Dovolená Srí Lanka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Srí Lanka - navigace  
zájezdy Srí Lanka Hotely a ubytování Srí Lanka
Last minute Srí Lanka Informace Srí Lanka
Víza Srí Lanka Fotogalerie Srí Lanka
Mapy a průvodce Srí Lanka Recenze hotelů Srí Lanka
Diskuze Srí Lanka  Srí Lanka

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Sportovně zajímavé

Adam´s Peak-->Hortonovy pláně a okolíNuwara Eliya
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Srí Lanka - Cyklistika (cycling) Hortonovy pláně
Unikátní náhorní plošina Hortonovy pláně – Horton plains leží v jihostřední kopcovité oblasti v nadmořské výšce 2500 m nad mořem (asi 30 km od Nuwara Eliyi) a poskytuje tak útočiště mnohým živočichům a rostlinám svým příjemným chladnějším prostředím. Působí až pochmurně a je pokryta roztroušenými lesními porosty a ledově chladnými říčkami a mlčenlivými horami.
Oblasti dominuje druhá a třetí nejvyšší hora ostrova – Kirigalpotta – 2 387 m nad mořem a Totapola – 2 361 m nad mořem. Krajina tu působí velmi zvláštně, jako by do jinak tropické Srí Lanky snad ani nepatřila.
Plošina je ukončena prudkým srázem 700 m hlubokým, jež se nazývá “Konec světa“ a je také cílem nejznámější turistické stezky. Naskýtá se tu opravdu překrásný výhled do okolí, jež vezme dech snad každému. Výhledu často zabraňuje hustá mlha především v období dešťů od dubna do září.
Kdysi plošinu obývala stáda slonů, která však byla postupně vyhubena koloniálními lovci. Při troše štěstí tu dosud můžete zahlédnout leopardy, opice, bílé medvědy.
Můžete si tu pronajmout kolo nebo se sem vydat džípem. Přes celou plošinu vede turistická stezka až k World´s End. Dole u řeky se můžete zastavit u vodopádu Baker´s Falls.

Srí Lanka - Hortonovy pláně (Horton´s plains) Haputale
Malá horská vesnička Haputale se nachází na jihu této horské oblasti. Dovede vás k ní klikatá cesta šplhající jakoby do nebes. Haputale je příjemné místo, kde se můžete levně ubytovat a vychutnat si krásy a klid hor.

Stezka
Na cestě z Haputale narazíte na 170 m vysoké vodopády Diyaluma Falls, které jsou nejvyššími vodopády na ostrově. Pro turisty je tu připravena stezka kolem vodopádů, kde se můžete vyšplhat až k nejvyššímu vrcholku vodopádů.
Můžete rovněž podniknout jednodenní okružní výlet začínající v Haputale a vedoucí právě přes vodopády Diyaluma Falls.

Benediktánský klášter je vybudován zhruba hodinu cesty od Haputale. Začněte na ulici Teple Rd., kde uvidíte směrovky na Aidsham. Klášter byl původně dům britského plantážníka. Je otevřen denně od 9.00-12.00 a od 15.00-17.00. V malém obchůdku si můžete zakoupit domácí produkty jako je med apod.

Srí Lanka Bandarawela
Městečko Bandarawela se rozkládá v nadmořské výšce 1 230 m a je oblíbeným cílem turistů. Je startovním místem pro mnoho turistických tras do okolí.
Pět kilometrů od Bandarawely na cestě do Badully stojí malý chrám Dowa. Protéká tudy potůček, u kterého byla postavena čtyřmetrová socha Buddhy.

Ella
Pitoreskní vesnička Ella nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů do okolí, které berou dech. Při procházce vesnicí se můžete potěšit roztomilými domečky se zahradou. Pro ty, kteří si chtějí odpočinout od velkého ruchu a dění, je toto místo jako stvořené. Cesta vedoucí do Wellawayi byla dokončena teprve v roce 1969. Asi 8 km od vesničky Ella objevte vodopády Rawana Ella Falls, jejichž vody stékají ze skalních útesů. Říká se, že tyto vodopády jsou nejdivočejší na Srí Lance. Legenda říká, že král dáblů Rawana držel Situ v zajetí ve skalní jeskyni, kterou tady můžete také prozkoumat.

Srí Lanka Badulla
Asi šest km od Badully najdete vodopády Dunhida vysoké 60 m. Toto místo se vám nabízí jako stanoviště pro váš piknik, ale pozor na opice, často kradou turistům jídlo.

Výstup na Namunukula
10 km jihovýchodně od Badully v Spring Valley uprostřed nekonečných čajovníkových plantáží začíná stezka vedoucí na vrchol Namanukula, který se tyčí do výšky 1850 m nad mořem. Úchvatné výhledy do okolní přírody jistě stojí za námahu.

Wellawaya
Asi pět km jižně od Wellawayi se nachází malá turistická stezka vedoucí k obrovské soše Buddhy vytesané ve skále. Stezka je klidná a nefrekventovaná. Všimněte si rozptýlených sloupů a zbytky staré dagoby. Pilíře prý jsou pozůstatky starého paláce. Na konci stezky budete přecházet malý můstek, když vás náhle zaskočí místo, které je cílem stezky – Buduruvagala - skalní sráz, ve kterém je vytesána stojící Buddhova socha vysoká 15 metrů obklopená šesti malými figurkami. Figurky pochází z 10. století našeho letopočtu. Malá figurka uprostřed je prý bodhisattva Avalokitesvara. Vlevo stojí ženská figurka Tara. Jedna z dalších figurek drží tibetský symbol „dorje“. Buddhova socha je oblečená stále ještě v původní oranžové róbě. Buduruvagala znamená Buddha - Budu, podoba – ruva a kámen – gala.

Srí Lanka Monaragala je malé městečko známé jako „uhelná skála“. Asi 20 km jižně od městečka najdete místo Maligawila, kde stojí dvě obrovské starověké sochy. První je vysoká 11 m a je největší sochou Buddhy na světě. Je vytesána z vápence. Druhá stojí o kilometr dál a ve velikosti 10 m zobrazuje Avalokitesvata. Pochází prý ze 6. – 7. století našeho letopočtu a její stavba se přisuzuje králi Aggabodhi. Socha je složená ze 100 kusů kamene.

Belihul Oya
Z Hortonské plošiny můžete sestoupit do Belihul Oya. Budete k tomu potřebovat asi 4 hodiny. Po cestě se můžete zastavit u Bambarakanda Falls, nejvyšších vodopádů na Srí Lance – 240 m.

Ratnapurna
Ratnapurna bývá nazývána městem drahokamů a to proto, že je centrem prodeje a obchodu s drahokamy. Leží asi 100 km jihovýchodně od hlavního města Colomba. Scenérie kolem Ratnapurny kudy vedou turistické stezky jsou opravdu okouzlující a úchvatné. Pohled na vrchol Adam´s Peaku je opravdu dech beroucí. Tady také začíná stezka vedoucí na Adam´s Peak. Najdete tu repliku Aukana Buddha v životní velikosti shlížející z vrcholu dolů na město.
Zajímavá jistě bude návštěva Gem Museum, vstupné je tu dobrovolné. Můžete si tu prohlédnout sbírku drahokamů nejen z celé Srí Lanky, ale z celého světa. Předvádí se tu čistění a opracování drahých kamenů. Je tu také výstava stříbrných předmětů umělecky zpracovaných přímo majitelem muzea.
Dalším muzeum, které tu můžete navštívit, se nachází asi 1,5 km od města na ulici 6 Helapola Mawatha – Gem Bank Gemmological Museum.
Právě odtud pochází známý modrý safír "hvězda Indie", který je uložen v Museum fo Natural History v New Yorku. 400 karátový modrý safír nazýván "Blue Belle", který zdobí britskou korunu pochází právě ze Srí Lanky.


Zajímavé odkazy

Odkaz na Adam´s Peak

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz