Dovolená Kypr


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kypr - navigace  
zájezdy Kypr Hotely a ubytování Kypr
Last minute Kypr Informace Kypr
Víza Kypr Fotogalerie Kypr
Mapy a průvodce Kypr Recenze hotelů Kypr
Diskuze Kypr Okružní plavby KyprKypr

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Larnaka a okolíLimassol a okolíPaphos a okolíPohoří TroodosLefkosiaKyrenie a okolíFamagusta a okolí-->Severní Nicosia
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Severní Nicosia Severní Nicosiaopevnění města opevnění městaSeverní Nicosia (Lefkosia) je odnedávna hlavním městem Kypru. Benátčané, kteří měli moc v Nicosii v letech 1489 –1571 vybudovali kolem města obranné zdi. Nicosia byla rozdělena na dvě části v roce 1963 – tureckou a řeckou. Název pro hranici mezi severem a jihem se nazývá The Green Line. Vznikla, když britští důstojníci oddělili dvě části na mapě zeleným fixem. Od té doby se hranici říká The Green Line.
Severní Nicosia je celkem bezpečné místo. V oblasti Green Line se vyvarujte fotografování nebo překročení hranice v nedovolené části.
Ve městě naleznete Dervis Pasa Museum, které má malou etnografickou kolekci. Budova muzea pochází z roku 1807. Majitelem budovy a zakladatelem muzea byl Dervis Pasa, kyperský Turek, který vydával první noviny na Kypru v tureckém jazyce.
Buyuk Hammam jsou světově proslulé turecké lázně. Vstupní dveře pocházejí ze 14. století z kostela Svatého Jiří. Uvnitř je dodnes viditelná ryska na stěně, označující kam až stoupla hladina řeky Pedieso v roce 1330. Utopilo se 3000 lidí.

město městomešita Cami Selimiye mešita Cami SelimiyeBudova mešity Cami Selimiye vypadá podivně, její vzhled nám může připomínat něco mezi mešitou a kostelem. Budova má dlouhou historii. Pochází z roku 1209. V roce 1248 se na Kypru zastavil Louis IX z Francie, který podpořil stavbu kostela. Dokončení budovy se občané dočkaly až po 78 letech. Kostel se jmenoval Agia Sofia. V letech 1326 až 1570 byl zničen Turky. Také při zemětřesení v roce 1491 a v roce 1547 byla budova značně poškozena. Poté Turci konečně budovu opravili a přistavěli ještě dva minarety.
Nedaleko od mešity naleznete ruiny byzantského kostela Bedesten pocházejícího ze 6. století. Ve 14. století kostel používali katolíci. V roce 1570 byl kostel používán jako skladiště obilí a hlavní obchod. Na požádání v Knihovně sultána Mahmuta II. vám bude zpřístupněno i Lapidary muzeum. Budova muzea byla postavena v 15. století. Sbírka muzea obsahuje sargofágy, štíty a sloupy.
Knihovna sultána Mahmuta II. obsahuje kolem 1700 svazků knih. Některé jsou staré přes 700 let. Budova pochází z roku 1829. Interiér knihovny je zdoben kaligrafickými obrazy v modré a zlaté barvě.
Cami Haydarpasa stojí na ulici Kirlizade Sokak. Původně se nazýval kostel sv. Kateřiny, pochází ze 14. století. Budova má gotickou strukturu. Je zdobena ornamenty, lidskými napodobeninami a podobiznami zvířat.
Buyuk Han je raritní ukázkou hotelu ze středověku. Hotel byl postaven roku 1572 a má 67 místností. Dnes je přeměněn v muzeum, kde můžete vidět mimo jiné nábytek.
Muzeum barbarismu zobrazuje fotografie dokumentující vraždy tureckých Kypřanů ve vesnici Agios Sozomenos a Agios Vasilios.

Okolí severní Nicosie
Krajina v oblasti severní Nicosie je rovinatá. V okolí najdete několik cenných archeologických nalezišť.
Město Morfou bylo domovem výhodnému citrusovému obchodování. Společnost působící v této oblasti se jmenovala Sunzest a vlastníkem byl kyperský obchodník Asil Nadir. Náplní společnosti byl vývoz citrusových plodů, což v současnosti není lukrativní. Většinu citrusových plantáží vlastnili kyperští Řekové do roku 1974. Plantáže se rozkládají od vesnice Masari až k pobřeží moře. V polovině 20. století byly pomeranče převáženy z Morfou do Famagusty vlakem a odtud odváženy nákladními loděmi. Zlaté časy obchodování s citrusy
však již skončily. V Morfou mohou turisté navštívit ortodoxní kostel Agios Mamas.
V zátoce 1974 ukončila svou činnost v této oblasti. Ve městě dnes najdeme jen pár místních hospod a restaurací. Pláže v zátoce nepatří k nejkrásnějším, pokud se chcete vykoupat, je doporučována zastřešená pláž u restaurace Mardin na západě města.
Horská vesnice Lefkara se nachází asi 10 minut cesty od Karavostasi. Název vesnice znamená v překladu z řečtiny lefka - topol. V současnosti je zde více palem než topolů.
Starověké Soloi je další z několika velkých a vědecky cenných archeologických nalezišť na Kypru.
Město Soloi pochází zhruba z doby 700 let před naším letopočtem. Původně mělo název Si-il-lu. V roce 580 před naším letopočtem se král Philokyprios přestěhoval z hlavního města Aepia do Si-il-lu dle rady svého athénského filozofa Solona. Díky nedalekým lomů na těžbu kovů město vzkvétalo a bylo velmi bohaté. Bohužel podlehlo jako ostatní města ničení arabských kočovníků v 7. století. Hlavními budovami města byla bazilika a divadlo. Dodnes se dochovaly pouze zbytky stěn. Předpokládá se, že pochází ze 4. století. Zbyla tu také mozaika zobrazující labuť, obklopenou květinami a čtyřmi malými delfíny. Ruiny románského divadla byly opraveny v 19. století. Divadlo mělo 4000 míst. Kousek od divadla stojí známá románská soška Aphrodite of Soloi - Afroditina soška. Je uložena v Kyperském muzeu v Lefkosii.

Ruiny starověkého města Vouni nás lákají svou magičností. Komplex budov se skládá z paláce pocházejícího z 5. století před naším letopočtem. Palác byl vybudován členy perského města Marionu – dnešního Polisu. Nedaleko od paláce si můžete prohlédnout pece na pálení dřevěného uhlí. Ty jsou důkazem, jak obyvatelé Kypru rádi opékali maso tradičním stylem kontosouvli – plátky ovčího masa grilované v peci na dřevěné uhlí.Zajímavé odkazy

Odkaz na Lefkosii

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz