Dovolená Kypr


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kypr - navigace  
zájezdy Kypr Hotely a ubytování Kypr
Last minute Kypr Informace Kypr
Víza Kypr Fotogalerie Kypr
Mapy a průvodce Kypr Recenze hotelů Kypr
Diskuze Kypr Okružní plavby KyprKypr

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

Larnaka a okolí-->Limassol a okolíPaphos a okolíPohoří TroodosLefkosiaKyrenie a okolíFamagusta a okolíSeverní Nicosia
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

gladiátoři gladiátořiNejvětší město ostrova Kypr Limassol je zároveň i nejdůležitějším přístavištěm. Říká se, že město nikdy nespí a že je to město s duší. Od roku 1974 se velmi rychle rozrůstá, hlavně díky turistickému ruchu.
Město založil Richard III. Lví srdce v roce 1191. Město prosperovalo přes 200 let. Pak ale začalo upadat. Roku 1426 dosáhlo úplného úpadku díky Saracénům. Pod tureckou nadvládou prožilo město období útlumu.
Nejznámější turistickou atrakcí Limassolu je místní hrad Limassol a muzeum. Hrad byl vybudován ve 14. století. Usadil se tu král Richard III. Lví srdce. Dokonce se v kapli hradu oženil se svojí snoubenkou Berengariou, královnou Anglie. Hrad je vystavěn v byzantském stylu. Obklopují ho nádherné zahrady, ve kterých můžete najít starý lis na olivový olej. Lis pravděpodobně pochází z období mezi 7. až 9. stoletím. Byl nalezen nedaleko Limassolu u kamenného mlýna v Dounettisu. Medieval Muzeum (muzeum středověku) umístěné v hradu uchovává byzantské a středověké předměty zahrnující mimo jiné i tureckou keramiku, zlaté předměty užívané v kostelech, zbraně a oblečení. Ze střechy hradu je úchvatná vyhlídka do okolí.

mešita Djam Djedid mešita Djam DjedidPokud chcete navštívit mešitu Kebir Cami je doporučováno dodržovat pravidla a při vstupu zanechat boty venku a být zahalen. To platí obzvláště pro ženy.
Archeologické muzeum se nachází na rohu ulic Vyronos a Kaningos. Sbírka muzea shromažďuje poklady z neolitické doby, jako třeba keramiku, šperky a olejové lampy.
Folk Art Muzeum (muzeum lidového umění) se nachází na ulici Agiou Andreou 253. Představuje dřevěné výrobky, tradiční oblečení, šperky a předměty používané v domácnosti.
Pobavení, pohyb i odpočinek můžou prožít malí i velcí turisté ve vodním parku WET´a WILD se spoustou skluzavek, tobogánů a ostatních atrakcí.
Po náročném dni plném aktivit se můžete uklidnit a odpočinout si v místních lázních Hammam. Můžete podstoupit uvolňující masáž nebo navštívit perličkovou koupel či saunu.


Okolí Limassolu
Archeologické naleziště starověkého Kourionu se nachází asi 19 kilometrů na západ od Limassol. Je to pravděpodobně jedno z nejnavštěvovanějších míst na Kypru. Pro toho, kdo má rád klid, se doporučuje návštěva tohoto místa časně zrána nebo pozdě odpoledne. Osada Kourion vystavěná na útesech měla strategickou pozici, zejména pro pozorování moře. Ve 13. století před naším letopočtem se město velmi rychle rozvíjelo. Na území se nachází několik historicky důležitých znovuobjevených budov. Křesťanská bazilika postavená v 5. století před naším letopočtem nám dokazuje vliv křesťanství na Kourion.
Episkopi je název místa, kam se přemístili obyvatelé Kourionu spolu s prvním biskupem osady pod nátlakem místních pirátů. Originální amfiteátr byl zničen ve 3. století našeho letopočtu velkým zemětřesením. Později byl opraven. Naskýtá se z něj nádherná vyhlídka na moře. V současnosti se používá pro kulturní akce, jako je jazzový festival, koncerty kyperských skupin apod.
Rovněž zde najdete soukromou rezidenci Annexe of Eustolios, jejíž vznik je datován na 5. století našeho letopočtu. Podlahy vily jsou ozdobeny překrásnými mozaikami s křesťanskými motivy. Zajímavý je Dům Gladiátorů – House of the Gladiators, jehož podlahy jsou také zdobeny mozaikami znázorňující gladiátory. Mezi nimi naleznete i gladiátory Hellenikose a Margaritise.

kostel Khataliti kostel KhatalitiThe Sanctuary of Apollon Ylatis – svatyně Apollona Ylatise je druhý komplex budov objeven asi 2 kilometry od Kourionu. Byl vybudován v 8. století před naším letopočtem na počest boha Apolla, který byl bohem lesa. V hlavní svatyni podpírají stropy obrovské sloupy. Dále se komplex skládá ze sportovní arény, koupelny, kněžské čtvrti a stadiónu pro 6000 lidí.
Kourion muzeum je malé muzeum ve vesnici Episkopi. Sbírka zahrnuje předměty nalezené v Kourionu a ve svatyni Apollo Ylatis. Muzeum založil archeolog George McFadden.

Hrad Kolossi umístěn mezi vinicemi a vesnickými domky pochází ze 13. století. Místo je známo už z dob, kdy se král Richard Lví srdce oženil s Berengarií poblíž Limassolu. Vědci odhadují, že v té době ale hrad ještě neexistoval. Předpokládá se, že hrad vybudoval král Hugo I., známý také jako rytíř Hospitaller, někdy kolem roku 1210. Hrad se stal jeho hlavním sídlem. Roku 1310 se král opět přestěhoval, tentokrát na ostrov Rhodos. Za vlády Huga I. hrad a jeho okolí velmi vzkvétalo. Pěstovalo se zde hroznové víno, ze kterého se vyráběl lahodný mok známý ještě v současnosti pod názvem Commandaria. V letech 1425 až 1426 ovšem ničivé tažení Mameluků poničilo vše, co se zničit dalo. V roce 1454 postavil na místě starého hradu nový hrad Luise de Magnac. Jeho otisky rukou jsou zvěčněny na východní stěně hradu. V roce 1933 byl hrad opět opraven a přestavěn. Byla v něm vybudována továrna na zpracování cukrové třtiny.

Poloostrov Akrotiri
V roce 1960 získal Kypr nezávislost, přesto si však britské jednotky vymohly území o rozloze 158 m2. Tato území jsou známa pod názvem Sovereign Base Areas. Britská armáda je užívá pro vojenské účely. Jedno z těchto území je právě na poloostrově Akrotiri. Upozornění o tom, že území je vojenským územím, je nápis SBA. Území se skládá z vojenského tábora, najdete zde zelená hřiště, hřiště na kriket a domy a restaurace pro vojáky. Lákadlem pro turisty mohou být citrusové plantáže Fassouri. Vytvářejí příjemné a osvěžující prostředí. Další turistickou atrakcí je na tomto území klášter Svatého Nikolase – Holy Monastery of Saint Nicholas of the Cats. Je umístěn u solného jezera a dostanete se k němu po prašné cestě z Akrotiriu. Klášter byl vybudován roku 327 prvním byzantským guvernérem Kypru Kalokerosem. Zátoka Akrotiri je proslavena jako Kočičí zátoka. Bylo sem převezeno velké množství koček, kvůli hlodavcům. Ke klášteru patří malý kostelík ze 13. století. Klášter prošel velkou renovací v roce 1983.
Starověký Amathous je archeologické naleziště objevené asi 11 kilometrů od Limassolu.
Amathous bylo jedním ze čtyř království na Kypru. Další království byla Salamis, Paphos a Soloi. Legenda vypráví, že město bylo založeno Kinyrasem, synem Apolla a Paphose. Kinyras prý představil Kypru kult Afrodity. V roce 1191, po příchodu krále Richarda na Kypr, bylo město již v úpadku a přestalo existovat. Na místě je mapa, která vám přiblíží, jak bylo město přesně rozestavěno. Byli tu nalezeny zbytky křesťanské baziliky, Akropole a také starověkého přístavu. V létě se tu pořádají různé druhy koncertů.Zajímavé odkazy

Odkaz na "Cesta za vínem"
Odkaz na Paphos
Odkaz na pláže v okolí Limassolu

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz