Dovolená Kypr


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kypr - navigace  
zájezdy Kypr Hotely a ubytování Kypr
Last minute Kypr Informace Kypr
Víza Kypr Fotogalerie Kypr
Mapy a průvodce Kypr Recenze hotelů Kypr
Diskuze Kypr Okružní plavby KyprKypr

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Larnaka a okolíLimassol a okolíPaphos a okolí-->Pohoří TroodosLefkosiaKyrenie a okolíFamagusta a okolíSeverní Nicosia
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

pohoří Troodos pohoří TroodosNejvyšší horou pohoří Troodos je hora Olympus, vysoká 1952 metrů nad mořem. Je zároveň také nejvyšší horou Kypru. Návštěvníci by měli strávit nejméně týden v pohoří Troodos, aby měli dostatek času vychutnat si krásy hor a poznat místní faunu a flóru. Pohoří je pokryto borovicemi a je křižováno tisícem horských silniček a cest. Staré kláštery a kostely pocházející z období přibližně 15. století se ukrývají mezi horami. Jsou zdobeny krásnými freskami. K cestování v oblasti Troodos se doporučuje používat raději vlastního automobilu než hromadné dopravy. Troodos se rozděluje na tyto oblasti:

1. Troodos Central
Centrální oblasti dominuje hora Olympus, okolo které jsou vybudovány turistická stanoviště.
Od začátku ledna do konce března můžete na hoře Olympus lyžovat. Pro turistiku je nejlepším obdobím jaro a léto. Hlavním turistickým centrem oblasti je vesnice Pano Platres.
V městečku Troodos najdete pouze pár restaurací. V jeho okolí je v horách ukryto velké množství malých horských vesniček, ve kterých turisté naleznou většinou jen pár restaurací a ubytovacích zařízení. Kromě horské turistiky se tu můžete projet na koni nebo si půjčit horská kola. Pro děti tu byl postaveno obrovské hřiště.
Prodromos je malinká vesnička západně od Troodos. Je nejvýše položenou vesnicí na ostrově Kypr, a to ve výšce 1400 metrů nad mořem.
Vesnice Omodos je hlavním centrem výroby vína. Kolem dokola pokrývají hřebeny kopců vinice a mezi nimi se krčí tradiční kamenné domky. Neobvyklé je, že vesnička Omodos byla vystavěna kolem byzantského kláštera Moni Timiou Stavrou (klášter Svatého kříže), který byl vybudován okolo roku 1150 a v 19. století byl renovován. Dnes v klášteře naleznete restaurace, obchůdky se suvenýry a s vínem.
Nedaleko odtud stojí klášter ze 13. století Trooditissa. Byl vystavěn u jeskyně, ve které byla objevena překrásná magická ikona. Ikonu střežily do konce života dva poustevníci.

2. Marathasa Valley
Údolí Marathasa je známé proto, že zde vyvěrají teplé prameny. Údolím protéká řeka Setrahos a vtéká do zátoky Morfou. Nejvíc na vás údolí zapůsobí, pokud jím budete projíždět od severu. Obzvláště na konci cesty, kdy se před vámi vynoří krásné obrazy horských vesniček.
Vesnice Pedoulas se nachází v jižní části údolí a je hlavním turistickým centrem. Minerální voda zpracovávaná v tomto městečku se prodává po celém Kypru. V dolní části osady byl vystavěn v roce 1474 kostel archanděla Michaela – the Church of Arhangelos Mihail.
Ve vesnici Kolopanayiotis si můžete udělat příjemnou zastávku na cestách po okolí a občerstvit se v restauraci nebo navštívit byzantský kostel. Kostel Agios Ioannis Lambadistis se nachází v kopcovitých serpentinách. Pochází z doby mezi 11. a 15. stoletím a patří mezi jeden z nejzachovalejších troodoských kostelů. Uvnitř zdobí kostel nádherné barevné fresky. Nejkrásnější z nich pochází ze 13. století. V latinské kapli zobrazuje nejzachovalejší freska Akathistose a návrat Magi.

klášter v Kykkosu klášter v KykkosuNejbohatší a nejznámější kyperská náboženská skupina má sídlo v klášteru - The Panagia of Kykkos Monastery ve vesničce Kykkos. Zakladatel kláštera byl Isaiah, který žil v 11. století poblíž kláštera v malé jeskyni. Legenda říká, že jednoho dne při lovu potkal Isaiaha byzantský administrátor Kypru Manouil Voutomytis. Isaiah ale odmítl s Voutomytisem mluvit, což Administrátora velmi rozzlobilo. Později postihla Lefkosii epidemie a Voutomytis onemocněl. Vzpomněl si na poutníka Isaiaha a dal pro něj poslat se slovy odpuštění. Dal Isaiahovi poslední šanci pod podmínkou, že ho uzdraví. Mezi tím přišel k Isaiahovi Bůh a poradil mu, že Voutomytis musí dát na Kypr přinést obrázek Svaté panenky Marie z Konstantinopole. Ikona byla namalována apoštolem Lukášem. Obrázek byl na Kypr dovezen s požehnáním Alexiose I. Komninose, byzantského panovníka v Konstantinopoli. Panovník byl poté uzdraven. Od té doby je obrázek ochraňován v kykkoském klášteře. Klášter je vyzdoben překrásně barevnými mozaikami.
Další zajímavostí Kykkosu je Byzantské muzeum, jehož sbírka byzantských předmětů je opravdovým pokladem. Prohlídka muzea vám může zabrat i několik hodin.
Za návštěvu stojí ještě hrobka arcibiskupa Makariose III., která je umístěna asi 2 kilometry od Kykkosu na kopci Throni. Pod kopcem naleznete ikonu zobrazující panenku Marii. Výhled do okolní přírody je úchvatný.


malba v Kykkosu malba v Kykkosu
3. Údolí Solea - The Solea Valley
Údolím Solea protéká řeka Karyiotis, která je lemována spoustou restaurací a tábořišť. V hlavní vesnici Kakopetria naleznete banku, benzínovou stanici, ubytovací a restaurační zařízení. V překladu znamená název vesnice kaki petra – „zlý kámen“. Legenda vypráví, že žulové kameny přinášely vesničanům štěstí. Jednoho dne, možná v průběhu zemětřesení, se však jeden balvan utrhl a zavalil šťastný pár mladých lidí. Od té doby se vesnice jmenuje Kakopetria. Agios Nikolaos tis Stegis – kostel svatého Nikolase leží asi 3 kilometry od vesnice. Pochází z 15. století a jeho střecha byla vyrobena speciálně tak, aby kostel ochránila před velkým množstvím sněhu. Překrásné fresky zdobící kostel zobrazují například Pannu Marii kojící Jezulátko. Před tím, než budete uvnitř kostela fotografovat požádejte o souhlas.
Asi 10 kilometrů od Kakopetrie naleznete kostel Panagia Forviotissa, který patří mezi památky chráněné mezinárodní organizací UNESCO. Kostel je zdoben překrásnými zachovalými freskami. Styl a motiv fresek zobrazuje několik uměleckých generací. Vybavení kostela pochází většinou ze 14. a 15. století.Zajímavé odkazy

Odkaz na "Cesta za vínem"
Odkaz na NP Troodos Central
Odkaz na Pitsylia
Odkaz na Platres

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz