Dovolená Chorvatsko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Chorvatsko - navigace  
zájezdy Chorvatsko Hotely a ubytování Chorvatsko
Last minute Chorvatsko Informace Chorvatsko
Víza Chorvatsko Fotogalerie Chorvatsko
Mapy a průvodce Chorvatsko Recenze hotelů Chorvatsko
Diskuze Chorvatsko Okružní plavby ChorvatskoChorvatsko

 --> Chcete se o zemi něco dozvědět? --> Kuchyně

Všeobecné informace-->Recepty a zajímavosti
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Pršut
Dalmatská šunka neboli pršut je specialitou, na kterou se nezapomíná. Je skvělá s chlebem a dalmatským silným červeným vínem. Připravuje se z vepřové kýty, která se podobně jako naše domácí uzené máčí nejprve ve speciálním roztoku, jehož složení je ale odlišné. Nechybí v něm česnek, mořská sůl, někde i určité druhy koření. Poté se pověsí do udírny, ale není to klasické uzení, kouř musí být hodně studený a slabý, proces probíhá několik dní. Používá se bukové či habrové dřevo. Poté se kýta pověsí do sklepa, kde se suší a odpočívá několik měsíců a třeba i několik let. Po očištění od případné plísně se krájí ostrým nožem na tenounké plátky. Často se podává v restauracích jako předkrm. Cenová relace pršutu je poněkud vyšší, nicméně stojí za ochutnání. V marketu koupíte pršut vcelku cca za 170 Kun/kg, krájený cca 210 Kun. Objednáte-li si jej v restauraci, musíte počítat s cenou od 35 Kun za 100 g.

Paški sir
Paški sir je proslulý ovčí sýr z ostrova Pag. Chorvatské sýry se proslavily svojí vynikající chutí, ale paški sir je mezi nimi skutečnou perlou. Zvláštní chuť mu prý dávají aromatické byliny, které ovce na ostrově Pag spásají. Z jejich mléka se pak sýr podle tradičního receptu připravuje.

Víno
Slunné Chorvatsko je skutečným rájem pro vinnou révu, které se zde skvěle daří. Můžete se o tom přesvědčit při ochutnávání místních skvělých vín.
Celkově Chorvatsko produkuje okolo 67 % bílého a 33 % červeného vína. Chorvatské vinice přísluší ke dvěma vinařským regionům - ke kontinentálnímu, s převahou odrůd bílého vína (93 %), a k přímořskému, v němž vedou červené odrůdy (70 %). Rozlišuje se osm kategorií chorvatských vín. Kategorie „kvalitetno vino“ odpovídá našemu jakostnímu vínu, kategorie „vrhunsko vino“ zase tzv. vínu s přívlastkem (při výrobě musí být použito minimálně 85 % hroznů jedné odrůdy). Do kategorie „predikatno vino“ patří výjimečné ročníky nebo speciální sběry.
K nejrozšířenějším odrůdám patří vlašský ryzlink, rýnský ryzlink, sauvignon, chardonnay nebo tramín. Na vinicích ostrova Hvar zraje jedno z nejuznávanějších chorvatských vín s přívlastkem, suché červené Zlatan Plavac, ostrov Pelšjac je domovem jednoho z deseti nejlepších vín světa – Dingač a vyrábí se zde i skvělý Postup. Vynikající je i bílá Žlahtina z Krku nebo červené Plavac z Brače. Známý Prošek je dezertní víno vyrobené z uschlých bobulí vína, které pak mají vysoký podíl cukru a dávají vínu velmi osobitou chuť. Pokud se ve vínech příliš nevyznáte, nechte si poradit ve specializovaných obchodech. Chorvatské víno je totiž skutečným zážitkem a nemělo by chybět mezi dárky a suvenýry, které si odsud povezete domů.
Na pobřeží se pije především bevanda, což je víno ředěné obyčejnou vodou. Tento nápoj mají v oblibě místní obyvatelé. Turisté dávají přednost nápoji zvanému gemišt, což je víno ředěné sycenou vodou nebo minerálkou.

Likér Maraskino a další lihoviny
Další specialitou je likér Maraskino, kterému dává chuť zvláštní odrůda višně maraska, která roste především v oblasti kolem Zadaru. Likér má skvělou chuť, a pokud si ho zakoupíte, vězte, že před vámi si na něm pochutnával i Napoleon, který si ho velmi oblíbil.
Příznivci silnějších nápojů jistě zkusí zdejší slivovici - šlivjovica nebo pálenku z hroznového vína – loza. Existují i skvělé vínovice ochucené různými druhy bylinek. Nejznámější jsou Lozovača a Travarica.

Brodet od riba
Hustá dalmatská rybí polévka se připravuje z různých druhů ryb, olivového oleje, vína, česneku atd.

Pljeskavica
Jedná se o sekaný řízek, který se připravuje na grilu.

Čevapčiči
Oblíbené jídlo rovněž z mletého masa s cibulí, bylinkami a kořením. Často se připravuje na grilu.

Škampi buzara
Skampi (mořští ráčci) v této úpravě patří k nejoblíbenějším dalmatským jídlům. Připravují se na víně, s rajčaty, cibulí a další zeleninou.

Djuveč
Dalmatské jídlo, které se těší velké oblibě. Podává se buď v podobě přílohy ke grilovanému masu, potom se skládá z rýže, cibule, rajčat a papriky, nebo se do něj přidá maso, a potom se podává jako samostatný chod.

Risotto - Rižot
Tento pokrm nezapře vliv blízkých Benátek. Připravuje se z rýže a hovězího vývaru, přidávají se do něj dary moře (kousky chobotniček, krevety, slávky atd.).

Slane srdelje
Oblíbená pochoutka obyvatel dalmatského pobřeží, především ke svačině či lehké večeři. Jedná se o sardele, které svojí slanou úpravou vhodně doplňují sůl vypocenou ve zdejších vedrech.

Grilované maso
Nejoblíbenější úprava masa v Dalmácii je grilování na dřevěném uhlí. Griluje se především hovězí, vepřové, jehněčí a také ryby (riba na žaru). Muže mít i podobu oblíbeného ražnjiči, kdy se kousky masa napichují na rožeň.
Specialitou je úprava po kovovým poklopem „peka“ zasypaným žhavým uhlím, kdy se připravuje především jehněčí maso nebo ryby společně se zeleninou a brambory. Příprava je velmi dlouhá, ale chuť výtečná.

Pašticada
Dušené hovězí maso se podává většinou s noky. V tomto jídle se zcela evidentně střetává italská a maďarská kuchyně.

Bikla
Nápoj dalmatského záhoří vznikl v době, kdy byl nedostatek vína a přebytek kozího mléka. Dnes se kozí mléko nahrazuje kravským mlékem. Nápoj se ředí v poměru
1:1. Je zvykem nápoj pít ze dřevěných nádob.

Kotlovina
Vynikající hlavní jídlo se připravuje z kotlety s klobásou, přidává se čerstvá
pálivá paprika a vše se zalije vínem.

Purica sa mlincima
Jedná se o krůtu s těstovinami, která se s obliou konzumuje především ve vnitrozemí Chorvatska. Konečná úprava těstovin je ve vypečené šťávě z krůty.

Lignje
Drobní hlavonožci se podávají pečení na ohni.

Rožata
Tento vynikající moučník patří v Chorvatsku k nejoblíbenějším. Pochází z Dalmácie a připravuje se z vajec, karamelu, mléka a dalších surovin. Podává se chlazený a chutí připomíná proslulý créme caramel.

Palačinke
Asi nejoblíbenější chorvatský moučník. Potírá se džemem, polévá čokoládou atd.Průvodci a mapy


Jadranské...
Jadranské pobřeží 2
374 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko -Pobřeží Jadranu - Dalmácie
135 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko  1:500.000 - AK 7401
174 Kč
Dalmátské...
Dalmátské ostrovy č.1 - Brač,Šolta,, Hvar, Vis, Biokovo, Korčula,Makarská + INFO
159 Kč
Istrie...
Istrie a Kvarnerský záliv - mapa s průvodcem
57 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 1 - (Istrie, Záhřeb, Slavonie)
158 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 2
299 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz