Dovolená Srí Lanka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky


  Srí Lanka - navigace  
zájezdy Srí Lanka Hotely a ubytování Srí Lanka
Last minute Srí Lanka Informace Srí Lanka
Víza Srí Lanka Fotogalerie Srí Lanka
Mapy a průvodce Srí Lanka Recenze hotelů Srí Lanka
Diskuze Srí Lanka  Srí Lanka

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Pobytově zajímavé

Západní pobřeží-->Východní pobřežíStřediska ayurvedy
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Trincomalee
Trincomalee má jeden z nejlepších přístavů na světě. Bohužel tu probíhají nepokoje mezi obyvateli muslimskými, tamilskými a sinhalskými.
V roce 1617 sem přišli Holanďané, Portugalci přišli až v roce 1624 a vybudovali tu malou pevnost. Holanďané vyhráli roku 1639 město zpět a v roce 1655 se město navrátilo pod nadvládu Portugalců. V roce 1672 získali město Francouzi, ale nakonec ho roku 1782 získali Britové. Poté město střídavě ovládali Holanďané a Francouzi až do roku 1795, kdy ho opět získali Britové.
Pevnost Frederik původně vybudovali Portugalci ve východní části města. Když budete následovat cestu vedoucí přes pevnost až k bráně, narazíte na velkou budovu s verandou – Wellesley Lodge, kde se zotavoval v roce 1799 po příchodu z Indie Duke of Wellington.
Na konci cesty se tyčí skalní pevnost Swami Rock a hinduistický chrám, před kterým se musíte zout pokud chcete vstoupit dovnitř. Potápěči objevili křivky pevnosti asi 100 metrů pod vodou. Swami Rock se také nazývá Milenecký skok, podle příběhu o dceři holandského důstojníka, která sledovala odjezd svého milence a rozhodla se skočit ze skály. Ve skutečnosti se osm let po její údajné smrti znovu vdala. Její otec na tomto místě nechal postavit sloup, jako důkaz úcty k ní.
Asi 12 km na jih od města se vlévá do mořské zátoky Koddiyar nejdelší řeka Srí Lanky Mahaweli Ganga.
Na ulici Dockyard Rd. se nachází hřbitov Svatého Stefana, kde jsou uloženy ostatky P. B. Moleswortha, prvního vedoucího železničního systému na ostrově. Ve volném čase se věnoval astronomii a objevil známé červené moře na planetě Jupiter.
Koupání v zátoce není příliš bezpečné díky podmořským proudům. Nejlepší pláže se rozkládají v severní části města.
8 km na severozápad od Trinca můžete navštívit Kanniyai – horké prameny, který prý byly vytvořeny bohem Vishnu na odrazení démonického krále Rawana.
Když budete pokračovat dále na sever, dopravíte se do malých plážových turistických resortů Uppuveli a Nilaveli s překrásnými plážemi se zlatavým pískem a modrou lagunou s průzračnou vodou. Můžete se odtud vydat na výlet lodí na ostrov Pigeon Island, kde je ideální místo pro potápění a šnorchlování.
Největšími a nejoblíbenějšími turistickými resorty východního pobřeží jsou střediska Kalkudah-Passekudah ležící asi 65 km jižně od Trincomalee. Najdete tu překrásné písčité pláže lemované korálovými útesy. Bohužel místní nepokoje způsobily radikální pokles přísunu turistů. Kdy tyto nepokoje skončí však nikdo netuší.

Baticaloa
V okolí Baticaloa je mnoho lagun s křišťálově čistou vodou a laguna s názvem Batticaloa je největší z nich. Abyste se k ní dostali, musíte nejdříve přejít most vedoucí z města. Od roku 1991 jsou tu vojenské hlídky Tamil Tiger. V dnešní době je díky nepokojům město, téměř bez jakéhokoli turistického ruchu. Je tu malá holandská pevnost, u které se scházejí milovníci rybolovu obzvláště v období od dubna do září. Říká se, že v tomto období tu můžete slyšet zvláštní druh ryb - zpívající ryby, které vydávají zvláštní hluboký zvuk vycházející z vod laguny. Nejvíce jsou tyto tajemstvím zahalené zvuky slyšet při úplňku.
U zátoky Arugam bay leží malá rybářská vesnička jižně od Pottuvilu. Je naprosto ideálním místem pro milovníky surfu. V současnosti tu najdete ale jen buď pouhé odvážlivce a nebo opravdové fanoušky tohoto sportu, protože díky místním nepokojům nebyla tato oblast pro turisty zrovna bezpečná. Od roku 1996 se situace zklidnila, přesto turisty toto místo již tak neláká. Je tu překrásná písečná pláž ideální pro plavání. Jižně odtud se rozkládá pláž Crocodile Rock, kde mohou být často zahlédnuti procházející se sloni.


Jaffna a okolí
Severní výběžek ostrova obývají většinou tamilští obyvatelé, což způsobovalo velké nepokoje a neklid v 80. letech. V současnosti se raději nejdříve informujte na ambasádě o aktuálním stavu a bezpečnosti v této oblasti. Pro turisty je lákavý polostrov Jaffna a ostrov Mannara.

Jaffna
Populace v Jaffně činí kolem 118 000 obyvatel, Jaffna je druhé největší město Srí Lanky. Populace celého poloostrova Jaffna činí kolem 750 000 obyvatel. Díky bojům a nepokojům vzrůst populace v této oblasti poklesl, mnoho lidí oblast opustilo.
V 16. století sem přišli Portugalci a Jaffna se pro ně stala centrem království. Zůstali tu až do roku 1658, kdy nadvládu převzali Holanďané a v roce 1795 Britové. V 80. a 90. letech 19. století byla Jaffna oklopena armádními vojsky, letadly a strážci – Indian Peace Keeping Force, tkzv. Indická mírová jednotka. Toto období bylo v historii ostrova velmi nepříznivé.
V roce 1680 Holanďané vybudovali velký přístav kousek od laguny na místě, kde se původně rozkládalo přístaviště Portugalců. Po architektonické stránce je holandská pevnost s přístavem jedna z nejlepších staveb tohoto období. Přístav zabírá území o rozloze 22 ha a je pokryto zelení a stromovím. Vedle přístavu stojí budova King´s House, bývalá rezidence holandského komandéra, nesoucí typický holandský architektonický styl. Dále tu najdete dům vystavěný v britském stylu, ve kterém žil spisovatel Leonard Woolf.
V Jaffně se můžete zastavit v archeologickém muzeu na ulici Main St., poblíž starých domů, které stojí za vidění. Většina místních hinduistický chrámů – kovils, pochází z období britské nadvlády. Nesou stopy indicko-dravidiánského stylu.
Koná se tu velmi známý tradiční festival v červenci nebo srpnu – Kandaswamy Kovil.

Poloostrov Jaffna je téměř ostrovem a s pevninou ho spojují jen dva úzké pruhy pevniny na jihu. Na jihovýchodním spojovacím pruhu se rozkládá Chundikkulam Bird Sanctuary, rezervace, kde najdete sta druhů různých ptáků a také stáda slonů. Násepní cesta vedoucí do rezervace se nazývá Elephant Pass – sloní stezka. Rezervace je mimo jiné protkána desítkami lagun a jezírek.
Nejoblíbenější pláže se nachází na klidném místě Kalmunai Point kousek od Jaffny a na severu je to Palm Beach. Velmi známá a oblíbená je také pláž Casuarina na malém ostrůvku Karaitivu.
Na sever o Jaffny leží místo Kantarodai na jehož malém hektarovém území je stěsnáno přes 100 miniaturních dagob. Největší z nich má obvod 4 metry. Tyto dagoby byli objeveny v roce 1916 a jejich stáří se odhaduje na 2000 let.
U poloostrova Jaffna leží malé ostrůvky. Nejznámější a nejhlavnější jsou Kayts, Karaitivu a Punkudutivu. 35 km od Jaffny a 10 km od měsečka Punkudutivu leží holandský poloostrov Delft. Byl tu vystaven malý holandský přístav a pevnost.
Ostrov Mannar je pravděpodobně nejsušším a velmi neúrodným místem na Srí Lance. Vzhled krajiny tvoří travnatý porost a stromy baobaby, pocházející z Afriky. Hlavním město ostrova Mannar nese stejnojmenný název. Je to pitoreskní městečko s domečky v holandském a portugalském stylu. Na západ od majáku na South Point se rozkládá Adam´s Bridge – Adamův most, což je řetězec písečných polí v moři téměř spojující Srí Lanku s Indií.
Zajímavé odkazy

Odkaz na mapu města Jaffna
Odkaz na mapu poloostrova Jaffna
Odkaz na mapu Trincomalee
Odkaz na NP v severní části ostrova

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz