Dovolená Kypr


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kypr - navigace  
zájezdy Kypr Hotely a ubytování Kypr
Last minute Kypr Informace Kypr
Víza Kypr Fotogalerie Kypr
Mapy a průvodce Kypr Recenze hotelů Kypr
Diskuze Kypr Okružní plavby KyprKypr

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Larnaka a okolíLimassol a okolíPaphos a okolíPohoří TroodosLefkosiaKyrenie a okolí-->Famagusta a okolíSeverní Nicosia
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

noční Famagusta noční FamagustaFamagusta byla založena Ptolemy Philadelphusem z Egypta ve 3. století před naším letopočtem. Původní název města byl Ammohostos, což v překladu znamená „spálen v písku“. Famagusta prošla velkým rozmachem teprve od roku 1291, kdy sem přicházeli uprchlíci ze svaté země. Mnoho náboženských skupin si zde vystavělo svoje svaté stánky – kostely nebo mešity. V roce 1372 získali Famagustu Janované ve válce s Benátčany. Teprve po 117 letech město opět získali Benátčané. Hned po té opravili městské hradby a pevnost. V roce 1571 se uchopili vlády ve Famagustě Ottomané.
Benátské zdi, které ochraňují staré město ze 16. století, jsou asi 15 metrů vysoké a 8 metrů široké. Ani toto opevnění neubránilo město před útokem Ottomanů v roce 1571. Opevnění se skládalo z 15 rovnoměrně rozmístěných bašt. Můžete navštívit bašty Ravelin nebo Rivettinu u brány Země. Na východní straně opevnění je Mořská brána. Kousek od ní se nachází bašta Canbulat, ve které zemřel turecký hrdina generál Canbulat Bey. V tomto rohu se nachází Canbulat muzeum.
Citadela měla prodlužovat hlavní opevnění kolem města. Byla vystavěna ve 12. století za účelem ochrany přístavu a Mořské brány. V roce 1492 sloužila Citadela jako dělostřelecká pozorovatelna. U nádherného vchodu do Citadely můžete vidět „benátského lva“ vytvořeného architektem Nicolo Foscarini. Říká se, že Leonardo da Vinci, který navštívil Kypr v roce 1481 pomáhal zařizovat Citadelu. V časných ranních hodinách nebo ve večerních hodinách si můžete vychutnat nádherný výhled z Citadely na město.
Lala Mustafa Pasa Cami byla dříve katedrála Sv. Nikolase, vystavěná v letech 1298 až 1326. Je ukázkou gotické architektury na Kypru a byla vystavěna podle vzoru Catedral of Theims, která stojí ve Francii. Kostel byl značně poničen v bojích o Famagustu s Turky. Dnes budova slouží jako mešita.
Původní název benátského paláce byl Palazzo del Provveditore. Zbyly z něj pouze ruiny. Najdete tu několik dělových koulí a klenby, které bylo podpírány obrovskými sloupy. V paláci byl uvězněn v letech 1840 – 1888 Namik Kemal, nejznámější turecký básník a prozaik. Ve vězení strávil 6 let, poněvadž napsal divadelní hru, která urážela tureckého sultána.
Canbulat muzeum se nachází v hrobce tureckého hrdiny Canbulata Beyho. Sbírka muzea obsahuje historické a kulturní předměty.
Čtvrť Varosha byla sídlem kyperských Řeků, majitelů místních hotelů a společností. Pokud se alespoň přiblížíte ke čtvrti, budete mít pocit jakoby se tu zastavil čas. V roce 1974 při okupaci Kypru zabarikádovanou čvrť opustili všichni její obyvatelé. Vzali si s sebou jen to nejpotřebnější k přežití několika „neklidných“ dnů. Bohužel ještě po 28 letech se nikdo z obyvatel čtvrti nevrátil. A tak můžete vidět nedotknuté obchody a domy, dokonce v prodejně Toyoty stojí ještě několik modelů aut ze sedmdesátých let. Tato čtvrť je nepřístupná nejen turistům ale i místním obyvatelům. Při projíždění kolem dávejte pozor, abyste nezastavovali a nefotografovali.

Okolí Famagusty
Na výlety do okolí Famagusty si můžete pronajmout taxíka, vzdáleností jsou krátké, tak do 10 km. Za krátkou návštěvu stojí například vesice Lefkoniko a Trikomo. Nejlepší pláží v okolí Famagusty je zajisté pláž před hotelem Palm Beach.
Starověký Salamis je jedno z největších kyperských archeologických nalezišť. Fanoušci archeologie by si měli vyhradit minimálně den a půl na prohlídku tohoto naleziště. Salamis se rozkládá devět kilometrů na sever od Famagusty. Patřilo mezi deset měst kyperského království. Poprvé se objevila zmínka o této osadě v roce 709 před naším letopočtem ve spojení se syrským králem Sargonem II. V roce 306 před naším letopočtem vyplenili Salamis Peršané. V roce 350 našeho letopočtu bylo městu uděleno nový název Constantia. V 7. a 8. století bylo město pleněno arabskými kočovníky. Mnoho kamenů z ruin města bylo převezeno do Famagusty a využito jako stavební materiál. Archeologické vykopávky zde začaly v roce 1880 a stále ještě probíhají. V současnosti mohou turisté vidět velké množství zdiva a sloupoví, gymnázium, koupelny a divadlo pro 15000 návštěvníků. Divadlo zničilo velké zemětřesení ve 4. století. Nejnověji opravená část komplexu je románská vila. Bazilika Kambanopetra pochází také ze 4. století. Její podlahy zdobí překrásná mozaika. Bazilika Agiose Epifaniose je největší bazilikou na Kypru a pochází z doby mezi 386 až 403.
Kostel Apoštola Varnavasa se nachází severozápadně od Famagusty. Je zasvěcen nejlepšímu příteli Svatého Pavla, apoštolu Varnavasovi, nebo chcete-li Barnabášovi. Nikdy nebyl oficiálně apoštolem, ale je znám svou misionářskou činností. Narodil se na Kypru a zde pracoval po celý svůj život. Kostel byl vystavěn na místě, kde byl apoštol Varnavas pohřben. Místo hrobu objevil biskup působící v Salamisu Anthemios, kterému se místo zjevilo ve snu. Kostel slouží jako muzeum ikon, které má velkou a zachovalou sbírku. Je tu také malé archeologické muzeum, jehož sbírka obsahuje předměty nalezené v Salami a Engomi.
Okolo 150 náhrobních kamenů bylo nalezeno na královském pohřebišti pocházejícím ze 7. nebo 8. století před naším letopočtem. Králové byli spáleni a pohřbeni se svými oblíbenými předměty, s jídlem a s pitím a také s oblíbenými otroky. Těm byl slíben dlouhý posmrtný život za odvahu. V hrobu č. 79 byli dokonce nalezeny ostatky dvou koní. Většina hrobek byla v minulosti vykradena zloději. Poklady ze tří hrobů jsou uloženy v muzeu v Lefkosii.
Na západ od pohřebiště se nachází město Engomi, které pochází z doby bronzové. Předpokládá se, že město bylo hlavním městem Kypru a některé dokumenty to skutečně dokazují. Městem protéká řeka Pedieos. Byla zde nalezena evidence městského přístavu právě na této řece.
Bogazi je malá rybářská vesnička nacházející se asi 24 kilometrů severně od Famagusty.
Je zde malý přístav, kde si turisté mohou odpočinout na lehátkách pod slunečníky. Ze všech stran tu uslyšíte ruský nebo německý jazyk.

Cape Greaco Cape Greaco

Zajímavé odkazy

Odkaz na NP poloostrov Karpas

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz