Dovolená Kuba


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Kuba - navigace  
zájezdy Kuba Hotely a ubytování Kuba
Last minute Kuba Informace Kuba
Víza Kuba Fotogalerie Kuba
Mapy a průvodce Kuba Recenze hotelů Kuba
Diskuze Kuba Okružní plavby KubaKuba

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace --> Místní doprava

Taxi-->BusVlakPronájem autPronájem kolLetištěTrajekty, lodě
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Organizace Asociaciones de Transportes por Ómnibus (ASTRO) zajišťuje ostrovní autobusový servis, který spojuje všechny hlavní města provincií a mnoho měst ležících mimo trasu a to dokonce jednou nebo dvakrát denně. Pro turisty je tato doprava poměrně výhodná cenově, nevýhodou je, že do prodeje se dávají pouze čtyři sedačky z každého autobusu. Jednoduše se dostavíte k prodejnímu okénku hodinu před plánovaným odjezdem autobusu, koupíte si jízdenku (samozřejmě za americké dolary) a budete eskortováni k příslušnému autobusu. Na některých autobusových stanicích můžete být odkázáni na tzv. lista de fallos (čekací listina) nebo na zodpovědnou osobu – dispečera (jefe de turno), jinde funguje klasický „okénkový“ prodej.
Upozorňujeme, že autobusy jsou velmi zaplněné o víkendech a svátcích, nejkritičtější situace je přes Vánoce a Nový rok a také v měsících červenec a srpen, kdy si Kubánci vybírají svoji dovolenou. Bohužel, kouření je dovoleno na většině autobusových linkách. Budete-li si dávat zavazadla do prostoru pod kabinou, obdržíte na každý kus zavazadla výdejní lístek, neztraťte ho, potom by byl výdej vašich zavazadel velmi obtížný. Většina řidičů vám také dovolí vzít si s sebou zavazadlo na palubu.
Většina hlavních měst provincií má dvě autobusové nádraží. National nebo Intermunicipal Bus Terminal používaný pro dálkové spoje a Intermunicipal Bus Terminal používaný pro místní spoje v rámci provincie. Tyto stanice jsou vždy bohužel od sebe poměrně vzdáleny, proto se ujistěte, že směřujete na tu správnou. Autobusy označené „flete“ se používají k privátním účelům.
Kromě Astra zde existuje ještě společnost Víazul, která striktně vyžaduje platbu v amerických dolarech pro místní i cizince. Klimatizované autobusy operují na šesti hlavních trasách :

• z Havany do Vinales přes Pinar del Río – obden
• z Havany do Varadera – dvakrát denně
• z Varadero do Trinidadu přes Santu Claru a Sancti Spíritus - několikrát týdně
• z Havany do Santiaga de Cuba přes Carretera Central – dvakrát týdně
• z Santiaga de Cuba do Baracoa – dle poptávky

Bohužel, autobusový terminál Víazulu je v odlehlé části Havany Nuevo Vedado a předprodej lístků je velmi slabý. Je obtížné koupit si jízdenku na normálních terminálech, protože zaměstnanci Astra nedostávají za prodej jízdenek Víazulu žádnou provizi a proto nemají žádný zájem na jejich prodeji. Z tohoto důvodů jezdí linky Víazulu poloprázdné a nemusíte se obávat, že se na ně nedostanete. Doporučujeme stejný postup, tj. hodinu před odjezdem na nástupišti, nákup jízdenky a čekání na odjezd autobusu. Jízdenky jsou asi o dvacet procent dražší než jízdenky Astra, ale autobusy jsou mnohem komfortnější.

Městská autobusová doprava zažívá od roku 1991 neustálý kolaps díky nedostatku pohonných hmot a vládním škrtům v rozpočtu. V některých městech byly autobusy vyměněny za koňmi tažené povozy, které kopírují hlavní silniční tahy, ceny se pohybují kolem jednoho peso za osobu a jízdu. Ve městech, kde autobusy (guaguas) ještě operují, mají všechny linky svá čísla a zastavují pouze na zastávkách (paradas). Upozorňujeme, že na každé zastávce funguje tzv. pořadník, vždy se musíte otázat davu za kým stojíte větou „el último?“, vaše místo je tím zajištěno.
Ve většině měst platíte buď řidiči nebo jeho pomocné osobě, také se může stát, že v autobusu bude okénko s osobou, která bude jízdné vybírat. Jízdné stojí asi od 20 centavos do jednoho pesa. Cena je vždy uvedena na okénku autobusu. Chcete-li vystoupit, musíte zakřičet „parada“ (zastávka) nebo zabouchat na střechu. Používání těchto autobusů je poměrně dobrodružné, autobusy bývají téměř neustále přeplněny, někdy se do požadované linky ani nemusíte dostat.


Průvodci a mapy


Kuba...
Kuba - Multimediální DVD
99 Kč
Kuba...
Kuba II. DVD - Nejkrásnější místa světa
99 Kč
Kuba...
Kuba - průvodce
239 Kč
Cuba...
Cuba - kapesní průvodce
119 Kč
Havana...
Havana
335 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektroPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz