Dovolená Chorvatsko


banner

Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Chorvatsko - navigace  
zájezdy Chorvatsko Hotely a ubytování Chorvatsko
Last minute Chorvatsko Informace Chorvatsko
Víza Chorvatsko Fotogalerie Chorvatsko
Mapy a průvodce Chorvatsko Recenze hotelů Chorvatsko
Diskuze Chorvatsko Okružní plavby ChorvatskoChorvatsko

 --> Chcete do země jet? --> Praktické informace --> Nemocnice, první pomoc, pojištění

Kde se nechat ošetřit a kde určitě ne
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Nemocnice
Zdravotnictví v Chorvatsku je na solidní úrovni, takže není problém vyhledat zde lékařské ošetření. V případě méně závažného onemocnění si můžete zakoupit léky v síti lékáren, které se nazývají ljekarna. Lékárny jsou v celém Chorvatsku otevřeny v pracovní dny od 8.00 do 19.00 hod., v sobotu jen do 14.00 hod. Ve větších městech jsou pohotovostní lékárny, které jsou otevřeny nepřetržitě. Lékárny jsou označeny zeleným křížem s ovinutým hadem.
V případě závažnějšího onemocnění se budete obracet na nemocnice - bolnica nebo kliniky – klinički centar. Na základě ujednání mezi Českou republikou a Chorvatskou republikou o sociálním zabezpečení je občanům ČR poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče na účet jejich příslušné české pojišťovny. Není to ale tak jednoduché, takže čtěte podrobnosti níže pod heslem „Jak to tam funguje s pojištěním“.

V každém větším městě najdete nemocnici, v turistických centrech pak střediska nebo ordinace všeobecných lékařů a zubařů. V případě úrazu nebo závažné nemoci volejte první pomoc – tel. číslo 94.

Dekompresní komory
PULA tel./fax: +385 (0) 52 217 877, 24572, mobil: 098 255 945, 098 219 225
SPLIT tel./fax: + 385 (0) 21 354 511, 361 355, 343 980


Jak to tam funguje s pojištěním
V dubnu 2002 bylo podepsáno Správní ujednání k provádění smlouvy mezi Českou republikou a Chorvatskou republikou o sociálním zabezpečení.
Na základě tohoto ujednání je občanům ČR poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče na účet jejich příslušné české pojišťovny. Tento nárok se vztahuje na všechny věcné dávky, jejichž poskytnutí je nezbytné pro odvrácení ohrožení života a které se nedají odsunout až do doby návratu do ČR. K tomuto účelu je nutné, aby si každý český občan vyžádal v pobočce své zdravotní pojišťovny před odjezdem do Chorvatska formulář HR/CZ 111, který potvrzuje jeho nárok na okamžité potřebné věcné dávky při přechodném pobytu na území Chorvatska.
Se souhlasem příslušné české zdravotní pojišťovny je možné během pobytu v Chorvatsku čerpat i zdravotní péči nad rámec péče nutné a neodkladné. V úvahu přichází zejména situace, kdy je zřejmé, že pojištěnec bude tuto péči po dobu pobytu v Chorvatsku potřebovat, např. dialýza nebo léčba následku úrazu.
K tomuto účelu je možné na pobočce příslušné zdravotní pojišťovny požádat o souhlas na formuláři CZ/HR 111 A, potvrzující nárok na věcné dávky i nad nezbytný rámec. Udělení souhlasu nebo jeho odmítnutí je plně v pravomoci příslušné pojišťovny.
Nárok na zdravotní péči na základě mezinárodní smlouvy lze v Chorvatsku uplatnit pouze u smluvních lékařů Chorvatského ústavu nemocenského pojištění (Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje) – HZZO. Při uplatnění nároku na zdravotní péči je zapotřebí se s formulářem CZ/HR 111 (potvrzeným u příslušné české pojišťovny) obrátit na nejbližší pobočku Chorvatského ústavu zdravotního pojištění - Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje. Tam obdržíte tzv. “bolesnički list”, který předložíte lékaři. Lékař je zpravidla ochoten vás ošetřit i bez výše uvedeného dokladu, pouze proti předložení formuláře CZ/HR 111, zvláště pokud není váš zdravotní stav dobrý. Pokud však nemáte formulář potvrzený českou pojišťovnou, bude od vás při ambulantním vyšetření vždy vyžadována hotovost.
Na základě mezinárodní smlouvy čeští pojištěnci vstupují do režimu platného pro chorvatské pojištěnce. Z toho vyplývá i nutnost platit spoluúčast ve stejné výši jako místní pojištěnci (15 - 50%). V praxi je to obvykle cca 5 HRK za ošetření a cca 15 HRK za den pobytu v nemocnici.

Na základě mezinárodní smlouvy čeští pojištěnci vstupují do režimu platného pro chorvatské pojištěnce. Z toho vyplývá i nutnost platit spoluúčast ve stejné výši jako místní pojištěnci. Je nutné tedy počítat s následujícími podmínkami:
bez spoluúčasti
děti do 18 let
první pomoc a přeprava záchrannou službou
rychlá stomatologická pomoc
zdravotně nezbytná nemocniční zdravotní péče, vyjma nákladů za lůžko a stravu
některé léky ze zvláštního seznamu
15 % spoluúčast
speciální zdravotní péče, včetně jednodenní chirurgie
speciální stomatologická péče
ortopedické a jiné pomůcky
25 % spoluúčast
náklady za lůžko a stravu v nemocniční zdravotní péči při léčení chronických onemocnění
některé léky ze zvláštního seznamu
30 % spoluúčast
náklady za lůžko v nemocniční zdravotní péči při léčení akutních onemocnění
50 % spoluúčast
některé léky ze zvláštního seznamu

stomatologická péče v mobilní a fixní protetice dospělých osob.


Pokud budete muset uhradit péči v hotovosti, nechte si vystavit účet, z něhož přesně vyplynou poskytnutá plnění. S tímto účtem se po návratu obraťte na vaši zdravotní pojišťovnu, která refunduje vaše náklady do výše odpovídající cenám ve veřejném chorvatském systému. Výše uvedená částka bude ovšem zpravidla nižší než částka, kterou jste museli zaplatit.

Pozor! Smlouva s Chorvatskem nekryje transport zraněného zpět na území ČR ani nutnou spoluúčast. Tyto náklady vám tudíž česká zdravotní pojišťovna neuhradí. Z tohoto důvodu jednoznačně doporučujeme před výjezdem na území Chorvatska uzavřít smluvní cestovní připojištění.

Podrobné informace o rozsahu poskytované lékařské péče občanům ČR v Chorvatsku získáte u vaší zdravotní pojišťovny, od které obdržíte také potřebné formuláře a seznam poboček chorvatských pojišťoven.


Zdravotní pojištění
Před každou cestou do zahraničí je lépe se pojistit u některé z mnohých pojišťoven, a to především pro případ onemocnění nebo úrazu, ztráty zavazadel atd. Druh i rozsah pojištění budete volit podle typu plánované dovolené, sportovních aktivitách i dopravního prostředku, který použijete k cestě do Chorvatska.

Základním typem je cestovní zdravotní pojištění, které kryje nutnou a neodkladnou léčbu náhlých onemocnění či úrazů, základní ošetření zubů a případný převoz do ČR. To vše do určité výše plnění, která se u jednotlivých pojišťoven liší.
Úrazové pojištění - na riziko smrti a trvalé invalidity následkem úrazu
Pojištění zavazadel – vztahuje se na škody způsobené odcizením zavazadla a škody způsobené živelnou událostí
Pojištění odpovědnosti - kryje škody vámi způsobené třetím osobám na věcech i zdraví

Pokud jedete s cestovní kanceláří, zjistěte si, zda pojišťují účastníky svých zájezdů, jaký je rozsah tohoto pojištění a zda pokryje všechna rizika. Ověřte si také, zda má cestovní kancelář sjednáno zákonné smluvní pojištění pro případ úpadku.

Pokud hodláte v době své dovolené v Chorvatsku provozovat tzv. rizikové sporty - např. potápění, vodní lyžování, jízdu na vodních skůtrech, horolezectví, létání na rogalech, padácích či ultralehkých letadlech, je třeba se připojistit, protože běžné pojištění se na tyto sporty nevztahuje.Zajímavé odkazy

Adresy a stránky vybraných nemocnic
Seznam oblastních úřadů Chorvatského ústavu nemocenského pojištění a jejich poboček

Průvodci a mapy


Dalmátské...
Dalmátské ostrovy č.1 - Brač,Šolta,, Hvar, Vis, Biokovo, Korčula,Makarská + INFO
159 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko -Pobřeží Jadranu - Dalmácie
135 Kč
Jadranské...
Jadranské pobřeží 2
374 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko  1:500.000 - AK 7401
174 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 2
299 Kč
Istrie...
Istrie a Kvarnerský záliv - mapa s průvodcem
57 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 1 - (Istrie, Záhřeb, Slavonie)
158 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
AZ elektro

Miele - robotický vysavačPartnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz