Dovolená Kostarika


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Kostarika - navigace  
zájezdy Kostarika Hotely a ubytování Kostarika
Last minute Kostarika Informace Kostarika
Víza Kostarika Fotogalerie Kostarika
Mapy a průvodce Kostarika Recenze hotelů Kostarika
Diskuze Kostarika Okružní plavby KostarikaKostarika

 --> Chcete do země jet? --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat?

Nemoci, nebezpečná zvířataDopravní předpisySpolečenská etiketaCo tam nesmím jíst a pít-->Osobní bezpečnost
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Zloději
S nárůstem turistického ruchu se zvyšuje i kriminalita. Přesto však jsou krádeže v Kostarice stále ještě méně běžné, než v ostatních zemích této oblasti. Organizované skupiny zlodějů nejsou příliš časté. Na zloděje si dávejte pozor především na autobusových stanicích, přeplněných ulicích. Oblasti známé vysokým výskytem zlodějů jsou autobusový terminál Coca-Cola, Avenida 2 západně od Centrálního parku a samozřejmě tržiště. Zloději samozřejmě vyhledávají i oblasti levných hotelů. Na svých procházkách nenoste viditelně cennosti, peníze a fotoaparáty. Dobře si uschovejte doklady, kreditní karty a peníze si rozdělte do několika částí a také je dobře uložte. Hlídejte si také zavazadla a nechte si je pojistit. Nebuďte však paranoidní, Kostarika je stále poměrně bezpečná země. Pokud budete okradeni, nahlaste to co nejdříve policii, zejména kvůli pojištění.
Policie 117
Hasiči 118
První pomoc 911
Bezpečné koupání
Brožury cestovních kanceláří představují nádherné kostarické pláže jako ráj. Ale už se nezmiňují o tom, že každoročně utone v moři více jak 200 lidí. 80% všech utonutí je způsobeno bouřlivými příbojovými vlnami a proudy, které vás zanesou daleko do moře. Je velice nutné si zapamatovat, že pokud se vám něco takového přihodí, nesnažte se s vlnami bojovat, nepotopí vás, pouze odnesou od břehu. Mnoho utonutí bylo způsobeno panikou a vyčerpáním bojem s vlnami. Snažte se plavat zpátky, ne přímo rovně ale paralelně. Pláže, na kterých by vám mohlo hrozit toto nebezpečí, jsou Playa Bonita nedaleko Limón, tato oblast je vstupem do národního parku Cahuita, dále playa Doňa Ana a playa Barranca nedaleko Puntarenas a playa Espadilla v národním parku Manuel Antonio. Pamatujte na to, že jen několik pláží má pobřežní hlídku. Některé pláže mohou být také kontaminovány odpadem. Pláže jsou však v této době hlídány a ty nejvíce čisté jsou označeny modrým praporkem.
Bezpečné procházky a túry
Mnoho lidí podceňuje přípravy, pokud se chystá na pěší túry a výlety do národních parků. Každopádně se zásobte velkým množstvím vody, a to i na krátké výlety. Příkladem může být to, že v roce 1993 se vydali dva němečtí turisté na krátký, hodinu a půl trvající výlet do národního parku Barra Honda, ztratili se a zemřeli žízní a přehřátím organismu. Mějte u sebe vždy zásoby jídla a mapu a vždy někomu oznamte cíl vaší cesty a pravděpodobný návrat. V hustých pralesích může zabloudit i zkušený cestovatel, využívejte proto raději služeb místních průvodců.
Zemětřesení
Zemětřesení zde nejsou žádným překvapením, když vezmete v úvahu řetězce aktivních vulkánů táhnoucích se po celé zemi. V roce 1990 zde bylo zemětřesení o síle 7,1 Richterovy stupnice a 22. dubna 1991 dokonce zemětřesení o síle 7,4 Richterovy stupnice, které zabilo 50 lidí v Kostarice a 30 v Panamě. Slabší zemětřesení se tu však vyskytuje mnohem častěji. Pokud vás zastihne zemětřesení, ujistěte se zda nestojíte pod těžkým objektem, který by mohl spadnout a zasypat vás. Nejlepší místo, pokud jste uvnitř budovy, jsou rámy dveří nebo se můžete schovat pod robustním stolem. Jestliže jste venku, nestoupejte si ke zdem, elektrickým drátům a jiným nebezpečným objektům.
Rasová diskriminace
I když je Kostarika přátelským a demokratickým státem, rasismus zde stále ještě existuje, přestože ho mnoho lidí popírá. Převládající bílá populace, žijící na náhorních plošinách má tendence chovat se jako kdyby byli jediní, kdo zde žijí. Rasismus je zřídka kdy zřetelný (je zakázán), ale přesto zde dochází k rasovým střetům. Antisemitistické výroky a „vtipy“ jsou také časté, ačkoliv většina židovských návštěvníků se chová a vypadá úplně stejně jako Američané a Evropané. V roce 1999 se zde rozšířila falešná zpráva, že čínské restaurace podávají krysí maso jako krabí a restaurace zaznamenaly obrovský úbytek klientů a staly se terčem posměchů. Asiaté a ostatní národnosti jsou také častým terčem urážek a posměchů.

Zajímavé odkazy

Varování MZV k cestám do vybraných zemí

Průvodci a mapy


KOSTARIKA...
KOSTARIKA - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Miele - robotický vysavač

AZ elektro

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz