Dovolená Kypr


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky




  Kypr - navigace  
zájezdy Kypr Hotely a ubytování Kypr
Last minute Kypr Informace Kypr
Víza Kypr Fotogalerie Kypr
Mapy a průvodce Kypr Recenze hotelů Kypr
Diskuze Kypr Okružní plavby Kypr



Kypr

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Larnaka a okolíLimassol a okolí-->Paphos a okolíPohoří TroodosLefkosiaKyrenie a okolíFamagusta a okolíSeverní Nicosia
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Paphos je příjemné a přátelské město. V oblasti kolem Paphosu se nachází mnoho důležitých archeologických nalezišť. Ulice Paphosu lemují palmy, pobyt zpříjemňuje osvěžující vánek.
Nea Paphos nebo-li nový Paphos nebo-li Kato Paphos byl založen ve 4. století před naším letopočtem. V dalších sedmi stoletích se Nea Paos stalo důležitým strategickým místem pro Ptolemainovce. Původně bylo město obehnáno hradbami a zabíralo území o rozloze asi 950 000 m2. Později bylo město zničeno velkým zemětřesením. V současnosti na tomto nalezišti stále probíhá objevování historických památek. Komplex budov Agora (forum) a Asklipieion byl vybudován ve 2. století před naším letopočtem a byl nazýván srdcem města. Asklipieion sloužil jako ozdravné centrum.

Druhá nejoblíbenější paphoská atrakce je opravdu zajímavá sbírka krásně barevných mozaik umístěná jižně od Agory – Paphoská mozaika. Mozaiky byly objeveny v roce 1962. Budova, kde jsou mozaiky umístěny nese název Dionysosův dům – House of Dionysos, a to proto, že je tu velký počet mozaik, zobrazujících boha vína Dionysose. Jedna ze zajímavých mozaik znázorňuje Pyramose a Thisbe, další čtvero ročních období. Mozaiky byly nejvíc úchvatné, když se pokropily vodou. Pak začaly jejich barvy opravdu zářit.
Budovy Theseusova vila (Villa of Theseus) a Aionův dům (House of Aion) byly postaveny z kamenů nalezených na tomto místě. Dům Aionův je pojmenován podle boha Aiona. Je v něm krásná mozaika ze 4. století, která zobrazuje hrdinu Theseuse v boji s Minotaurem. Theseusova vila sloužila jako soukromá rezidence již ve 2. století. Bylo v ní objeveno 1400 m2 mozaik.
Saranta Kolones Fortress je pevnost vystavěná ve 12. století našeho letopočtu. Byla zničena zemětřesením v roce 1222. Dnes můžeme vidět jenom zbytky věže a zdí.
Hrob Agia Solomoni se nachází nedaleko pohřebiště, používaného v dobách Antiochuse IV. Epiphanese. Ve 12. století byla hrobka používána jako kostel. To dokazují stále dobře viditelné fresky na zdech.
Křesťanské katakomby jsou ukryty v hoře Fabrica a pocházejí z helénistického období. Vnitřek katakomb je nádherně vyzdoben freskami zobrazujícími křesťany.

ruiny křesťancké baziliky ruiny křesťancké bazilikyKřesťanská bazilika vystavěná ve 4. století našeho letopočtu byla opravdu krásnou stavbou. V roce 653 jí ovšem zničili Arabové. Zůstaly zde zelené sloupy a mozaiky, které zdobily podlahy kostela. Na místě byl později postaven nový, malý kostel Agia Kyriaki.
Přístav v Paphosu pochází z roku 1391. O sto let později byl zničen Benátčany. V nově vybudovaném přístavu je nádherná vyhlídka na moře a okolí.
Paphos Aquarium - paphoské aquarium je domovem různých druhů podmořských živočichů.
Hroby králů byly objeveny asi 2 kilometry severně od Kato Paphos, na skalnatém místě, odkud je krásná vyhlídka na moře. Byli zde pohřbeni obyvatelé Paphosu v helénistickém a románském období. Objeveno bylo celkem sedm hrobů. Ve stěnách hrobů byly vybudovány úkryty, kam se schovávalo tělo zemřelého.
Archeologické muzeum v Paphosu vlastní sbírku předmětů z doby neolitické až po 18. století. Sbírka zahrnuje výrobky ze skla, mince, nářadí, keramiku, různé druhy džbánů, figurky psů a sošky. Toto muzeum stojí za návštěvu více než kterékoli jiné v Paphosu.
Byzantské muzeum je malé muzeum, která má ve své sbírce ikony z 13. a 14. století, dokumenty apod.
Etnografické muzeum je soukromé muzeum, které vlastní sbírku mincí, tradičního oblečení, kuchyňského nářadí a amfor.
Afroditin útes (aphrodite´s rock) Petra tou romiou
Útes se nachází na jižním pobřeží nedaleko Paphosu. Můžete navštívit turistický pavilon. Chladnými vás určitě nenechá romantický západ slunce. Bývá tu velký ruch. Koupání v místní zátoce není příliš bezpečné, díky spodním proudům.
V údolí, které je obklopeno ze tří stran horskými svahy, naleznete klášter Neöphytos ze 16. století. Prý se tu usadil v roce 1159 jako poustevník světec, který tu žil až do roku 1214.



Zajímavé odkazy

Odkaz na "Cesta za vínem"
Odkaz na NP poloostrov Akamas
Odkaz na pláže v okolí Paphosu
Odkaz na Stavros tis Psokas

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy






Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz