Dovolená Srí Lanka


Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
  Srí Lanka - navigace  
zájezdy Srí Lanka Hotely a ubytování Srí Lanka
Last minute Srí Lanka Informace Srí Lanka
Víza Srí Lanka Fotogalerie Srí Lanka
Mapy a průvodce Srí Lanka Recenze hotelů Srí Lanka
Diskuze Srí Lanka  Srí Lanka

 --> Chcete do země jet? --> Turistické lokality --> Sportovně zajímavé

-->Adam´s PeakHortonovy pláně a okolíNuwara Eliya
Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  

Informace

Adam´s peak Adam´s peakNa jih od Kandy se tyčí hora Adam´s Peak - Adamova hora.
Křesťanská legenda, jež dala vrcholu své jméno vypráví, že Adam´s Peak bylo prvním místem, na které vkročil Adam poté co byl seslán na zemi. Za svůj prohřešek byl vyhnán z ráje a bloudil světem. Když dorazil k Adamově hoře, myslel, že je mu odpuštěno a že je opět v ráji. Jako výraz pokání pak po tisíc let zůstal stát na jedné noze a ve skále na vrcholu hory tak zanechal otisk svého chodidla.

Srí Lanka - Adam´s peak Budhisté zase připisují údajný otisk chodidla na jeho vrcholu svému Buddhovi. Mimo jiné bývá tedy nazýván Sri pada – posvátná stopa nebo Samanalkande – motýlí hora, aneb místo, kam létají motýli zemřít. Buddha se prý přenesl na ostrov Lanku poté, co byl osvícen. Na nejvyšší hoře to chtěl oznámit nejmocnějšímu démonu - Samanovi, který tu vládl.
Hinduisté zase věří, že otisk vtlačil do kamene bůh Višnu, když byl převtělen do statečného prince Rámy a tak osvobozoval svoji ženu z rukou krvelačného vládce ostrova. Křesťané přisuzují posvátnou stopu svatému Tomášovi.
Vrchol této hory dosahuje nadmořské výšky 2 224 metrů nad mořem. Je tisíce let cílem mnoha poutníků odlišných náboženství. Arabští námořníci používali vrchol hory jako majáku, i když se nachází asi 70 km od pobřeží moře. Král Parakramabahu a král Nissanka Malla provozovali u vrcholu hory takzvané „ambalamas“ – odpočinková místa pro poutníky na jejich cestě za cílem.

Srí Lanka - Adam´s peak V současnosti sem přichází nejvíce poutníků v období prosince až do dubna. Týdně je to až 200 000 poutníků.
Mezi březnem a říjnem je vrchol hory většinou obklopen hrozivou a majestátní mlhou a dešťovými mraky. Poutníci vytvářejí dav, připomínající tekoucí řeku, jež vystupující po nespočetném množství schodů vedoucí až na vrchol hory z malé osady Dalhousie, která se nachází asi 33 km od města Hatton. Cesta je lemována v noci rozsvícenými lampami, což dodává výstupu zvláštní neodolatelné kouzlo. Po celou cestu Vás budou doprováze motlitby, které se nesou až k úpatí hory z chrámu, který stojí na vrcholu. Uvidíte tu téměř neuvěřitelné. Staré ženy, vystupující na horu s pevnou trpělivostí a s odhodláním a přesvědčením, malé děti, které sotva umí chodit. Pevné turistické boty uvidíte snad jen na cizincích, místní lidé vystupují na horu většinou bosi nebo v obyčejných botech. Cestu lemují stánky, ve kterých si můžete odpočinout, občerstvit se nápoji, cukrovinkami, jídlem a také dodat si energii žvýkáním betelového listu. Na cestě k vrcholu jsou červené skvrny připomínající někomu krev. Jde ale o šťávy z betelového listu, který se nejprve sežvýká a pak vyplivne.
V minulosti šplhali poutníci po přikovaných řetězech ke skále, takže cesta byla mnohem obtížnější.
Někteří poutníci preferují delší a obtížnější cestu na vrchol, jež trvá asi 7 hodin a vede z Ratnapury přes Carney Estate. Nejobtížnější stezka vedoucí džunglí je nejméně používaná. Kdysi tu chodilo několik slonů. Velkým nebezpečím jsou tu pijavice.
Není to jenom posvátný otisk stopy co láká poutníky a turisty k výstupu na vrchol hory, ale také překrásná odměna ve formě úchvatného výhledu do okolí. Při východu slunce se jistě necháte okouzlit magičností okamžiku. Při jasných dnech můžete jasně zahlédnout i Colombo vzdálené odtud 65 km.
Do Hattonu se můžete dopravit autobusem nebo vlakem.

Srí Lanka - Adam´s peak Výstup na horu:
Z Dalhousie vede stezka po schodech v délce 7 km. Je tu něco kolem 4 600 schodů. Cesta je lemována mnohými odpočinkovými místy. Potřebná doba k výstupu je 3-4 hodiny. Někteří nadšenci mohou výstup zvládnout i za méně než dvě hodiny. Místní lidé dají výstupu někdy i tři dny. I pro ně je tato pouť velmi náročná.
Z parkoviště půjdete asi hodinu, po cestě potkáte nádhernou sochu ležícího buddhy a pak narazíte na japonsko-srílanskou dagobu z roku 1976. Odtud se stezka zdvihá více a více. V létě bývají po cestě stánky s čajem a občerstvením - ambalamy. Ve vyšších polohách může být velmi chladno a větrno, proto si s sebou vezměte i teplé oblečení. Také na vrcholu hory budete potřebovat suché a teplé oblečení. Po výstupu bude u většiny z Vás oblečení promočené, je dobré si s sebou proto vzít něco na převlečení. Vhodné je vzít si s sebou větrovku nebo pláštěnku, popřípadě ručník. Ten s sebou nosí většina místních obyvatel, používají ho nejen k vysušení potu během cesty, ale i k ochraně před zimou při dosáhnutí vrcholu.
Většina poustevníků provádí výstup právě přes noc, takže se nemusíte bát, že bude sami v opuštěných horách. Spíše naopak, může se stát, že tam budete vystupovat spolu s dalšími 2000 turisty. Budete se muset vyhýbat ostatním. Téměř na vrcholu se nachází přístřešek ve kterém mniši - strážci Posvátné stopy vybírají od věřících dobrovolné příspěvky na malou svatyni. Přímo z vrcholu Adamovi hory můžete poslat pohlednici svým známým, stojí tu funkční poštovní schránka.
Před tím, než se vydáte na vrchol si to dobře rozmyslete. Je to totiž náročný výstup. Nepřeceňujte své síly a vždy myslete i na cestu zpět, která je sice rychlejší, ale také náročná. Raději se vraťte z poloviny cesty. Neexistuje tu nějaká lékařská pomoc a bylo by velmi složité a časově náročné pomoc přivolat. Není udivující, že mnoho lidí na této cestě zemřelo, většinou byl příčinou infarkt.


Srí Lanka - Adam´s peak Srí Lanka - Adam´s peak Srí Lanka - Adam´s peak Srí Lanka - Adam´s peak Srí Lanka - Adam´s peak

Zajímavé odkazy

Odkaz na Colombo
Odkaz na Nuwara Eliya

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz