Dovolená Srí Lanka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Srí Lanka - navigace  
zájezdy Srí Lanka Hotely a ubytování Srí Lanka
Last minute Srí Lanka Informace Srí Lanka
Víza Srí Lanka Fotogalerie Srí Lanka
Mapy a průvodce Srí Lanka Recenze hotelů Srí Lanka
Diskuze Srí Lanka  Srí Lanka

 --> Chcete do země jet? --> Na co si tam dát pozor, jak se tam chovat? --> Nemoci, nebezpečná zvířata

-->Které nemoci kde?Nebezpečná zvířata
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Dodržujte základní bezpečnostní pravidla, nehlaďte pobíhající psi a kočky a nedotýkjejte se také jiných zvířat, pokud si nejste stoprocentně jisti, že je to bezpečné. Chraňte se dlouhými kalhotami a vhodnou obuví před hady a hmyzem.
Vyhněte se kontaktu se zmijemi, kobrami, krajtami a krokodýli.
Pokud se chcete potápět, dejte pozor na medúzy, mořské ježky, lvouny apod
Zde je uveden pouze výčet několika nemocí, které mohou potkat cestovatele do exotických zemí. Nebuďte však paranoidní, pokud nebudete přímo vyhledávat rizikové oblasti neměli byste mít žádné problémy.

Ochrana před sluncem v tropech a ve vysokých nadmořských výškách je nutné chránit se před slunečními paprsky. Používejte ochranný krém nejméně 15 SPF. Chraňte si části těla, které se normálně nevystavují slunečnímu záření (oči, chodidla). Používejte také přikrývku hlavy a pijte dostatek tekutin. V Ekvádoru je slunce opravdu silné a pokud budete u moře fouká, většinou vítr, který sluneční záření maskuje, proto buďte opravdu opatrní.

Svědivá vyrážka zejména cestujeme-li, když je u nás zima, může se z náhlé intenzity slunečních paprsků objevit svědivá vyrážka. V lékárnách a obchodech je k dostání pudr, který zamezuje svědění.

Vyčerpání z tepla dbejte na dostatečný příjem tekutin a zvyšte příjem soli. Noste lehké oblečení a pokrývku hlavy.

Žlutá horečka těžké onemocnění začínající pro krátké inkubaci (3-6 dní) náhle horečkou, bolestmi hlavy a v zádech, záhy se objeví žloutenka a někdy krvácení z nosu a sliznic. Úmrtnost u cestovatelů přijíždějících ze zemí, kde se žlutá zimnice nevyskytuje, dosahuje 60 %. Oblastmi původního přírodního výskytu jsou především subsaharská Afrika a Střední a Jižní Amerika. Infekce je vyvolána virem, který přenášejí komáři. Prevencí je ochrana proti bodnutí komára a očkování, které se doporučuje všem osobám, které se při svém pobytu zdržují jinde, než ve velkých městech. K dispozici je účinná a dobře snášená očkovací látka chránící 10 let, podávaná injekčně, nejpozději do 10 dnů před odjezdem.

Malárie jde o parazitní onemocnění. Cestovatel může onemocnět buď ještě během pobytu v malarické oblasti nebo po návratu domů. Onemocnění charakterizují několik hodin trvající záchvaty horečky, jejíž vznik předchází zimnice s třesavkou. Při poklesu teploty se nemocný nápadně potí. Nemocný trpí bolestmi hlavy, svalů, kloubů a často zvrací. Postupně u něj dochází k chudokrevnosti a při tropické malárii záhy i k poškození jater, ledvin, plic, mozku a ke krvácení. Průběh nemoci může být velmi rychlý a při pozdní léčbě může dojít i k úmrtí. Nákazu na člověka přenáší komár – Anofeles. Tito komáři útočí v noci. Účinná očkovací látka proti malárii neexistuje. Moskyti nesnášejí vítr, dobré je tedy spát s puštěným větrákem nebo v neustálém proudu vzduchu. Cestovatel se může chránit před nákazou tím, že se vyhýbá bodnutí komárů a jednak tím, že užívá protimalarických léků(takzvaná chemoprofylaxe) Jako ochrana poslouží i spreje proti komárům.
Malaritické oblasti: celá země pod 1500 m n.m. a provincie Esmeraldas, Guayas, Manabí, El Oro, Los Ríos: zemědělské oblasti provincií Loja, Morona Santiago, Napo, Paslaza, Portoviejo, Puyo, Zamora Chinchipe, Pichincha, Sucumbios. Žádné riziko ve městě Quito a jeho okolí, hlavních turistických oblastech a na Galapágách.

Nadmořská výška AMS neboli náhlá nevolnost z vysoké nadmořské výšky je velice častá. Je mnohem vážnější než klasická výšková nevolnost. Postihuje zejména ty osoby, která vystoupají příliš rychle do vysokých nadmořských výšek. Její příznaky jsou nevolnosti, průjem, zvracení, malátnost, halucinace, nechuť k jídlu, totální vyčerpání, zimnice, problémy se zrakem, koordinací pohybů, nesmyslné jednání. Zde je několik rad k tomu, aby jste se cítili lépe- stoupejte pomalu a nechejte si několik dní na aklimatizaci (asi ve výšce 1000 m n.m.) Hodně pijte a jezte lehká jídla s vysokým obsahem uhličitanů. Pijte čaj z koky, který je k dostání ve všech restauracích. Je těžké říci, kdy mohou nastat problémy z vysoké nadmořské výšky. Obecně je to od 3000 m n.m., ale je to individuální. V předcházení těmto obtížím by vám mohl pomoci lék Diamox, který si vyžádejte u svého lékaře. Rozhodně tuto nevolnost nepodceňujte a jakmile se objeví její příznaky, okamžitě se snažte dostat do nižší nadmořské výšky. Někdy pomůže jen pár stovek metrů. Pokud tuto nemoc podceníte mohou se dostavit fatální následky.

Hepatitida – zánět jater
Hepatitida A onemocnění jater, kdy se po počátečných příznacích ( zvýšená teplota, nechutenství, odpor k tučným jídlům) objeví tmavá moč, světlá stolice a žloutenka. Inkubační doba je 14 až 50 dnů. Původcem je virus, který se vylučuje stolicí. Přenáší se kontaminovanými rukama nakažených osob nebo vodou či potravinami. Účinnou prevencí je očkování. Vakcína se podává ve dvou injekcích aplikovaných v intervalu 12 až 6 měsíců. Ochranného účinku je dosaženo 15. den po prvé injekci a ochrana po druhé injekci přetrvává řadu let.

Hepatitida B symptomy jsou stejné jako u A, ale následky mohou být závažnější (poškození jater, rakovina jater). Rozdílné jsou však způsoby přenosu na člověka a délka inkubační doby. Zdrojem nákazy je člověk – nemocný nebo zdánlivě zdravý nosič, v jehož krvi a tělesných tekutinách je virus přítomen. K nákaze turistů může dojít buď poraněním kůže, které bylo kontaminováno krví nosiče nebo pohlavním stykem. Rizikové jsou také různé chirurgické zákroky, injekce, zubní ošetření a transfúze krve. Nákaza se často vyskytuje u narkomanů. Buďte pozorní při akupunktuře, zákrocích lidových léčitelů a tetování. Očkování se doporučuje před dlouhodobým pobytem, zvláště u osob s předpokládaným rizikovým chováním nebo u nichž je pravděpodobná potřeba zdravotnických zákroků.

Hepatitida C a D jsou podobné jako B, ale C se vyskytuje mnohem častěji a D se vyskytuje jen u lidí užívajících drogy.

Hepatitida E je podobná jako A, přenáší se vodou a potravinami a je velmi nebezpečná pro těhotné ženy. Tato hepatitida se vyskytuje převážně v rozvojových zemích. Neexistuje proti ní očkování, prevencí je opatrnost při výběru stravy a nápojů.

Cholera k přenosu cholery dochází při požití potravin kontaminovaných rukama infikované osoby, vzácně mouchami (ovoce, zelenina, zmrzliny, nápoje, led, ale i voda použitá k oplachování). Původem cholery je bakterie, která poměrně dlouho přežívá v prostředí (voda, led, potraviny). Toto onemocnění začíná prudkými vodnatými průjmy a zvracením. Obvykle probíhá bez horečky. Rychlý úbytek tekutin a minerálií je nebezpečný a může dojít i k smrti během několika hodin. Včasná a adekvátní léčba (rychlé doplnění tekutin a antibiotika) je proto nezbytná. Existují i lehké a středně těžké formy onemocnění, podobná jiným průjmovým infekcím. Inkubační doba je velmi krátká – i několik hodin, nejčastěji však 2-3 dny, maximálně 5 dní. Prevence spočívá především v opatrnosti při stravování. Očkování je sice možné, ale není doporučováno. Očkovací látky poskytují pouze krátkodobou a nespolehlivou ochranu. Naopak mohou vyvolat falešný pocit jistoty a podcenění pravidel vhodného stravování na cestách.

Vzteklina největšími přenašeči jsou většinou psi, kočky a opice. Postižené místo omyjte pod tekoucí vodou, vyčistěte mýdlem, polijte alkoholem nebo jodem a vyhledejte lékaře.

Břišní tyfus je těžké onemocnění s déletrvající vysokou horečkou, úpornou bolestí hlavy a těžkou únavou. U neléčeného může dojít ke krvácení do střev či k jejich proděravění. Průvodcem nemoci je bakterie – tyfová salmonela. Ve vyspělých zemích je většina případů importována, tj. získána za pobytu v zahraničí v zemích s nízkou úrovní hygieny. Nákaza je častá v jihovýchodní Asii, na indickém subkontinentu, Africe i Jižní Americe. Zdrojem nákazy je zpravidla bacilonosič vylučující po prodělání nemoci dlouhodobě salmonelu stolicí nebo močí. K nákaze dochází např. pitím říční vody, požitím kontaminované syrové zeleniny, tepelně nezpracovaných ústřic či kostek ledu připravených z kontaminované vody. Salmonela je odolná vůči chladu a v ledu dlouhodobě přežívá. Inkubační doba je 1 až 4 týdny.
Onemocnění lze předejít důslednou osobní hygienou a opatrností při stravování. Riziko nákazy snižuje očkování. Doporučuje se cestovatelům do oblastí zvýšeného výskytu a to zvláště tehdy budou-li zde žít v podmínkách místního obyvatelstva a po delší dobu. K dispozici je několik typů očkovacích látek. Žádná však neposkytuje stoprocentní ochranu, a proto i očkovaný člověk by měl dodržovat všeobecné hygienické zásady.
Podobný, ale mírnější průběh než tyfus má onemocnění paratyfem A nebo paratyfem B. Nákaza se šíří stejným způsobem. Očkování proti paratyfům se neprovádí.

Japonská encefalitida je infekční onemocnění, které postihuje mozek a mozkové blány. Projevuje se náhlou horečkou a prudkými bolestmi hlavy. Může dojít k ochrnutí a dokonce i úmrtí. Japonská horečka se vyskytuje ve východní a jihovýchodní Asii, od Indie až po Japonsko. Onemocnění vyvolává virus, který je přenášený komáry ve venkovských oblastech zpravidla od jara do podzimu. Prevence spočívá v očkování a v ochraně před bodnutím komára. Očkovací látka se podává injekčně ve dvou dávkách v odstupu minimálně jednoho týdne.Zajímavé odkazy

Odkaz na informace o očkování

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz