Dovolená Kuba


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kuba - navigace  
zájezdy Kuba Hotely a ubytování Kuba
Last minute Kuba Informace Kuba
Víza Kuba Fotogalerie Kuba
Mapy a průvodce Kuba Recenze hotelů Kuba
Diskuze Kuba Okružní plavby KubaKuba

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Zeměpisné informace

-->Obecné geografické informacePodnebí
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Chycená jako doutník mezi Floridou a Yucatánským poloostrovem, Kuba leží v srdci amerického středozemí, jižně od Obratníku Raka v Mexickém zálivu. Atlantický oceán se nachází na severu Kuby a Karibské moře na jihu. Havana se nachází 170 km od amerického Key West na Floridě, Pinar del Rio je cca 210 km severně od Yucatánu v Mexiku a Santiago de Cuba se nachází 270 km severovýchodně od Jamajky. 77 km široký letecký koridor dělí Kubu od Haiti. Kuba měří celkem 110.922 km2, což je rozloha srovnatelná s Bulharskem nebo trochu menší než americký stát Louisiana nebo Severní ostrov Nového Zélandu. Do Kuby by se pro srovnání vešly Skotsko, Severní Irsko a Wales. Kuba tvoří část Velkých Antil společně s Jamajkou, Haiti, Dominikánskou republikou a Puerto Ricem. Kuba je třikrát větší než Dominikánská republika a devětkrát větší než Jamajka, vlastně je stejně tak velká jako všechny karibské ostrovy dohromady.
S rozlohou 105007 km2 je hlavní kubánský ostrov 15. největším ostrovem na světě – 1250 km dlouhým a mezi 31 a 191km širokým. Vzdálenost mezi Cabo de San Antonio na západě k Punta de Quemado na východě je totožná se vzdáleností mezi Paříží a Budapeští nebo Nashville a Miami. Krom hlavního ostrova krokodýlího tvaru je zde také ostrov Isla de la Yuventud (2.200km2) a více než 4195 nízko položených a většinou neobydlených korálových útesů a ostrůvků, což nám dává dalších 3715 km2 pevniny. Ostrovy tvoří čtyři skupiny : Archipiélago de los Colorados – severně od Pinar del Río, Archipiélago de Sabana – Camaguey (nebo Jardines de la Reina) – severně od Villa Clara a Ciego de Ávila, Archipiélago de los Jardines de la Reina - jižně od Ciego de Ávila a Archipiélago de los Canarreos nacházející se kolem Isla de la Yuventud. Kubánské pobřeží měří 5746 km a naleznete zde více než 200 zátok a 289 přírodních pláží. Pláže na severu Kuby jsou delší a bělejší s vlnami vhodnými pro surfování a potápění, na jihu je spíše bouřlivé tmavé moře s mořskými úhoři. Zalesněné hory tvoří více jak třetinu kubánského území, planiny používané pro pěstování cukrové třtiny a jiných plodin tvoří zbytek. V Pinar del Rio naleznete pohoří Cordillera de Guaniguanico dlouhé 175 km zahrnující Sierra de los Órganos a Sierra del Rossario s nejvyšším bodem 699 m, ve středu ostrova se nachází průměrně vysoké pohoří Sierra del Escambray známé jako Sierra de Guamuhaya, které dosahuje výšky až 1140 m. Jihovýchodně v rovinách se nachází tzv. hory Orientu s nejvyšším bodem Kuby Pico Turquino 1972 m. 7200 m hluboký Kajmanský pás prochází mezi Kubou a Jamajkou a tvoří hranici mezi severoamerickou a karibskou deskou, jejichž kolize příležitostně vytvoří drobné zemětřesení na Kubě. V porovnání Velký bahamský pás mezi Kubou a Bahamskými ostrovy je relativně mělký. Tektonické pohyby v historii, které ostrov ovlivnily, daly vzniknout nádherným přírodním přístavům, jako jsou Cienfuegos, Santiago de Cuba a Guantánamo.
Z geografického hlediska může být Kuba rozdělena mezi pět regionů. Západní region od Pinar del Río do provincie Mantanzas, centrální region mezi Santa Clara a Ciego de Ávila, region Camaguey, východní region Oriente a severovýchodní region provincie Holguín. Pátým regionem je Isla de la Yuventud.
Velká jezera nebo říční toky na Kubě neexistují, ale bylo vybudováno 632 vodních reservoárů, které dohromady čítají více než 5 km2, pro potřeby zavlažování a zásobu vod. Ty se většinou čerpají z téměř neomezených zásob vody podzemní. Nejdelší kubánská řeka Cauto na severu od Bayama měří 343 km.


Průvodci a mapy


Havana...
Havana
335 Kč
Cuba...
Cuba - kapesní průvodce
119 Kč
Kuba...
Kuba - Multimediální DVD
99 Kč
Kuba...
Kuba II. DVD - Nejkrásnější místa světa
99 Kč
Kuba...
Kuba - průvodce
239 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz