Dovolená Chorvatsko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Chorvatsko - navigace  
zájezdy Chorvatsko Hotely a ubytování Chorvatsko
Last minute Chorvatsko Informace Chorvatsko
Víza Chorvatsko Fotogalerie Chorvatsko
Mapy a průvodce Chorvatsko Recenze hotelů Chorvatsko
Diskuze Chorvatsko Okružní plavby ChorvatskoChorvatsko

 --> Chcete do země jet? --> Kde se tam můžu ubytovat?

Ceny ubytování
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Informace o možnostech ubytování
V Chorvatsku existuje obrovské množství ubytovacích možností všech typů i cenových kategorií. Není divu, protože se jedná o lokalitu, kam se jezdila rekreovat již smetánka v době Rakouska-Uherska. Sami Habsburkové měli Jadran a zdejší pobřeží ve velké oblibě a šasto sem přijížděli načerpat síly a odpočinout si. Najdeme tu díky tomu luxusní hotely z 19. a 1. poloviny 20. století. Příliv turistů z Německa, Rakouska i Itálie v 70. a 80. letech 20. století s sebou přinesl rozvoj pobřežních oblastí, kde se v té době postavilo obrovské množství rekreačních zařízení všech kategorií. Válka v 90. letech minulého století znamenala pro turistický ruch tragédii. Naštěstí se z ní Chorvatsko brzy vzpamatovalo a svým nádherným mořem, krajinou i slunečným počasím přimělo k návratu i turisty.

Hotely
Možností ubytování je skutečně nepřeberné množství. Luxusní zrekonstruované secesní hotely z dob Rakouska-Uherska jsou určeny pro zámožnou klientelu a vysoký počet hvězdiček naznačuje, že nabízejí služby na vysoké úrovni. Nacházejí se především v Opatiji, která byla v minulosti luxusním přímořským letoviskem pro nejbohatší, včetně Habsburků. Dále zde existují moderní luxusní hotely s bazény a řadou služeb, ale také hotely. které nabízejí jen to nejnutnější.
Hotely se dělí podle počtu hvězdiček na 5 kategorií. Nejrozšířenější jsou tříhvězdičkové hotely, kterých tu najdete největší počet. Jejich vybavení je standardní včetně sociálního zařízení, televize atd. Pětihvězdičkových tu mnoho nenajdete a především nejhorší kategorie s jednou hvězdičkou se vyskytuje minimálně.
V některých hotelech můžete za úplatu pobývat se svým psem nebo kočičkou, ale někde je jejich pobyt zakázán. Hotely většinou poskytují zajímavé mimosezónní slevy, slevy pro rodiny s dětmi atd. Předem se o nich informujte.
Některé hotely nabízejí pobyt ALL INCLUSIVE, který vám v ceně pobytu zajišťuje stravování formou plné penze, neomezenou konzumaci nealkoholických nápojů a tuzemských alkoholických nápojů, někde i malé občerstvení během dne, zmrzlinu atd. a také využívání všech hotelových služeb.


Apartmány a vily
Apartmány nabízejí možnost ubytování pro ty z vás, kde chtějí bydlet samostatně a mít možnost si sami vařit. Ideální jsou především pro rodiny s dětmi. Některé apartmány jsou umístěny v objektu větších hotelů a je možné využívat jejich služeb. Apartmány jsou také odlišeny podle komfortu, který nabízejí, vzdálenosti od moře atd. Ceny v nejvyšší sezóně v srpnu mohou být až téměř dvakrát vyšší než třeba v září nebo červnu. Ubytování nabízejí většinou nejvíce pro 6 - 8 osob, pobyty jsou týdenní.
Mají vlastní sociální zařízení, kuchyň a různý počet ložnic, někdy také terasu nebo balkon.
Ubytování v apartmánech zajišťují cestovní kanceláře i chorvatské agentury. Pronajmout si můžete malý apartmán o jedné místnosti, ale také luxusní vilu nebo rezidenci.
Ti skutečně nároční mohou mít třeba některou z nádherných secesních vil v Lovranu na Kvarnerské riviéře a bydlet třeba v Orientální nebo Zelené rezidenci se starožitným nábytkem a hedvábnými tapetami uprostřed rozlehlého parku. Cena odpovídá zhruba luxusnímu hotelu.


Ubytování v soukromí
Ubytování v soukromí je mezi českými turisty velmi oblíbeno, nejen vzhledem k příznivým cenám, ale také díky možnosti poznávat život lidí na pobřeží Jadranu „na vlastní oči“, užívat si chorvatskou pohostinnost a třeba se i vracet k lidem, ze kterých se během let stali přátelé. Soukromí ubytovatelé vám zároveň vetšinou poskytnou informace, které byste jinak těžko sháněli: kde se dá nejlépe nakoupit, jaké víno je nejlepší, kde je příjemná pláž atd. Budete mít také možnost poznat chování a zvyky místních obyvatel, seznámit se s jejich kulturou a tradicemi.
Také ubytování v soukromí se rozlišuje podle počtu hvězdiček. Tři hvězdičky musí nabízet sociální zařízení na každém pokoji. Řada ubytovatelů nabízí i pokoje s kuchyní, kde si můžete sami vařit, nebo je často možné domluvit se s nimi na poskytování polopenze.
Ubytování v soukromí poznáte podle chorvatského označení „sobe“, ale většinou ho doprovází i nám dobře známé „Zimmer“. Ubytování si můžete zarezervovat po internetu přes různé místní agentury, které si ovšem účtují za zprostředkování poplatek. Nejlevněji vyjde pokusit se získat kontakt přímo na jednotlivé ubytovatele, na internetu, nebo třeba u známých, kteří zde v soukromí bydleli. V sezóně může být problém přijet bez zajištěného ubytování.


Hostely a mládežnické ubytovny
Představují možnost velmi levného ubytování, především pro mladé turisty do 26 let. V Chorvatsku se nachází kolem 10 hostelů provozovaných Chorvatskou asociací mládežnických ubytoven (HFHS), z toho dva v Záhřebu a zbytek na pobřeží. Informujte se před odjezdem na získání průkazu, který vám umožní pobývat v těchto zařízeních se slevou (např. v CKM, nebo přímo v IYHF). Bohužel zájem o toto ubytování je velký a míst je velmi málo, takže šance sehnat zde ubytování je mizivá.


Kempy
V Chorvatsku najdete obrovské množství kempů různých kategorií, lišících se vybavením i cenou. Malé soukromé kempy tu existují vedle obrovských autokempů s obchody a restauracemi. Kempy na pobřeží bývají otevřené většinou pouze v sezóně od června do září, ale raději se před odjezdem informujte, pokud počítáte s ubytováním v konkrétním kempu mimo nejhlavnější sezónu.
Největší počet kempů najdete na Istrii, Kvarnerské zátoce a v Dalmácii. Příjemné je, že se většinou nacházejí v piniových nebo jiných hájích těsně na pobřeží, takže nabízejí blízkost moře i příjemný chládek pod stromy.
Pokud vás zajímají podrobnosti o jednotlivých kempech, otevřete si dole na stránce odkaz na vynikající informace v češtině o otevírací době, cenách atd. Kempy jsou seřazeny podle oblastí a poskytují ucelený přehled o jejich nabídce i možnostech ubytování podle informací Chorvatského turistického sdružení. Tzv. minikempy jsou malá soukromá zařízení a také o nich tu najdete informace.
Kvalitu poskytovaných služeb a vybavení poznáte podle počtu hvězdiček, které mají jednotlivé kempy ve svém označení. K ceně za noc v kempu musíte ještě připočítat pobytovou taxu podle počtu nocí.
Zvláštní kategorií kempů jsou kempy naturistické (nudistické), které na některých místech fungují jako oddělená část normálních kempů nebo jako samostatné skvěle vybavené kempy, jsme věnovali zvláštní kapitolu.

Nezapomínejte, že stanování a nocování ve volné přírodě mimo kempy je přísně stíháno!


Karavany
Některé kempy nabízejí možnost ubytování v zařízených karavanech s kuchyňkou a s připojeným stanem s posezením, sociální zařízení je k dispozici v kempu.


Naturistická střediska
Zajímavou ubytovací možnost představují v Chorvatsku střediska pro nudisty, která zde mají bohatou tradici a jsou tu hojně rozšířena.
O tom, jak dalece je Chorvatsko tolerantní, svědčí fakt, že právě zde došlo k nevídanému rozšíření naturismu a jeho příznivci se sem sjíždějí z celého světa. Naturismus se začal na Jadranském pobřeží provozovat od 70. let dvacátého století. Začali s ním zde západní turisté – Rakušané, Němci a postupně se přidávali i další milovníci koupání a slunění bez plavek.

Zpočátku zde byly pro nudisty vyhrazeny pouze některé pláže. S větším rozmachem a oblibou vznikala naturistická hotelová městečka a střediska, která poskytují ubytování, stravování, nákupy v obchodech a sportovní kulturní vyžití pro všechny zájemce naturismu. Naturistická střediska mají označení FKK (Freikörperkultur – v německém jazyce nudismus).
V současnosti tu působí 30 velkých středisek, která disponují více než 40.000 lůžky pro příznivce naturismu.
Tam, kde nejsou žádná specializovaná střediska, najdete alespoň pláže vyhrazené pro nudisty.

Přehled nejznámějších naturistických středisek
Koversada
Tento naturistický komplex navazuje na město Vrsar na Istrii. Je největším střediskem tohoto druhu na Jadranu a třetí největší v Evropě. Pojme více než 15.000 lidí. Rozkládá nejen na pobřeží, ale také na ostrůvku Koversada, se kterým je spojen mostem. Uprostřed borového lesa se nacházejí vily, apartmány, bungalovy, ale i stany, kde tráví dovolenou naturisté z celého světa. Není divu, protože Kovarsada je mezi naturisty pojmem, především díky bohatému kulturnímu životu, sportovnímu vyžití i výbornému vybavení. Každoroční volba Miss Koversada patří k událostem číslo jedna mezi naturisty.

Valalta
Jedno z největších naturistických středisek na Jadranu se nachází poblíž města Rovinj u Limského zálivu na Istrii. S kapacitou 4.000 lůžek se středisko může pochlubit také největším komfortem, ve svém označení má čtyři hvězdičky. Nachází se zde několik luxusních bazénů, několik restaurací, obchodů a dokonce i pivovar. Ideální jsou podmínky a vybavení pro nejrůznější sporty včetně jejich výuky.

Ulika
V Čečvaru u Poreči. Kemp s kapacita 3.000 míst, kromě stanů i apartmány. Bazény, restaurace, supermarket atd.

Naturist Solaris
Komplex poblíž Lanterny u Poreče má kapacitu 4.000 osob. V kempu jsou kromě stanů i apartmány. Středisko je výborně vybaveno, jsou tu bazény, supermarket, různá hřiště atd.

Kažela
Kemp leží u Medulinu na Istrii a naturistům je zde vyhrazena část, oddělená od zbytku kempu. Mají tu i svoji pláž. Ubytování je v bungalovech či stanech.

Funtana Istra
Středisko v obci Funtana poblíž Vrsaru a Poreče pojme přes 3.000 návštěvníků ubytovaných v bungalovech nebo ve stanech.

Kanegra
U Umagu nabízí 400 míst kempu Kanegra poblíž hranic se Slovinskem.

Bunculuka
Kemp leží na ostrově Krk poblíž Bašky v kouzelné zátoce. Pojme přes 1.000 osob. Je proslulý nádhernou pláží. Na Krku se nachází také kemp Politin, poblíž města Krk, který je rovněž zasvěcen nudistům.

Novalja – Straško – ostrov Pag, najdeme zde největší kempink pro nudisty.
Petrčane – leží v Severní Dalmácii, 10 km severozápadně od Zadaru.
Punat – Akapulka – ostrov Krk. Jsou zde postaveny bungalovy a kempinky.
Stari Grad na Hvaru – zátoka Zavala.
Starigrad – Paklenica – nachází se na pobřežní magistrále mezi městem Karlobag a Zadarem. Byl zde postaven první hotel pro naturisty v Evropě.
Ulcinj – Bojanana ostrově Ada – bungalovy a kempink. Nachází se asi 12 km
od města Ulcinj.
Na ostrově Cres se nachází naturistický kemp v Kovačině, v Punta Križa – Baldarin.
Na ostrůvku Jerolim v souostroví Pakleni otoci u ostrova Hvar.


Majáky
Velmi zajímavou možnost ubytování pro ty, kteří hledají něco skutečně neobvyklého pro svoji dovolenou, je pobyt na některém z chorvatských majáků. Pokud jste věční romantici, kteří místo ječení cizích rádií, rámusu projíždějících aut a hluku blízkých diskoték dávají přednost šumění moře a maximálně pokřiku racků – pak těžko najdete lepší místo. Svoji dovolenou strávíte na malém ostrůvku jen s vašimi blízkými, daleko od civilizace, v naprostém klidu a budete si připadat tak trochu jako Robinsoni. Ti z vás, kteří mají sice rádi klid a láká je také představa romantického bydlení v majáku, ale zároveň si nedovedou představit dovolenou bez návštěvy místního trhu nebo možnosti dát si skvělou místní kávu, nemusejí zoufat. Některé majáky se totiž nacházejí na poloostrovech, odkud se dají podnikat výpravy do civilizace.
Pobyt na majáku představuje ideální příležitost pro milovníky rybaření, potápění, plavání nebo windsurfingu. Podle toho, kterému ze sportů se chcete věnovat, můžete vybrat maják s ideálními podmínkami. V majáku se většinou nachází jedno nebo dvě apartmá pro čtyři osoby, takže je určitě výhodné vzít sebou přátele a obsadit celý maják. Některé apartmány pojmou i šest osob a např. na maják Pločica na stejnojmenném ostrůvku se vejde až 14 lidí.

Mezi nejhezčí patří majáky:
Sveti Andrija – leží na stejnojmenném ostrově u Dubrovníku, který má rozlohu 400 x 80 metrů. Proslul svojí podmořskou stěnou, která spadá až do hloubky skoro 80 metrů a patří k nejlepším lokalitám pro potápěče v Chorvatsku.
Prišnjak – na ostrově Murter uprostřed piniového lesa,
Porer – leží na stejnojmenném ostrově nedaleko Puly,
Savudrija – nejstarší maják na Jadranu se nachází nedaleko Umagu a má ideální podmínky pro windsurfing.
Palagruža – leží na malém a velmi odlehlém ostrově, zdejší vody prosluly bohatstvím ryb – ideální pro rybáře.
Sveti Petar – leží na poloostrově na Makarské, nedaleko pláží a středisek.
Ceny za pronájem apartmánu se pohybují kolem 750 – 1000 EUR za týden. Pronájem je možný na 11 majácích.
Podrobné informace získáte na internetových stránkách uvedených dole v odkazech.


Pobytová taxa
Ať jste v Chorvatsku ubytováni kdekoli, je vaší povinností zaplatit spolu s cenou za ubytování ještě tzv. pobytovou taxu, která je určena na podporu cestovního ruchu daného místa nebo oblasti. Poplatek se vztahuje i na osoby na jachtách v přístavech, pokud plavidlo obývají. I pokud bydlíte v soukromí, je majitel objektu povinnen vás přihlásit k pobytu a odvést pobytovou taxu, kterou od vás vybral.
Taxa se platí za osobu a noc a je odstupňována podle atraktivity místa a podle ročního období. V sezóně je samozřejmě nejvyšší. V hlavní sezóně tak zaplatíte podle atraktivity místa přibližně od 5 do 7 HRK za osobu/noc.
Od pobytové taxy jsou osvobozeny: děti do 12 let (od 12 do 18 let pak platí 50 % taxy), osoby s tělesným postižením, účastníci školních pobytů atd.

Pozor! Na území celého Chorvatska platí přísný zákaz přenocování ve volné přírodě, tedy samozřejmě i stanování jinde než v kempech. Při nedodržení tohoto nařízení se vystavujete policejnímu stíhání a vysoké peněžité pokutě. Policie na pobřeží v sezóně pečlivě kontroluje vytypované lokality, zejména kvůli nebezpečí vzniku požáru.Zajímavé odkazy

Chorvatské kempy, podrobné informace (v češtině)
Členské karty Hostelling International
Hotely - adresy, podrobné informace na chorvatském vyhledávači
Majáky - informace, fotografie, rezervace
Sdružení chorvatských kempů (Kamping udruženje Hrvatske)
Ubytování v soukromí a apartmány - informace na chorvatském vahledávači

Průvodci a mapy


Dalmátské...
Dalmátské ostrovy č.1 - Brač,Šolta,, Hvar, Vis, Biokovo, Korčula,Makarská + INFO
159 Kč
Jadranské...
Jadranské pobřeží 2
374 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko -Pobřeží Jadranu - Dalmácie
135 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 1 - (Istrie, Záhřeb, Slavonie)
158 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko  1:500.000 - AK 7401
174 Kč
Istrie...
Istrie a Kvarnerský záliv - mapa s průvodcem
57 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 2
299 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz