Dovolená Kypr


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kypr - navigace  
zájezdy Kypr Hotely a ubytování Kypr
Last minute Kypr Informace Kypr
Víza Kypr Fotogalerie Kypr
Mapy a průvodce Kypr Recenze hotelů Kypr
Diskuze Kypr Okružní plavby KyprKypr

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Larnaka a okolíLimassol a okolíPaphos a okolíPohoří TroodosLefkosia-->Kyrenie a okolíFamagusta a okolíSeverní Nicosia
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

letecký pohled na město letecký pohled na městoKyrenie je prý perlou severní části ostrova.V mnohých písních a básních se pějí ódy na Kyrenii. Má překrásný přístav s malými romantickými restauracemi a hospůdkami. Turisté sem přijíždějí na lodích nebo jachtách. Spisovatel Lawrence Durrel si v padesátých letech koupil nedaleko od Kyrenie vilu, ve které žil a psal. Mnoho britských obyvatel zde zakoupilo nemovitost, takže se tu vytvořila poměrně velká britská komunita.
Místo, kde leží Kyrenie, bylo obydleno řeky již někdy v 10. století před naším letopočtem. Kyrenie patřila mezi deset měst starověkého Kypru. Arabští nájezdníci v 7. a 8. století toto území obsadili a až ve 12. století zde byl vybudován hrad, který připomínal románskou pevnost. Hrad byl užíván Lusignany jako obydlí a jako věznice. O 82 let později se hradu zmocnili Benátčané a přestavěli hrad do podoby, v jaké je dnes. V době vlády Ottomanů sloužil hrad jako přístav.V době britské nadvlády sloužil jako útočiště pro důstojníky na odpočinku. Návštěva Kyrenie bez prohlídky hradu by nebyla celá. Na západní straně hradu si můžete vychutnat nádherný výhled. V obrovské kapli je umístěno muzeum, ve kterém je uložen vrak lodi, jenž je pravděpodobně nejstarším objeveným vrakem na světě. Kontroluje se zde pravidelně ideální teplota, aby zbytky lodě nepodléhali zkáze. Loď se pravděpodobně potopila asi 300 let před narozením Krista a pravděpodobně se na její palubě převážely mandle, mouka a víno. Vrak byl objeven roku 1967 místním potápěčem. Hrad v Kyrenii dominuje scénickému pohledu na město.
V přístavu je umístěno Národní umělecké muzeum se sbírkou nábytku, kuchyňských předmětů a textilií. V přízemí budovy je umístěn lis na víno.

Okolí města Kyrenie
Ruiny hradu Buffavento se tyčí asi 940 metrů nad mořem. Ve starověku se hrad nazýval Lví hrad. Byl totiž vystavěn kolem roku 1191 králem Richardem Lví Srdce. Lusignáni užívali hrad jako věznici.
Za návštěvu jistě stojí Alevkaya Herbarium - lesní stanice, jistě stojí za návštěvu. Nachází se mezi Esentepe a Degirmenlikem. Herbář vystavuje asi 1200 tuzemských druhů rostlin. Obsahuje i sbírku britského botanika Derycka Vineyoho, který napsal knihu Illustrated Flora of Cyprus, dokumentuje flóru na Kypru.
Vesnice Lapithos se nachází nedaleko Kyrenie, v příjemném stínu lesa. V devadesátých letech zničily velkou část lesa ohromné požáry. Vesnici Lapithos se naštěstí požár vyhnul. V minulosti byl Lapithos populárním místem pro cizince. Řekové a Turci zde žili v klidu, bez střetů až do roku 1974.
Poloostrov Kormakitis je sídlem křesťantské sekty Moronitů. Z poloostrova můžete zahlédnout břehy Turecka, které je vzdálené asi 60 kilometrů.
Hrad Svatý Hilarion (Agios Ilarion) vypadá jako z pohádky. Zahrady plné nádherných květin, hradní schody, cestičky proplétající se tajemnými zákoutími,… Hrad byl pojmenován po mnichovi jménem Hilarion, který byl vystěhován z Izraele. Žil a zemřel v jeskyni v horách nedaleko hradu. V 10. století byl v horách vystavěn kostel a klášter na místě, kde byl Hilarion údajně pohřben. Při prohlídce hradu budete procházet hradní kuchyní, královskými komnatami a kaplemi. Za zmínku stojí věž prince Jana. Legenda vypráví, že princ Jan z Antiochu shodil dva svoje bulharské osobní strážce z věže, protože odhalil jejich spiknutí a tak si zachránil život. Při jasném počasí můžete z hradu zahlédnout horu Taurus, která leží asi 100 km daleko v Turecku.


Zajímavé odkazy

Odkaz na severní pobřeží moře

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz