Dovolená Kypr


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kypr - navigace  
zájezdy Kypr Hotely a ubytování Kypr
Last minute Kypr Informace Kypr
Víza Kypr Fotogalerie Kypr
Mapy a průvodce Kypr Recenze hotelů Kypr
Diskuze Kypr Okružní plavby KyprKypr

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Historicky zajímavé

-->Larnaka a okolíLimassol a okolíPaphos a okolíPohoří TroodosLefkosiaKyrenie a okolíFamagusta a okolíSeverní Nicosia
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Říká se, že Larnaka je bránou do Kypru. Je to vlastně první místo, které návštěvník spatří při návštěvě ostrova, a to proto, že je zde letiště. Larnaka je největší město východní oblasti ostrova. První osadníci ostrova se usadili právě nedaleko Larnaky. Město bylo založeno někdy mezi 11. a 14. stoletím před naším letopočtem. Mělo velký přístav sloužící k vývozu mědi a ostatních kovů vytěžených v pohoří Troodos. Město prošlo hrůzným ničením Peršanů v řecko-perské válce.
Kimon z Athén přijel do Larnaky roku 450 před naším letopočtem, zemřel ale ještě před vstupem do města. Známý athénský filozof Zenon z Kitionu se narodil právě v Larnace.
Lazarus přinesl do Larnaky křesťanství a stal se prvním knězem ve městě.
Současná Larnaka byla vybudována na místě starověkého Kitionu. Zbytky starého města naleznete v areálu Areal II, asi 1 km od centra města. Nápisy a štítky vám přiblíží historii města a popíšou archeologické nálezy a jejich hodnotu. Dnes je Larnaka důležitým turistickým centrem.V zátoce Larnaka je vybudována spousta hotelů a restaurací. Larnaka je domovem pro mnoho cizinců. Žijí zde uprchlíci z Libanonu, kteří sem přišli kvůli nepokojům v jejich zemi v osmdesátých letech. Cizinecké vlády užívaly raději Larnaku jako základnu pro svoje konzulátní úřady, než méně přístupnou Lefkosii.
V archeologickém muzeu je shromážděna sbírka keramiky nalezené v ruinách starověkého Kitionu. Je tu zrekonstruovaná hrobka z Hirokitie a románské skleněné výrobky. Hirokitia bylo neolitické sídliště již od 7. do 4. tisíciletí před n. l. Je jedním z nejdůležitějších prehistorických nalezišť ve východním Středomoří. V současnosti je odkryta jen část naleziště, které je pro budoucnost velmi významné nejen z hlediska archeologie.mešita Cami Kebir mešita Cami Kebirpevnost v Larnace pevnost v LarnaceMezi řeckou a tureckou čtvrtí stojí mešita Grand Mosque (The Cami Kebir). Byla vybudována v 16. století jako latinský svatý kostel, v 19. století byla restaurována. V současnosti slouží muslimské komunitě.
Přístaviště Larnaka bylo vybudováno Ottomanem kolem roku 1605. Najdete zde malé Medieval Museum, které se používá i jako koncertní sál. Natural History Museum vlastní kolekci, která dokumentuje život na Kypru. Vystavují se zde obrázky různých druhů živočichů a rostlin žijících na Kypru.
The Pierides foundation muzeum je soukromý majetek rodiny Pieridesů. Dimitrios Pierides zveřejnil svojí soukromou sbírku archeologických nálezů v roce 1839. Sbírka obsahuje historické předměty nalezené po celém Kypru. Jsou seřazeny chronologicky podle doby původu. Do sbírky patří například fascinující románské výrobky ze skla.

kostel Agios Lazaros kostel Agios LazarosV jižní části města Larnaky se tyčí kostel Agios Lazaros, který vystavěl v roce 900 byzantský císař Lev VI. Moudrý, přímo nad prázdným Lazarovým hrobem. Kostel byl užíván jak ortodoxní tak katolickou skupinou. U kostela je Byzantské muzeum, které shromažďuje sbírku relikvií, ikon a různých předmětů používaných v kostele.

Jezero Larnaka Salt Lake se nachází mezi městem Larnaka a mezinárodním letištěm. V zimě je jezero domovem tisícům plameňáků a ostatním druhům ptáků. V létě jezero vysychá a zůstává v něm jen tenká vrstva soli. Bohužel pro zpracování nemá sůl z tohoto jezera téměř žádnou hodnotu.
Za zmínku stojí významné islámské posvátné místo Hala Sultan, ležící na Slaném jezeře. Posvátné místo ukryté olivovníky a palmami skrývá hrob, kde jsou podle jedné verze uloženy ostatky tety proroka Mohameda. Byla ženou místodržícího z Palestiny a doprovázela manžela při dobyvatelském tažení na Kypr v roce 647. Při tomto tažení zemřela po pádu z mezka.

Přímo ve městě se můžete projít po místních plážích. Voda je tu sice čistá a písek jemný, ale opravdoví milovníci pláží a koupání v moři nebudou asi spokojeni. Pláže Cape Kiti nebo Perivolia nabízí rovnou pláž, ale nepatří mezi obzvlášť idylická místa.


vesnice Vavla u Lefkary vesnice Vavla u LefkaryOkolí Larnaky
V této oblasti si přijdou na své, ostatně jako na celém Kypru, milovníci archeologie.
U vesnice Kiti ležící jižně od Larnaky stojí kostel z 11. století Panagia Angeloktisti. Původně stál na místě kostel pocházející již z 5. století . V překladu znamená název kostela „vybudován anděly“. Naleznete v něm dochovanou mozaiku ze 6. století, která byla objevena až v roce 1952. Znázorňuje Pannu Marii s Ježíškem a anděla Gabriela a Michaela.
Na půl cesty mezi Larnacou a Limassolem se ukrývá v nadmořské výšce 668 m klášter Stavrovouni. Je pravděpodobně nejstarším klášterem na Kypru. Roku 327 ho prý založila císařovna Helena. Uložila v něm úlomek ze svatého kříže Kristova, který přivezla ze své poutě v Jeruzalémě. Ženy nemají do kláštera přístup.
Fanoušci archeologie by měli navštívit místo pocházející z neolitické doby – Hirokitiu. Hirokitia je chráněna mezinárodní organizací UNESCO. Patří totiž mezi první sídliště na světě. Obyvatelé Hirokitie zde žili v blátěných chatrčích. Předpokládá se, že přišli z Anatolie v Libanonu. Můžete zde vidět velkou stěnu, za kterou se ukrývá 60 domků, které tu byly objeveny.
Pano Lefkara a Kato Lefkara jsou horské vesničky velmi důležité pro vývoz a dovoz zboží. Při procházce vesnicí vás budou pozorovat ženy sedící před dveřmi svých domků. Najdete zde muzeum tradičních výšivek a kovářského opracování stříbra (Traditional Museum of Embroidery a Silver-Smithing), které určitě stojí za návštěvu.
Kousek od vesničky Pyrga stojí královská kaple - Chapelle royale, která je zasvěcená Svaté Kateřině. Byla postavena roku 1421 latinským králem Janusem. Uvnitř kaple se nachází fascinující fresky znázorňující Lazara, poslední večeři Ježíše apod.


Zajímavé odkazy

Odkaz na NP Kavo Gkreko
Odkaz na pláže v okolí Larnaky
Odkaz na turistické stezky

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz