Dovolená Kypr


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kypr - navigace  
zájezdy Kypr Hotely a ubytování Kypr
Last minute Kypr Informace Kypr
Víza Kypr Fotogalerie Kypr
Mapy a průvodce Kypr Recenze hotelů Kypr
Diskuze Kypr Okružní plavby KyprKypr

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Larnaka a okolíLimassol a okolíPaphos a okolíPohoří Troodos-->LefkosiaKyrenie a okolíFamagusta a okolíSeverní Nicosia
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Lefkosia je hlavním městem Kypru a vždycky tomu tak bylo. Město je rozděleno na jižní část a severní část. Severní část patří tureckým okupantům, jižní patří kyperským Řekům. V létě bývá v tomto letovisku velké horko.
Lefkosia byla vystavěna na řece Pedieos. Město bylo nejdříve známo pod názvem Ledra a za byzantské doby prošlo velkým rozvojem. Benátčané vybudovali kolem celého města ochranné zdi. V roce 1570 Ottomané ale i přes to město dobyli. Pod nadvládou Ottomanů se rozvoj města pozastavil až do roku 1878, kdy nastoupila britská nadvláda a město se začalo opět rozrůstat. V roce 1963 bylo město rozděleno mezi Řeky a Turky. Rozdělení města, které proběhlo v roce 1974 při turecké invazi, platí dodnes.
Jediná univerzita Kyperské republiky funguje právě v Lefkosii. Byla založena roku 1989 a v roce 1992 přivítala své první studenty. Univerzita má čtyři fakulty, dvanáct oddělení a archeologické výzkumné středisko.

opevnění opevněníOpevnění kolem města vybudoval Francesco Barboaro podle návrhu inženýra Ascanio Savorgnana. Opevnění se skládalo ze zdí a jedenácti ochranných věží. V jižním sektoru stále stojí pět z věží – Tripoli, D´Avila, Constanza, Podocataro a Caraffa. Bašta Flatro je v současnosti okupována tureckou, řeckou a britskou armádou současně. Bašta Loredano, Barbaro, Quirini, Mula a Roccas patří k území severní Nicosie. Bašty a opevnění se zachovali ve velmi dobrém stavu, většina z nich je v současnosti používána jako parkoviště, pro venkovní koncerty a pro odpočinek. Opevnění má tři brány: Famagusta Gate na východě, Kyrenia Gate na severu a Paphos Gate na západě. Brána Paphos byla Benátčany nazývána Porta Domenica. Brána Famagusta je nejvíce zachována ze všech tří vstupních bran. Má krásně zdobené dřevěné dveře. V roce 1981 byl opravena a v současnosti slouží jako koncertní nebo výstavní sál.
Ve městě můžete navštívit Kyperské muzeum, ve kterém je umístěna sbírka historických předmětů a informace o archeologických nalezištích na Kypru. Sbírka obsahuje například dva kamenné lvy a tři sfingy, které byli nalezeny v Tamassos Necropolis v oblasti Mesaoria nebo figurky z terakoty, nalezené v Agia Irini, severně od Morfou.
V severní části jižního území města patří k nejnavštěvovanějším místo Karpasia Restaurant, ruiny bývalé slavné restaurace. Dnes zde stojí policejní stanice a místo slouží pro odpočinek a k procházkám. Naleznete tu modro-bíle natřenou stěnu, na které grafitti zobrazují vraždu tří kyperských Řeků při turecké demonstraci, která proběhla roku 1996 nedaleko odtud. Turisté mohou přejít na severní stranu ostrova patřící kyperským Turkům přes hranice, které jsou asi 300 kilometrů dlouhé. Hranice se jmenuje „zelená čára“ – The Green line. Na území zelené čáry se nachází krásná výhlídka Lidras St. Lookout, odkud si můžete prohlédnout celé město. Ve stěnách domů stojících poblíž vyhlídky můžete spatřit díry od nábojů, které byly použity 20. června 1974. Fotografování je zde zakázáno. Dále narazíte na součást opevnění města, baštu Roccas, která je unikátní na celém Kypru. Nachází se asi 200 metrů jižně od „Ledra palace hotel crossing“.
Kostel svatého katolického kříže – Holy Cross Catholic Church stojí kousek od Paphoské brány. Kostel byl postaven v roce 1872 a je největším kostelem ve městě. U kostela bylo vybudováno Marble Mausoleum na památku řecké války v boji o nezávislost.
Mešita Bayraktar se nachází na místě, kde prolomili Turci v roce 1570 stěny opevnění. Mešita byla vždy cílem teroristů. Na počátku šedesátých let zničil teroristický útok mešitu i sousedící hroby. V roce 1999 byla dokončena oprava mešity a ta znovu otevřela svoje brány pro veřejnost.
mešita Omeriye mešita Omeriye
Mešita Arablar původně sloužila lidem jako kostel Stavros tou Misirikou. Nedaleko odtud najdete malé historické muzeum. Součástí starého města je Laiki Yitonia – v překladu „populární sousedství“. Tato čtvrť je zaplněna restauracemi, obchody se suvenýry a kavárnami. V centru této čtvrti lze navštívit malé kyperské muzeum šperků. Představuje nám historii šperkovnictví od konce 19. století.
V jedenáctém patře ve věži Shakolas na rohu Lidras a Arsinoi se nachází místní observatoř. Je to jediné místo, odkud můžete pohlédnout na celou Lefkosii.
Ve 14. století postavená mešita Omeriye byla zničena Turky v roce 1570. Mešita je sídlem muslimů a byla opravena. Na ulici Patriarhou Grigoriou najdete Dragoman Hatzigeorgakis Muzeum. Dragomanem se nazýval kdysi tlumočník, který překládal rozhovory při jednání mezi Ottomany a ortodoxními autoritami. Dragoman Kornesiso byl člověk, který měl na Kypru velký mocenský vliv a byl vlastně nejmocnějším mužem ostrova. V roce 1804 byl vyhoštěn z Kypru a o pět let později se z exilu vrátil. Jeho majetek byl zkonfiskován a on byl odsouzen.
Budova arcibiskupského paláce (Archbishop´s Palace), vystavěná Benátčany, byla dějištěm neshod a mocenských bojů v období 1956 až 1974. V roce 1974 byla budova při turecké invazi poničena.

klášter Makarios klášter MakariosVýstavní komplex Makarios Cultural Foundation na Plateia Arhiespikopou Kypriaou se skládá ze tří hlavních výstavních částí. Evropská galerie prezentuje 120 olejomaleb vytvořených v období od 16. až do 19. století. Do sbírky patří díla od Rubense, Van Dycka, Tintoretta, Lorraina a Delacroixe. Galerie Greek Independence War obsahuje mapy a malby osob.
okolí kláštera okolí klášteraVše souvisí s řeckou válkou za nezávislost, která probíhala v roce 1821. Byzantské umělecké muzeum má největší kolekci ikon na Kypru. Sbírka obsahuje asi 220 kusů ikon z období od 5. do 19. století. Nejznámější pochází ze 12. století a zobrazuje Ježíše a Pannu Marii. Ikona byla převezena z kostela Panny Marie z Arakasu v Lagoudeře. Další známou ikonou je „zmrtvýchvstání“ pocházející ze 13. století. Ta byla nalezena v klášteře Lambadistis v Kalopanayiotis.
Kousek od Makarios Cultural Foundation najdete národní umělecké muzeum – Folk art Muzeum (muzeum lidového umění). Budova muzea pochází z 15. století. Ve sbírce muzea objevíte národní oblečení, keramiku, výrobky z kovu, národní kresby, výrobky z kůže a ze dřeva.
Národní bojové muzeum (National struggle muzeum), vystavěné nedaleko odtud, obsahuje sbírku dokumentů, fotografií a ostatních vzpomínkových předmětů na období 1955 – 1959, kdy probíhal národní boj proti britské okupaci.
Lefkosia Municipal Arts Centre je malé umělecké muzeum. Najdete zde kromě sbírky uměleckých obrazů i sbírku moderního oblečení, nábytku, fotoaparátů a aut.
Kostel Panagia Hrysaliniotissa je zasvěcen Panně Marii. Předpokládá se, že tento kostel je nejstarším byzantským kostelem v Lefkosii. Byl postaven královnou Helenou Paleologos v roce 1450. Staré originální ikony zdobící kostel byly renovovány.

Okolí Lefkosie
Na první pohled se zdá, že v okolí Lefkosie není co k vidění. Rovinatou oblast Mesaoria je nejlépší navštívit v zimních a podzimních měsících, kdy zde vládne příjemné klima. V oblasti bylo objeveno pár archeologických nalezišť, kostelů a klášterů. Ve vesnicích můžete poznat život obyčejného obyvatele Kypru.
Starověký Tamassos se nachází asi 17 kilometrů jihozápadně od Lefkosie, poblíž vesnice Politiko. Sláva Tamassosu spočívá hlavně v tom, že se zde těžila hornina měděnec Copper, podle kterého vznikl název celého ostrova. Měď se zde zpracovávala od 7. století před naším letopočtem. Na místě objevené hroby pochází již ze 6. století.
Klášter Agiose Irakleidiose se nachází poblíž Tamassosu. V Tamassosu se narodil Irakleidios, který byl na svém putování po ostrově doprovázen svatým Pavlem a Barnabášem. Stal se prvním biskupem Kypru. V době jeho biskupského působení se stalo prý mnoho zázraků. Původní kostel byl založen v 5. století před naším letopočtem, ale klášterní budovy byly znovu postaveny až v 18. století našeho letopočtu. Klášter je zdoben barevnými freskami a ikony.

obrovské džbány obrovské džbányRovina ležící mezi Kyrenia range na severu a pohoří Troodos na jihu se nazývá Mesaoria. Název Mesaoria znamená v překladu z řečtiny „mezi horami“. Malé vesnice v rovinaté oblasti Mesaoria jsou cílem mnoha turistů. Do této oblasti je výhodné vyjet vlastním nebo pronajatým automobilem.
Nejnavštěvovanější vesnicí této oblasti je Pera, roztomilá malá vesnička. Staré domy se starými dřevěnými dveřmi, obrovské staré kamenné nádoby,.. Další vesničky jsou Agia Marina, Orounda a Peristerona. Všechny místa jsou ideální pro milovníky fotografování.Zajímavé odkazy

Odkaz na kyperskou univerzitu
Odkaz na NP Athalassa

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz