Dovolená Kuba


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kuba - navigace  
zájezdy Kuba Hotely a ubytování Kuba
Last minute Kuba Informace Kuba
Víza Kuba Fotogalerie Kuba
Mapy a průvodce Kuba Recenze hotelů Kuba
Diskuze Kuba Okružní plavby KubaKuba

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

-->Kde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)Internetové kavárnyMístní dopravaKde se najíst a napít?Nákupy, obchody, tržištěOsobní bezpečnostElektrické zásuvky, spotřebiče
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Dolarové cestovní šeky mohou být vyměněny ve směnárnách v hotelech, poplatek za výměnu se pohybuje ve výši 2,5 % až 5 % z celkové částky. Cestovní šeky vystavené na jakoukoliv jinou konvertibilní měnu mohou být vyměněny v bankách. V případě, že jste ubytování v hotelovém resortu, nebudete potřebovat žádné kubánské pesos. V případě, že budete po Kubě samostatně cestovat, budete potřebovat velmi malé množství lokální měny, cca ve výši 10 USD, všude se platí americkými dolary. V roce 1995 vláda otevřela řetěz směnáren nazývaných „Casas de Cambio“ neboli „CADECA“, které vyměňují dolary na pesos a zpět za volně pohyblivý kurz trhu a proto na Kubě téměř neexistuje černý trh výměny peněz. Velmi často uvidíte Kubánce postávající v dlouhých frontách před těmito směnárnami, všichni totiž mají zájem na nákupu amerických dolarů, za které mohou poté nakoupit potraviny či jiné zboží v obchodech, které prodávají pouze za tzv. tvrdou měnu. Může se stát, že Vám někdo z postávajících ve frontě nabídne odkup dolarů za stejný kurz jako ve směnárně, mějte na paměti, že tento způsob je ilegální a je možné dostat se tak do problémů s policií. Banky, jako např. Banco Financiero International nebo Banco Crédito y Comercio, dokonce ani místní měnu neprodávají.
Banky
Na Kubě existují tři hlavní bankovní řetězce. Zastoupení těchto bank naleznete ve všech hlavních městech regionů a ve všech větších městech na ostrově.
Banco Financiero International
Banco Crédito y Comercio (Banco Nacional de Cuba)
Caja de Ahorros

Bankomaty
Banky jsou nyní v procesu instalování bankomatů, ale tento systém stále ještě na Kubě nefunguje. Proto banky ve větších městech jsou schopny poskytnou hotovost na základě kreditní karty, minimálně však 100 USD.
Platba kartami
Cestovní šeky a kreditní karty vystavené americkými společnostmi, jako je např. American Express, Citibank a Diners Club, nebyly na Kubě do loňského roku přijímány. V lednu 2003 informovala banka Banco Financiero Internacional, že bude přijímat šeky American Express. Toto se samozřejmě může změnit a tak doporučujeme minimálně dvě kreditní karty různých společností nebo dvojí cestovní šeky, popř. hotovost. Naprosto bez problémů jsou cestovní šeky vydané společností Thomas Cook (nově Travellex) nebo Visa. Nedoporučujeme platit kartou malé obnosy, proces je velmi často zdlouhavý a vždy je vyžadován cestovní pas. Mnohdy se stává, že restaurace provedou Vaši platbu dvakrát a vracení obnosu bývá „během na dlouhou trať“. Kupujete-li v obchodech, počítejte s příplatkem 2,5 % až 5 % k celkovému účtu. Vždy informujte prodávající o tom, že hodláte platit kartou. Při směně cestovních šeků počítejte s poplatkem 2,5 % v bance Banco de Crédito y Comercio (nazývána Banco Nacional de Cuba), 3 % v Banco Financiero Internacional a 3,5 % v Caja de Ahorros. Hotely si účtují 4 % za směnu. V Cadece si budou účtovat 3 %, ale výhodou je, že tyto kanceláře jsou otevřeny déle než banky.

Průvodci a mapy


Havana...
Havana
335 Kč
Cuba...
Cuba - kapesní průvodce
119 Kč
Kuba...
Kuba - průvodce
239 Kč
Kuba...
Kuba - Multimediální DVD
99 Kč
Kuba...
Kuba II. DVD - Nejkrásnější místa světa
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz