres naleznete vesnici Foini, známou ruční výrobou keramiky.
Dále můžete pokračovat do Mandrie, domova vín značky Antoniades, a do Koilani, kde se nachází likérka v alpském stylu - Ayia Mavri winery. Vesnice vytvořila malé muzeum vína. V Ecclesiastical Muzeum můžete nalézt opravený lis na výrobu olivového oleje. Na cestě z Koilani do Agios Amvrosios, kde se nachází ekologická likérka, budete míjet spoustu dalších malých osad a vinohradů.


západní oblasti Limassolu západní oblasti Limassolu3. Západní oblast Limassolu

Vydejte se přes vesnice Erimi a Kantou , Omodos do Agios Amvrosios. Kousek za poslední jmenovanou vesnicí přijedete k novým, moderním vinohradům. Dále pokračujte do vesničky Arsos, kde se vyrábí značky Nicolettino a Laona. Najdete tu také národní umělecké muzeum. Každý rok zde pořádají místní obyvatelé festival Palouze. Poté se vraťte zpět do Omodosu. Tam můžete navštívit tři likérky – Olympus, Marion a Linos. Všechny tři provádějí ochutnávky výborných druhů vín. Pokud jste ochutnali velké množství lahodného moku, můžete si udělat krátkou, příjemnou procházkou vesnicí. Najdete tu překrásné náměstí, které by jste neměli minout. Dále pokračujte do vesnice Pachna, ve které se nachází rodinná likérka Yiaskouris winery a pár malých hospůdek. Pokračujete přes Anogyru na dálnici do Paphosu.


oblast Paphosu oblast Paphosu4. Oblast Paphosu

Cílem vašeho výletu za poznáváním likérek by mohla být likérka umístěná na břehu moře - SODAP´s. Jestli se vám tu zalíbí, svůj pobyt si můžete prodloužit přes oběd až do odpoledne. Dále pokračujte po cestě Polis road do oblasti Mesogi Industrial Estate, kde stojí moderní likérka The Fikardos winery. Vesnice Kathikas nabízí několik restaurací s dobrým jídlem a dvě likérky – Ka K Vasilikon a Sterna. Pokud zavítáte do Statosu, čekají na vás s nabídkou různých druhů vín v likérce Avakas a Amforeas winery. Dále v horách najdete likérku Vouni-Panagia, poblíž které se nachází překrásný klášter Chrysorrogiatissa. V klášteře je výstava různých odrůd vinné révy. Malou zastávku lze udělat ve vesnici Salamiou v Lagria winery nebo ve vesnici Pretori v Nelion winery.


Zajímavé odkazy

Odkaz na info o víně
Odkaz na Limassol
Odkaz na Paphos
Odkaz na pohoří Troodos

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz