Dovolená Chorvatsko


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Chorvatsko - navigace  
zájezdy Chorvatsko Hotely a ubytování Chorvatsko
Last minute Chorvatsko Informace Chorvatsko
Víza Chorvatsko Fotogalerie Chorvatsko
Mapy a průvodce Chorvatsko Recenze hotelů Chorvatsko
Diskuze Chorvatsko Okružní plavby ChorvatskoChorvatsko

 --> Chcete do země jet? --> Kdy je nejlepší tam jet? --> Kalendář zajímavých akcí

Zajímavé přírodní úkazyZajímavé kulturní a společenské akce
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Kalendář zajímavých kulturních a společenských akcí
Zatímco v hlavním městě Záhřebu probíhají kulturní akce spíše v období podzimu, zimy a jara, pobřeží se stává významným kulturním centrem v létě. Soustřeďují se zde turisté, kteří se již tradičně mohou zúčastňovat nejrůznějších festivalů, koncertů, představení a dalších zajímavých kulturních akcí. Uvádíme zde některé ze zajímavých akcí pořádaných v průběhu celého roku.

ÚNOR
Masopust
Únor je tradičně měsícem masopustu a jeho oslav. Velmi oblíbený je masopust v Rijece s průvodem v historických kostýmech, dále masopust v Opatiji nebo Kraljevice.

Sv. Blažej
Svátek svého patrona slaví Dubrovník 3. února slavnostním procesím.


BŘEZEN
Svatý týden
Chorvatsko jako katolický stát věnuje velkou pozornost oslavě velikonočních svátků. Koná se celá řada bohoslužeb, církevních procesí a slavností. Mezi nejslavnostnější a nejzajímavější procesí patří procesí na Korčule, kde jsou předváděna mystická dramata a písně.

DUBEN
Záhřebské hudební bienále
Tradiční hudební festival se koná v hlavním městě.

Svátek sv. Vincenta – rytířské hry „kumpanija“
Na Korčule se konají známé tradiční rytířské hry kumpanija, v nichž místní mladí muži, předvádějí svou připravenost bránit v boji svůj domov a rodiny. Kumpanija vznikla pravděpodobně v době tureckého ohrožení, kdy místní domobrana – kumpanija byla nucena bránit své domovy na ostrově. Hry se původně předváděly jen 28. dubna, v den svátku sv. Vincenta, patrona města, nyní je můžete spatřit během sezóny několikrát.
Velké pozornosti se těší tanec praporečníka, zvaného alfir, s velkým praporem. Hry končí písněmi a tancem, kdy se mohou účastnit i diváci. Na Korčule se tyto hry předvádějí v městečku Blato, Žrnovo, Čara a Smokvica.


KVĚTEN
Turnaj v Rabu
Historický průvod, střelba z kuší

Mezinárodní soutěž pěveckých sborů
Soutěž se koná v Zadaru za účasti sborů z celé Evropy.

Memoriál Josipa Štolcera Slavenského
Hudební festival v Čakovci připomíná dílo známého chorvatského skladatele 20. století.


ČERVEN
Mezinárodní hudební festival HISTRIA v Pule
Nádherný římský amfiteátr v Pule je pro hudební festival jako stvořený. Jeho jedinečná atmosféra umocněná nádhernou hudbou zapůsobí na každého. Operní a baletní festival probíhá celé léto. Kromě toho se v amfiteátru koná i celá řada dalších koncertů včetně moderní hudby.
V létě 2004 zde např. vystoupí Luciano Pavarotti (3.7.2004), Eros Ramazzoti (29.7.) a Velké divadlo z Moskvy předvede nádherné balety Romeo a Julie a Giselle.

Hvarský letní festival
Poslední týden v červnu tradičně začíná festival hudby, tance, folklórních vystoupení a divadla na Hvaru, který trvá až do konce září. Festival uvádí hudební, divadelní a folklórní přestavení v nádherném prostředí atria starého kláštera.

Brodsko Kolo
Ve městě Slavonski Brod se koná výstava zemědělských produktů spojená s folklórními slavnostmi.

Rijecké letní slavnosti
Měsíc zasvěcený kulturnímu a hudebnímu festivalu začíná 18. června 2004. Festival nabízí bohatý program, od klasického evropského dramatu až po pouliční divadlo, od koncertů klasické hudby až k vystoupením známých chorvatských umělců. Rijecká náměstí a terasy se změní v divadla pod širým nebem, část programu najde své místo i v opuštěných továrních halách.

Mezinárodní dětský festival
Koná se v Šibeniku od konce června do počátku července. Mezinárodní festival tvorby pro děti i dětské tvorby, účinkují profesionální i amatérské soubory. Festival se koná již od r. 1958.

Sv. Petr a Pavel na Korčule
Velkou folklórní slavností na Korčule je svátek sv. Petra a Pavla 29. června. Oslavy připomínající naše „čarodějnice“ probíhají u velkých ohňů a vyznačují se také bohatým programem.


ČERVENEC
V červenci a srpnu se koná nejvíce kulturních událostí v celém roce, a to především na pobřeží Jadranu.

Procesí na Kornatských ostrovech
Nádherné Kornatské ostrovy jsou dějištěm slavného a nesmírně působivého procesí na loďkách a člunech k Panně Marii z Taracu. Obyvatelé ostrovů tam již po staletí plují na vyzdobených loďkách vždy 1. července, aby se jim dostalo požehnání. Mezi turisty a hlavně mezi jachtaři je tento svátek velmi oblíben.

Letní karneval
Místem konání populárního karnevalu je Novi Vidolski a karneval se koná v 1. polovině července (10. – 13. 7. 2004). Krásné lidové kroje, tradiční tance, hudba atd. Nejzajímavější jsou místní kolové tance provázené pouze zpěvem bez hudby.

Splitské léto
Od poloviny července do poloviny srpna se stává Split centrem opery, koncertů, činohry, tance, pouličního divadla a mnoha dalších zajímavých aktivit. Koná se tradičně v působivém prostředí, v historickém srdci města – v Diokleciánově paláci, klášteru sv. Antonína a v řadě dalších objektů. Představení Chorvatského národního divadla ve Splitu spolu s řadou hudebních těles, scénická, taneční i pouliční představení domácích a zahraničních souborů – tak bude vypadat léto ve Splitu. Festival Splitské léto se koná již od r. 1954 a díky tomu patří k nejstarším, ale také nejzajímavějším letním festivalům v Chorvatsku. V roce 2004 začíná 14. července.

Dubrovnické letní hry
Od poloviny července do konce srpna hostí od roku 1950 Dubrovník tradičně Dubrovnické letní hry (54. ročník proběhne v roce 2004 od 10. 7. - 25. 8). Jedná se o nejstarší mezinárodní festival v Chorvatsku a zároveň o nejrozsáhlejší a nejreprezentativnější kulturní akci v zemi. Mezinárodní hudební, divadelní a taneční festival, v jehož rámci se konají i výstavy, folklorní vystoupení, knižní besedy atd, je známý v celém kulturním světě. Každý rok se uvádí okolo 80 představení, která se konají v kouzelném prostředí starého Dubrovníku.

Turnaj v Rabu
Historický průvod, střelba z kuší
Velká lidová slavnost se koná v Rabu na stejnojmenném ostrově po 20. červenci. Její součástí je proslavená soutěž střelců z kuší na svátek sv. Kryštofa (27.7.), patrona ostrova. Velmi atraktivní podívanou představuje průvod ve středověkých kostýmech, vystoupení hudebníků, kejklířů a ukázky řemeslných prací.

Festival Marca Pola
Korčula je místem, kde se podle dostupných pramenů narodil slavný cestovatel Marco Polo. Není tedy divu, že s jeho jménem je spojen festival hudby a vína, který se zde koná počátkem července.
U přístavu města Korčula se koná připomínka dávné bitvy mezi Benátčany a Janovany,. kteří v minulosti usilovali o nadvládu nad ostrovem. V této bitvě prý padl do janovského zajetí i slavný korčulský rodák.

Moreška v Korčule
Pod tímto názvem se skrývá předvádění starodávné rytířské hry, která připomíná útok Arabů ze severní Afriky (r. 1571) na ostrov Korčulu. Původně se moreška dala spatřit pouze 27. července na sv. Theodora, ve výroční den přepadení města. Nyní se moreška předvádí častěji, takže můžete obdivovat místní obyvatele, kteří tančí, svádějí divoké boje a rozehrávají působivé divadlo oděni ve starobylých krojích. Náplní hry je boj o nevěstu mezi černými a červenými, mezi útočníky a obránci, který končí vítězstvím červeného krále a oslavou obyvatel ostrova, kteří se ubránili útoku.

Zadarský hudební festival
Od počátku července do začátku srpna probíhá hudební festival. Zajímavé jsou zejména koncerty duchovní hudby v kostele sv. Donáta.

Karneval v Pagu
Folklorní tance, včetně známého kola, zpěvy, nádherné kroje.

Ižské slavnosti
Ostrov Iž, městečko Veli Iž ( 30., 31. 7. a 1., 2. 8.) volí krále ostrova. Účastníci vytáhnou
dřevěnou hůl a ten kdo vytáhne hůl nejdelší, stává se králem. Tradice těchto slavností je známá už od antiky.


SRPEN
V srpnu pokračují slavnosti a festivaly. Srpen je také ve znamení mariánských slavností a oslav úrody.

Mariánské procesí v Kukljici
Jedno z nejznámějších mariánských procesí se koná se 5. srpna v Kukljici na ostrově Ugljan. V kapličce v zálivu Ždrelac je přes 500 let uchováván obraz Panny Marie Sněžné, ke které se procesí vydává. na mnoha ozdobených člunech a loďkách za zvuků hudby a náboženských zpěvů. U kapličky se koná mše a pak se obraz slavnostně převáží po moři do Kukljice, kde ho můžete spatřit v místním kostele do 8. září, než se vrátí zpátky.

Léto v Pagu
Katedrála v Pagu je dějištěm hudebního festivalu vážné hudby. Probíhá tradičně počátkem srpna.

Sinjská Alka
Tato lidová veselice se odehrává počátkem srpna v městečku Sinj u Splitu. Připomíná vítězství nad Turky a její součástí je podle dávné tradice rytířské klání na koních. Na slavnosti navazují slavnosti spojené s oslavou matky Boží Sinjské s procesím.

Trka na prstenac
Další folklórní slavností je známá slavnost v obci Barban, která leží cca 30 km od Puly směrem na Rijeku. Jedná se o starodávnou rytířskou hru za 17. století, kdy jezdci na koních se pokoušejí zasáhnout prsten visící na provaze. Koná se vždy první neděli v srpnu.

Slavnost Stomarina
Ostrov Krk, městečko Omišalj, se stává 15. srpna místem slavnosti prvních plodů Stomarina, kdy účastníci v krojích tančí a zpívají pod zavěšenými plody.

Festival lidových písní a tanců
1. srpnová neděle patří na ostrově Krk v městečku Malinska festivalu lidových písní a tanců.

Rybářský den a den patrona sv. Vincenta
Podgora (Makarská riviéra) slaví 16. srpna lidovou slavností s písněmi a tanci.


ZÁŘÍ
Vinkovačke Jeseni
Podzimní festival lidové hudby a tance, tradiční kroje, průvody.

Vinobraní v Buje
Malé městečko Buje nedaleko Umagu nabízí poslední neděli v září tradiční vinobraní hojně navštěvované turisty.

Barokní večery
Katedrála ve Varaždinu hostí od poloviny září do poloviny října festival barokní hudby.

ŘÍJEN
Marunada
Slavnost spojená se sklizní jedlých kaštanů v Lovranu. Ochutnávání specialit, společenské akce, slavnostní průvody, ohňostroj.... To vše první neděli v říjnu.

Dny oliv
Oslavy u příležitosti sklizně oliv na ostrově Krk v Punatu.

Keramické trienále
V Záhřebu probíhá festival keramiky od poloviny září.


LISTOPAD
Mezinárodní hudební festival v Pule


PROSINEC
Do tohoto období se soustřeďují oslavy Vánoc a příchodu nového roku.Zajímavé sportovní akce
Cestovní kancelář Zemek pořádá v květnu Riviera Zemek Cup Poreč – mezinárodní tenisový turnaj mužů a žen všech kategorií.

Cestovní kancelář Zemek pořádá v září Tenis Cup Zemek Istrie – Vrsar – tenisový turnaj podnikatelů, managerů a pozvaných osobností.

Umag (Istrie)- areál Stella Maris – tenisové centrum Center Court pořádá v srpnu – Croatia Open – otevřené mistrovství Chorvatska v tenisu.

Windsurfing – Otevřené mistrovství Chorvatska – letovisko Viganj na poloostrově Pelješac - na přelomu července a srpna, zúčastňují se ho i čeští závodníci.

Regata Rovinj-Pesaro-Rovinj – květen.

Lodní maraton na řece Neretvě se koná každým rokem v neděli koncem srpna. Start závodu je jehož start je v Metkovici a jeho trasa měří 22 km. Přibližně v polovině trati se může posádka vyměnit nebo doplnit. Závodu se tradičně zúčastňují městečka a vesnice z delty Neretvy a plaví se na svých člunech a loďkách.


Státní svátky
Nový rok – 1. leden
Tři králové – 6. leden
Velikonoce – březen/duben
Svátek práce – 1. květen
Den republiky – 30. květen
Den antifašistického odboje - 22. červen
Den vítězství a díkůvzdání rodné zemi – 5. srpen
Nanebevzetí Panny Marie – 15. srpen
Svátek Všech svatých – 1. listopadu
Vánoční svátky – 25. a 26. prosince
Zajímavé odkazy

Festival v Pule

Průvodci a mapy


Chorvatsko...
Chorvatsko  1:500.000 - AK 7401
174 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 1 - (Istrie, Záhřeb, Slavonie)
158 Kč
Dalmátské...
Dalmátské ostrovy č.1 - Brač,Šolta,, Hvar, Vis, Biokovo, Korčula,Makarská + INFO
159 Kč
Záhřeb...
Záhřeb 1:15 000 - plán města
118 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko -Pobřeží Jadranu - Dalmácie
135 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 2
299 Kč
Istrie...
Istrie a Kvarnerský záliv - mapa s průvodcem
57 Kč
Jadranské...
Jadranské pobřeží 2
374 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz