Dovolená Kuba


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kuba - navigace  
zájezdy Kuba Hotely a ubytování Kuba
Last minute Kuba Informace Kuba
Víza Kuba Fotogalerie Kuba
Mapy a průvodce Kuba Recenze hotelů Kuba
Diskuze Kuba Okružní plavby KubaKuba

 --> Chcete do země jet? --> Kde se tam můžu ubytovat?

-->Info o možnostech ubytování
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Existuje nařízení, že všichni turisté se musí na letišti prokázat ubytovacím poukazem (voucherem), který zajišťuje minimální pobyt na tři noci. To způsobuje, že většina klientů si rezervuje kompletní zájezdy přes cestovní kanceláře a na Kubě téměř neexistuje individuální turistika. Tím pádem se také velmi často stává, ze se úředníci na letištích ani nenamáhají kontrolovat vouchery. Samozřejmě, je-li na vás vidět, že cestujete na vlastní pěst bez rezervace ubytování a nebude schopni se prokázat ubytovacím poukazem je jisté, že budete odesláni na přepážku hotelových rezervací, kde budete donuceni zakoupit si ubytování v nějakém zbytečně předraženém hotelu, který vám nebude vyhovovat. Chcete-li cestovat na vlastní pěst, doporučujeme rezervovat první tři noci přes hotelový řetězec Horizontes (www.horizontes.cu), jedná se o na celém ostrově rozšířený řetězec standardní kategorie se slušnými cenami. Samozřejmě také doporučujeme kontaktovat vaši cestovní kancelář, která vám pobyt na první noci zajistí včetně letecké dopravy.
Kempy
Na Kubě neexistuje žádná síť kempů a je velmi nepravděpodobné, že někdy uvidíte někoho, jak přespává ve stanu nebo dokonce v karavanu. To, co Kubánci nazývají „Campismo“ je nízko-rozpočtový prázdninový resort, který se skládá z několika betonových staveb a v každé z nich se nachází čtyři až osm dřevěných buněk se studenou sprchou. Matrace a povlečení není vždy zárukou. V Campismos obvykle naleznete i občerstvení, které většinou servíruje rýži, fazole a kořenovou zeleninu (je-li otevřeno). Většinu těchto kapacit naleznete poblíž moře nebo v horách. Campismos patří společnosti Empressa Nacional de Campismo Popular, jsou určené především pro Kubánce a jsou otevřené v závislosti na kubánských státních svátcích a prázdninách. Jsou otevřené také každý víkend. Upozorňujeme, že tyto ubytovací kapacity jsou velmi oblíbené a rezervace je nutné dělat dlouho dopředu. Máte-li zájem o pobyt v Campismu, navštivte rezervační kancelář, která se nachází v každém větším městě. Upozorňujeme, že někteří provozovatelé těchto kempů jsou k cizincům vyloženě nepřátelští, jiní naopak překypují ochotou pomoci v obtížných situacích. Ceny jsou velmi nízké, pohybují se kolem 5 USD za postel a noc. V případě, že budete chtít bydlet v buňce sami, budete muset zaplatit za všechny zbývající postele, dvoulůžkové buňky nejsou zpravidla k dispozici. Cestujete-li na vlastní pěst je nutné vás upozornit, že ani hromadná doprava není k těmto místům jednoduchá a proto doporučujeme pronájem kola, motocyklu nebo vozidla.
Znovu upozorňujeme, že použití těchto kempů není pro cizince běžné a může se stát, že vás do kempu nepřijmou, ani když budete mít zaplaceno. Častou odpovědí je, že je buď plno a došlo k chybě při rezervaci nebo že místo je pouze pro Kubánce.
Neoficiálním zástupcem společnosti je firma Cubamar (tel: 53-7-30-5536, fax: 53-7-33-3111, Paseo No 306 at 15, Vedado, Havana 4).
Cubamar operuje po celém ostrově sítí bungalovů pro cizince, které nahrazují Campismo a jsou taktéž cenově velmi přijatelné. Nejznámější je El Abra na Playa Jibacoa (mezi Havanou a Mantanzas), Agua Claras blízko Pinar del Río, Dos Hermanos ve Vinales atd. Hlavní sezóna je od poloviny července do konce srpna a od poloviny prosince do konce února. Rezervace je možná přes www.cubamar.cubaweb.cu.

Peso hotely
Levné, staré hotely jsou určené také pro Kubánce a jsou nazývány tzv. „peso hotel“ a to proto, že místním je v těchto kapacitách dovoleno platit lokální měnou (moneda nacional).
V minulosti se některým turistům také podařilo platit v místní měně, ale v dnešní době to již neplatí. Kubánci nejsou hloupí a rozhodně vás nenechají platit v místní měně a tím pádem vám zajistit 95 % slevu za pronájem pokoje. Stane-li se, jedná se pouze o dobrou vůli úředníka, který očekává, že při vašem odjezdu dostane velké spropitné a bylo by moudré ho nezklamat. Ceny v těchto zařízeních jsou pohyblivé a někteří úředníci vyžadují platbu v oficiálním kurzu jedna k jedné. Tím pádem se rázem stává kapacita předraženou a pobyt v ní není žádnou úsporou. Mnoho hotelů ale zaznamenalo poptávku zahraničních cestovatelů po levném ubytování a nabízí speciální pobyty za dolary, které se pohybují kolem 10 USD za dvoulůžkový pokoj. Upozorňujeme na skutečnost, že mnoho peso hotelů je špinavých, hlučných a ve velmi špatné kondici. Stává se, že ani neteče voda nebo nejde elektrický proud.
Výhodou je, že jsou bezpečné a téměř vždy mají skvělou polohu. Některé plážové peso hotely vás ani nepřijmou a to díky vládnímu nařízení o separaci místních a turistů. Samozřejmě tato skutečnost vám nebude oznámena, spíše obdržíte vysvětlení, že standard, který poskytují, není vhodný pro pobyt turistů. Každopádně je dobré si pokoj nejprve prohlédnout, než ho zaplatíte.
Stejně jako u kempů, i zde existuje levná varianta speciálně pro turisty. Jedná se o velmi levný hotelový řetězec Islazul s kapacitami stejně vybavenými, jako peso hotely. Výhodné ubytování také zajišťuje místní turistická organizace Gastronomía e Recreación.

Turistické hotely
Kuba disponuje zhruba 35000 pokoji ve 200 velkých hotelech. Každoročně je vybudováno přibližně 4000 nových pokojů. Turistické hotely jsou klasifikovány jednou až pěti hvězdičkami, ačkoliv je často nutné k oficiální klasifikaci přidat jednu až jednu a půl hvězdy, aby člověk alespoň přibližně docílil evropského standardu.
Pultové ceny nejluxusnějších hotelů jsou obvykle vyšší než by měly být . Tyto hotely se doporučují pouze jako součást tzv. package (balíček služeb od cestovní kanceláře), kdy se alespoň dá docílit nějaké rozumné ceny.
Novější, dražší hotely mají zpravidla mezinárodní management a jsou nejblíže k poskytování evropského standardu služeb, i v některých hotelech s kubánským managementem již existuje zahraniční koncept na poskytování kvalitních ubytovacích kapacit.
Máte na výběr mezi relativně levnými kapacitami určené vesměs pro Kubánce, hotely střední kategorie a resorty speciálně postavené pro zahraniční hosty. Resorty obvykle disponují klimatizací, vlastní koupelnou s toaletou, rádiem, kabelovou nebo satelitní televizí, telefonem a ledničkou nebo mini-barem. Nejluxusnější resorty nabízejí koupelnu s vanou a také sprchou. V závislosti na kategorii v ubytovacích kapacitách naleznete restauraci, rychlé občerstvení, bar, kabaret, noční klub, diskotéku, obchod se suvenýry, směnárnu, bazén, kadeřnictví, půjčovnu vozidel, mopedů nebo kol. Velké plážové resorty také nabízejí nepřeberné množství sportů.
Nejčastěji se v těchto kapacitách jedná o ubytování v pokoji v hlavní budově nebo v samostatně stojícím bungalovu. V některých případech může být nabídnut pokoj ve stylu apartmánu. Ve většině hotelu je povoleno nastěhování do pokoje kolem čtvrté hodiny odpolední, vystěhování z pokoje mezi polednem a druhou hodinou odpolední.

Ekologické resorty
Mnoho ekologických resortů na Kubě neexistuje, ale dají se najít. Spíše je jedná o velmi malé resorty se základními službami v horách nebo na nefrekventovaných plážích, vhodné pro nezávislé cestovatele. Informačně uvádíme několik příkladů: Pinar del Río: Villa Soroa, Hotel Moka, Cayo Levisa, Mantanzas: Hotel El Valle, Villa Guamá, Santiago de Cuba: Motel Gran Piedra a Holguín: Pinares del Mayarí.
Pronájem privátních pokojů
Od roku 1993, kdy bylo povoleno místním občanům vlastnit americké dolary, se pronájmy privátních pokojů staly velmi oblíbeným výdělkem. Privátní pokoje si můžete najmout ve všech větších městech a plážových oblastech. Vláda, která vlastní a virtuálně operuje všemi kubánskými hotely, resorty a kempy, tento rozvoj trhu příliš neuvítala a proto v červenci roku 1997 zavedla licencovaný poplatek pro pronajímatele. Tím snížila konkurenci mezi těmito kapacitami a státními hotely. Pronajímatelé musí nyní platit měsíčně poplatek ve výši 100 až 250 USD v závislosti na oblasti a počtu klientů. Dalších 45 USD musí pronajímatel zaplatit za vývěsní ceduli na dům, která je nutností, plus za parkovací místo, není-li k dispozici. Pronajímatelé taktéž musí vést knihu hostí s detailními informacemi o ubytovaných klientech, které jednou měsíčně zasílají na příslušné úřady. Pravidelně jsou navštěvovány kontrolou, která zjišťuje, zda-li jsou údaje správné a v jakém stavu se nachází pronajímaná kapacita. V případě, že se pronajímatel rozhodne na čas kapacitu nepronajímat, je mu odebrána licence, znovuobnovení této licence stojí nemalý poplatek. Bohužel tento ubytovací sektor nedostává od vlády žádné dotace, na druhé straně je ale velmi výkonnou jednotkou, neboť obvádí poměrně vysoké daně (v roce 1998 to bylo více než 5 miliónů USD ). Někteří pronajímatelé pronajímají bez licence, toto je velmi riskantní, protože v případě, že na to úřady přijdou, dům nebo byt bude zabaven a lidé budou poslání do „vyhnanství“ v Cárdenas. Doporučujeme neříkat při příletu do země imigračním úředníkům, že se hodláte ubytovat v privátním pokoji. Je velmi pravděpodobné, že budete donuceni zaplatit si nějaký státní hotel.
Obvyklá cena za pronájem pokoje je od 10USD do 25USD za noc, díky vysokým taxám se ceny šplhají až na 40USD. Některé pokoje nabízejí pouze společnou sprchu, kde voda teče pouze omezeně, některé nemají ani vlastní vchod.
Místní agentury pronájem privátních pokojů nenabízejí, máte-li o toto ubytování zájem, na ulicích se dívejte po nápisu Arrendador Inscripto, což je licence na pronájem. V některých částech, jako např. v Santiagu de Cuba nebo Trinidadu, je obvyklé, že jakmile vystoupíte z autobusu, bude vám nabízeno privátní ubytování místními lidmi. V žádném případě jim neříkejte, že už ubytování máte zajištěno, popř. adresu, protože tito místní lidé se vás budou snažit do vaší ubytovací kapacity doprovodit a za to budou vyžadovat určitý poplatek, který vám bude připočítán k výsledné ceně, zhruba ve výši 5USD na den.


Průvodci a mapy


Havana...
Havana
335 Kč
Kuba...
Kuba - průvodce
239 Kč
Cuba...
Cuba - kapesní průvodce
119 Kč
Kuba...
Kuba II. DVD - Nejkrásnější místa světa
99 Kč
Kuba...
Kuba - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz