Dovolená Chorvatsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Chorvatsko - navigace  
zájezdy Chorvatsko Hotely a ubytování Chorvatsko
Last minute Chorvatsko Informace Chorvatsko
Víza Chorvatsko Fotogalerie Chorvatsko
Mapy a průvodce Chorvatsko Recenze hotelů Chorvatsko
Diskuze Chorvatsko Okružní plavby ChorvatskoChorvatsko

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace

Česká ambasádaNemocnice, první pomoc, pojištěníKde tam a jak vyměním peníze?Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)Místní dopravaKde se najíst a napít?Ostatní místní služby-->Nákupy, obchody, tržištěElektrické zásuvky, spotřebičeSpropitné
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

VŠEOBECNÉ INFORMACE
Z dovolené v Chorvatsku si můžete přivézt řadu krásných suvenýrů, které vám jej budou ještě dlouhou dobu připomínat. Sázkou na jistotu jsou různé tradiční řemeslé výrobky. Milovníci prchavějších vzpomínek zvolí některou místní gurmánskou specialitu nebo vynikající víno či pálenku. Milovníci okouzlujících vůní nemohou odjet bez některého výrobku z místní levandule.


Krajka a výšivka
Tato složitá rukodělná řemesla mají v Chorvatsku velkou tradici a výrobky chorvatských žen patří již po staletí k výrobkům těšícím se velké popularitě i v zahraničí.
Vyšívané ubrusy, ubrousky, polštářky, halenky, národními kroji oděné dekorativní panenky a další výrobky jsou zdobeny převážně typickou výraznou červenou geometrickou výšivkou na bílém podkladu. Velmi dekorativní jsou i výšivky v jiných barvách, mnohdy představující květinové vzory.

Krajka je chorvatským vývozním artilkem již od období renesance. Svojí křehkou krásou si podmanila i rakouský dvůr a zdobila tak nádherné oděvy vídeňských šlechtičen. Nejproslulejší je krajka z ostrova Pag, která je až neskutečně jemná, ale zároveň velmi pevná a trvanlivá. Pokud se pro ni vydáte až na ostrov, budete mít jistotu, že jste majitelem originálu, ovšem ceny nejsou vzhledem k časové náročnosti a pracnosti výroby nejnižší.


Levandule
Modré voňavé lány levandule patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžete v Chorvatsku spatřit. Nejen na ostrově Hvar, který je levandulí proslulý, ale i na jiných místech všude na pobřeží můžete obdivovat krásu a vůni této výjimečné rostliny. Není divu, že právě levandule je jedním z nejprodávanějších produktů, především na místních trzích. Můžete si vybrat, zda dáte přednost dekorativní kytici modrých sušených květů, které nádherně vypadají ve váze, dlouho vydrží a vydávají onu nenapodobitelně podmanivou vůni, nebo zda si vyberete levanduli v jiné podobě. Kromě celých květů se prodávaji samotné modré kvítky, které se otrhají a plní se jimi např. textilné polštářky, které nás mohou svojí kouzelnou vůní třeba uspávat, nebo nádherně provonět náš šatník nebo prádelník. Dokonce prý odpuzují moly, kteří zřejmě kouzlu levandule neholdují. Prodávají se rovněž esence vyrobené z květů. Díky jejich silné koncentraci stačí pár kapek do koupele nebo aromalampy a ocitnete se na slunném Hvaru, uslyšíte šumět moře, vrzat cikády a možná pocítíte i paprsky žhavého slunce nad modrým lánem rozkvetlé levandule. Ne nadarmo říká jedno staré latinské přísloví, že růže je vůní srdce a levandule vůní duše.

Z Chorvatska si můžete přivézt také rozmarýn, šalvěj nebo dobromysl, buď sušené nebo naložené v oleji, kterému dávají specifickou chuť. Bylinky a aromatické rostliny jsou vůbec pro Chorvatsko typické a jejich pyl dává velmi atraktivní chuť i velmi žádanému chorvatskému medu.


Pršut a paški sir
Dalmatská šunka neboli pršut je specialitou, na kterou se nezapomíná. Je skvělá s chlebem a dalmatským silným červeným vínem. Připravuje se z vepřové kýty, která se podobně jako naše domácí uzené máčí nejprve ve speciálním roztoku, jehož složení je ale odlišné. Nechybí v něm česnek, někde i určité druhy koření. Poté se pověsí do udírny, ale není to klasické uzení, kouř musí být hodně studený a slabý, proces probíhá několik dní. Vyuzená kýta se pověsí do sklepa, kde odpočívá třeba i několik let. Po očištění od případné plísně se krájí ostrým nožem na tenounké plátky. Často se podává v restauracích jeko předkrm.

Paški sir je proslulý ovčí sýr z ostrova Pag. Chorvatské sýry se proslavily svojí vynikající chutí, ale paški sir je mezi nemi skutečnou perlou. Zvláštní chuť mu prý dávají aromatické byliny, které ovce na ostrově Pag spásají. Z jejich mléka se pak sýr podle tradičního receptu připravuje.


Víno a lihoviny
Slunné Chorvatsko je skutečným rájem pro vinnou révu, které se zde skvěle daří. Můžete se o tom přesvědčit při ochutnávání místních skvělých vín.
Celkově Chorvatsko produkuje okolo 67 % bílého a 33 % červeného vína. Chorvatské vinice přísluší ke dvěma vinařským regionům - ke kontinentálnímu, s převahou odrůd bílého vína (93 %), a k přímořskému, v němž vedou červené odrůdy (70 %). Rozlišuje se osm kategorií chorvatských vín. Kategorie „kvalitetno vino“ odpovídá našemu jakostnímu vínu, kategorie „vrhunsko vino“ zase tzv. vínu s přívlastkem (při výrobě musí být použito minimálně 85 % hroznů jedné odrůdy). Do kategorie „predikatno vino“ patří výjimečné ročníky nebo speciální sběry.
K nejrozšířenějším odrůdám patří vlašský ryzlink, rýnský ryzlink, sauvignon, chardonnay nebo tramín. Na vinicích ostrova Hvar zraje jedno z nejuznávanějších chorvatských vín s přívlastkem, suché červené Zlatan Plavac, ostrov Pelšjac je domovem jednoho z deseti nejlepších vín světa – Dingač a vyrábí se zde i skvělý Postup. Vynikající je i bílá Žlahtina z Krku nebo červené Plavac z Brače. Známý Prošek je dezertní víno vyrobené z uschlých bobulí vína, které pak mají vysoký podíl cukru a dávají vínu velmi osobitou chuť. Pokud se ve vínech příliš nevyznáte, nechte si poradit ve specializovaných obchodech. Chorvatské víno je totiž skutečným zážitkem a nemělo by chybět mezi dárky a suvenýry, které si odsud povezete domů.

Vynikajícím dárkem je také likér Maraskino, kterému dává chuť zvláštní odrůda višně maraska, která roste především v oblasti kolem Zadaru. Likér má skvělou chuť, a pokud si ho zakoupíte, vězte, že před vámi si na něm pochutnával i Napoleon, který si ho velmi oblíbil.
Příznivci silnějších nápojů jistě zkusí zdejší slivovici - šlivjovica nebo pálenku z hroznového vína – loza. Existují i skvělé vínovice ochucené různými druhy bylinek.


Šperky
V Chorvatsku můžete zakoupit zajímavé zlaté nebo stříbrné šperky, ale také jeden šperk, který jinde nekoupíte. A mít něco skutečně zvláštního a ještě opředeného dávnými legendami, to láká mnoho turistů do obchodů v Rijece. Proč právě tam? V Rijece je totiž doma proslavený „morčic“ – šperk v podobě hlavy černého Maura s turbanem. Legenda vypráví, že tento šperk vznikl při obléhání Rijeky Turky, kdy se do bojů zapojily i místní ženy a přispěly k osvobození města. Jejich manželé jim prý na památku nechali vyrobit zvláštní náušnice v podobě poražených Turků. Ve skutečnosti se ale jedná spíše o všudypřítomný vliv Benátek, kde vznikaly v 17. a 18. století nádherné orientální šperky „moretto“, které byly honosnější obdobou rijeckého šperku. Tajemný morčic je považován za symbol štěstí, má prý kouzelné vlastnosti a nosí se i jako talisman. Vybrat si můžete v různém provedení i v různých cenových relacích.


Kravaty
Ač se vám to bude zdát neuvěřitelné, Chorvatsko je podle všeho domovem pánského módního doplňku číslo jedna – kravaty. Chorvatští vojáci, konkrétně příslušníci jízdních pluků, nosili v době válečného konfliktu známého jako třicetiletá válka na krku šátky, které je měly odlišit od ostatních. Francouzi v době francouzské revoluce převzali tuto vázanku, která se stala symbolem pokroku, a začali říkat tomuto způsobu vázání „á la cravate“ – „po chorvatsku“. Tak zřejmě začalo vítězné tažení kravaty do pánských šatníků na celém světě. Ručně tkaná kravata z Chorvatska může tak být pro vás nebo vaše blízké milou připomínkou toho, že jste pobývali v „kolébce kravat“.


Korál
V Jaderském moři žijí velké kolonie korálů, ze kterých se zde vyrábějí nejrůznější šperky a ozdoby. Jasně červený keřík je totiž pro opracování jako stvořený. Typické jsou především korále tvořené kousky tohoto vzácného produktu, kterému již staří Egypťané přisuzovali kouzelnou moc. Cena ovšem není nejnižší, takže možná dáte přednost šperku zdobenému jen kouskem červeného korálu.


Mořské houby
Mořská houba představuje jedno z podmořských tajemství. Jedná se totiž o živočicha, ne o rostlinu, jak bychom si mohli na první pohled myslet. Všichni ji známe spíše ze starých filmů, protože lidé v minulosti ji hojně využívali k mytí. S výrobou umělých hmot vtrhly do našich koupelen mycí houby všech barev a tvarů, ale té pravé, i když nevypadá příliš vábně, se nemohou rovnat ani náhodou. Získávají se z živočicha, který žije v hlobce od 5 do 60 metrů, ale někdy i mnohem hlouběji, a živí se planktonem. Ten si opatřují přefiltrováváním vody. V Chorvatsku žijí velmi kvalitní druhy těchto hub, především Dalmatská jemná (Dalmata fina).
Pro svoji úžasnou savost, měkkost a zároveň trvanlivost si tyto houby získívají stále větší oblibu. I v této oblasti totiž člověk zjišťuje, že návrat k přírodě přináší řadu výhod. Zpracováním hub je proslulý ostrov Krapanj, ale seženete ji i na mnoha dalších místech. Pokud hledáte praktický a přitom originální dárek, těžko byste vybrali lépe.


Olivový olej
Přivézt si můžete i místní olivový olej, nejlépe panenský – lisovaný za studena.


Keramika
Keramika zdobená tradičními dalmatskými vzory je také oblíbeným suvenýrem.


OBCHODNÍ DOMY, OBCHODY
V Chorvatsku najdete obrovská moderní nákupní centra i maličké obchůdky s úzkým sortimentem. Záleží jen na vás, kde se rozhodnete nakupovat. Nejvíce obchodních center je samozřejmě v Záhřebu – mapř. Nama v centru města, Importanne nebo Plazza. Na pobřeží se obchodní centra nacházejí hlavně ve větších městech a střediscích.
Otevírací doba je většinou od 8.00 do 20.00 ve všední den, v sobotu pak od 8.00 do 14.00. Především menší obchody dodržují polední přestávku mezi 12.00 a 16.00. V přímořských oblastech je v sezóně otevírací doba prodloužena a otevřeno bývá někdy i v neděli.


TRHY
Po celém území Chorvatska najdete trhy, kde se dá koupit skutečně všechno a za výhodné ceny. Počínaje ovocem a zeleninou a konče suvenýry. Návštěva trhu je zážitkem, i když se nechystáte nic nakupovat.
V Záhřebu najdete velký trh Dolac, který má dokonce i krytou podzemní část. Na pobřeží je asi nejproslulejší trh ve Splitu na Pazzaru, který se koná každý den dopoledne a sehnat se tam dá skutečně všechno. Nezapomeňte se na místě vašeho pobytu informovat, kdy zde probíhají trhy.

Vybrané trhy na Istrii
Pazin – 1. úterý v měsíci
Buzet - 1. pátek v měsíci a 3. čtvrtek v měsíci
Motovun – 3. pondělí v měsíci
Svetvinčenat – 3. sobota v měsíci
Višnjan – poslední čtvrtek v měsíci
Vodnjan – 1. sobota v měsíci


CO JE DOBRÉ PŘED NÁKUPEM VĚDĚT
V pevných obchodech to samozřejmě není možné, ale na trhu můžete zkusit smlouvat. Když budete mit štěstí, povede se vám snížit požadovanou cenu. Smlouvání je tak trochu i sportem a každý i sebemenší úspěch vás zcela jistě potěší. Rozhodně však nebuďte nepříjemní nebo agresivní, protože tudy cesta k dohodě s prodejcem nevede.

Při nákupu zboží v hodnotě přes 500 HRK za 1 položku můžete požádat o vrácení daně z přidané hodnoty. Při nákupu zboží je třeba získat u prodejce formulář, který prodejce vyplní. Na hranicích při odjezdu z Chorvatska je nutné, aby celník na formuláři potvrdil, že zboží bylo vyvezeno. Daň z přidané hodnoty si pak můžete vyzvednout v hotovosti v prodejně v Chorvatsku, kde bylo zboží nakoupeno. Pokud se do země nechystáte, můžete prodejci zaslat poštou potvrzení a sdělit mu číslo vašeho účtu. Požádat však můžete nejpozději do 6 měsíců od nákupu.
Zajímavé odkazy

Chorvatská vína, mapa vinařských oblastí atd. (v angličtině nebo chorvatštině)
Obchodní středisko Importanne v Záhřebu

Průvodci a mapy


Záhřeb...
Záhřeb 1:15 000 - plán města
118 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 1 - (Istrie, Záhřeb, Slavonie)
158 Kč
Istrie...
Istrie a Kvarnerský záliv - mapa s průvodcem
57 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko -Pobřeží Jadranu - Dalmácie
135 Kč
Dalmátské...
Dalmátské ostrovy č.1 - Brač,Šolta,, Hvar, Vis, Biokovo, Korčula,Makarská + INFO
159 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 2
299 Kč
Jadranské...
Jadranské pobřeží 2
374 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko  1:500.000 - AK 7401
174 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz